Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Kvantový blockchain a stroj času, dává to smysl? Nové nápady na budoucí baterie, ovládání vodivosti pomocí tlaku, fotosyntéza v infračerveném spektru.
Záznamy transakcí by mohly být reprezentovány dvojicemi provázaných (entanglement) fotonů. Tyto dvojice budou navíc chronologicky seřazeny. Při provedení transakce bude pár fotonů v rámci sítě vygenerován a zase absorbován. Přitom lze prý zařídit, aby provázané částice neexistovaly současně, ale v různém čase. Čili prý ještě navíc máme jakýsi stroj času... (Dává to smysl, nebo se to hodí leda tak na shánění investorů?)
Hlavní novinkou má být zcela nová konstrukce anody. V Na-Ion bateriích se podobně jako v Li-Ion nejčastěji využívá anoda z uhlíku, nový návrh ale počítá s elektrodou ze sloučeniny manganu, uhlíku a dusíku. Katoda pak je vyrobena ze sloučeniny obsahující měď, dusík, uhlík a železo.
Grafen výzkumníci vložili mezi dvě vrstvy nitridu bóru, který je izolantem. Nitrid bóru ovlivní chování elektronů v grafenu tak, že vznikne zakázaný pás, ten je však příliš úzký, než aby takový tranzistor mohl fungovat za pokojové teploty. To se však změní, pokud se vrstvy bóru ke grafenu přitlačí…
V superpočítačovém centru v Jülichu (JSC) je právě uváděn do provozu superpočítač JUWELS dodávaný společností Atos, který je postaven na technologii BullSequana X1000 využívající tzv. chlazení teplou vodou. Superpočítač dosahuje teoretického špičkového výkonu (Rpeak) 12 petaflopů, což z něj činí nejrychlejší superpočítač v Německu. Na jeho instalaci se podílí i tým českých specialistů.
Vodník jako česká zvláštnost? Opravdová kuriozita, převzali ve skutečnosti hastrmana Němci od Čechů?
Jak se pěstování rýže šířilo jihovýchodní Asií. Přejímali ho spíše místní lidé, nebo docházelo k migraci?
Mohou existovat měsíce u planet dvou sluncí? Kosmický dalekohled Kepler objevil v rámci své první mise několik cirkumbinárních systémů, kterým se s oblibou přezdívá Tatooine podle planety z Hvězdných válek.
Jak dingové mění Austrálii. Když přítomnost vlků v národních parcích ovlivňuje tok řek, proč by dingo nemohl za velikost a tvar dun? Jistěže může.
Co je to kyberegyptologie? Aplikace teorie skrytých Markovových modelů odkryla detaily transformace správy země v období 5. dynastie.
Tři kočky. Jestliže tři kočky chytí tři myši za tři minuty, kolik potřebujete koček, aby chytily za 100 minut 100 myší? (hříčka; úryvek z knihy: Martin Gardner: Zábavné matematické hádanky)
NGC 4725, co to vůbec je? Česká astrofotografie měsíce.
Objev fotosyntézy za hranicí viditelného světla. Chlorofyl f a využití záření v infračervené oblasti.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: