Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Na Matfyzu otestovali LK-99, údajný supravodič při pokojové teplotě. Vědci ověřují bezpečnost grafenových materiálů pro mozkové implantáty. Nový typ hvězdy nabízí vysvětlení záhadného původu magnetarů. Přiměli fotony, aby se srážely jako kulečníkové koule. Objevili hnědého trpaslíka teplejšího než Slunce.
Autoři nové studie navrhují namísto vloček používat grafenové pásky. Nový výzkum ukazuje, že stačí jen trochu zatlačit na hrot mikroskopu atomárních sil (AFM) a grafenovou pásku je možné ohnout do stabilního oblouku, který lze poté položit naplocho na druhou, nezakřivenou grafenovou vrstvu. Výsledkem je plynulá změna úhlu zkroucení mezi oběma vrstvami, která se pohybuje od 0° do 5° po celé délce materiálu, navíc s rovnoměrně rozloženým mechanickým napětím po celé délce; a už žádné náhodné bubliny nebo vrásky.
Nedávný objev sloučeniny LK-99, šedě-černého materiálu s potenciálem projevit supravodivost při pokojové teplotě, zaujal vědeckou komunitu i širší veřejnost. Tým pod vedením Rosse Colmana z Katedry fyziky kondenzovaných látek se rozhodl postup replikovat. Drží se při tom zásad otevřené vědy a pravidelně informuje i laickou veřejnost na sociální síti X dříve známé jako Twitter.
Cílem je vyvinout a ověřit novou generaci mozkových implantátů schopných pomocí elektroniky, která je velmi přesně a šetrně umístěná v lebce, stimulovat nervovou aktivitu mozku. Pomohou tak s léčbou nebo zlepšením stavu u některých neurologických onemocnění, například Parkinsonovy choroby.
Magnetary – neutronové hvězdy s vysokou hustotou a mimořádně silným magnetickým polem – jsou objekty s nejsilnějšími magnetickými poli ve vesmíru a nalézáme je po celé Galaxii. Astronomové však zcela přesně nevědí, jak vznikají. Díky použití celé řady teleskopů po celém světě, včetně zařízení Evropské jižní observatoře ESO, se nyní vědcům podařilo nalézt hvězdu, která se pravděpodobně magnetarem teprve stane.
Kapalná voda může být na exoplanetách častější. Nová analýza ukazuje, že exoplanet podobných Zemi, tedy ve smyslu s kapalnou vodou, je pravděpodobně mnohem více, než se dosud předpokládalo – což samozřejmě zvyšuje i šanci na nalezení života pozemského typu.
Konopné produkty s HHC mohou snadno zklamat kvůli různé aktivitě izomerů. V nové studii vědci zjistili, že ačkoli se oba izomery vážou na stejné kanabinoidní receptory jako THC, pouze jeden z izomerů se váže stejně dobře jako THC.
Vědci přiměli fotony, aby se srážely jako kulečníkové koule. Po časových krystalech zde máme i časově proměnné (temporal) metamateriály. Co tato podivnost všechno umí?
Objevili hnědého trpaslíka teplejšího než Slunce. Horké jupitery představují kategorii exoplanet, kdy plynný obr obíhá blízko své hvězdy, s oběžnou dobu ve dnech nebo dokonce v hodinách. Studium horkých jupiterů je však obtížné, právě proto, že jejich signál překrývá blízká hvězda.
Souvisí složitost gramatiky jazyků s podílem cizinců? Různé jazyky se výrazně liší v tom, kolik gramatických kategorií (rozlišování) používají. Podstatné rozdíly přitom často existují i mezi blízce příbuznými jazyky.
Inkousty s fázovou změnou na bázi VO2 regulují teplotu. Speciální nanotechnologické struktury v závislosti na okolní teplotě upravují množství záření, které jimi může procházet – zjednodušeně řečeno, v létě nebo přes den zesvětlají, a naopak.
Amatérští astronomové mohou pomoci sondě New Horizons.Tým zve amatérské astronomy, aby se připojili a reálně se zapojili do výzkumu vesmíru souběžným pozorováním obou ledových obrů – Uranu a Neptunu.
Dokážeme z kvasinek vyšlechtit v laboratoři mnohobuněčný organismus? Po příslušně dlouhé selekci vločky vyrostly až 20 000krát a zvýšila se také jejich pevnost. Tím se poněkud přiblížily mnohobuněčným organismům řekněme na úrovni mořských hub.
Louky: Červení versus červení. Kanadští lovci kožešin od nepaměti věděli, že co se týká úspěšnosti lovu, střídají se dobré roky se špatnými (úryvek z knihy Stanislav Březina: Louky. Dobrodružství poznávání)
Nový materiál by mohl omezit srážky vozidel se zvěří. Jak co nejvíce zabránit stále častějším srážkám motoristů se zvěří? A jaký k tomu použít materiál, aby byl ekologický a nezatěžoval životní prostředí?
Nový přírůstek do české savčí rodiny: Bělozubka tmavá je 90. druhem. Bělozubka tmavá je drobný hmyzožravec původem ze severní Afriky, nicméně v jižní Evropě, Španělsku a Francii se vyskytuje již několik tisíc let.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: