abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 11:11 | Nová verze

    Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:55 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    10.5. 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 586 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Informační motor na bázi bayesovské statistiky

    24. 2. 2023 | Redakce | Různé | 2678×

    Obří černé díry mohou být spojeny s temnou energií. Čtyři hlavní typy planetárních systémů. NASA se poohlíží po tvarech od umělé inteligence. Vysokoenergetická neutrina. Plně autonomní parkování.

    Obří černé díry mohou být spojeny s temnou energií

    Podle týmu 17 vědců z 9 zemí měření ze starých a spících galaxií ukazují, že černé díry rostou více, než by se dalo očekávat. Vysvětlením má být, že na růstu jejich hmotnosti se podílí nejen to, že běžným způsobem „lapají“ okolní hmotu a fúzují s jinými černými dírami, ale také to, že obsahují energii vakua. Závěr byl učiněn na základě studia 9 miliard let vývoje černých děr v obřích eliptických galaxiích.

    Čtyři hlavní typy planetárních systémů: Sluneční soustava je vzácná

    Sluneční soustavu by šlo v zásadě popsat tak, že u hvězdy se nacházejí menší (méně hmotné) kamenné planety a dále od ní plynní obři. To můžeme podle nových studií pokládat za jednu z typických variant systémů i v případě exoplanet. Druhá verze je opačná, hmotnější planety u hvězdy. Třetí verze je uspořádání chaotické. A konečně čtvrté uspořádání odpovídá systému planet zhruba stejné velikosti.

    Základem solárního článku mohou být různé modifikace jediné sloučeniny

    Křemíkové solární články vytvářejí heteropřechod dopováním každé strany zařízení typicky pomocí prvků z III. nebo VI. skupiny periodické tabulky, čímž vzniká p-n přechod. Také organické solární články využívají heteropřechod na principu různých materiálů, které fungují jako donor a akceptor. Ntní navrhli ale jiný přístup…

    Informační motor na bázi bayesovské statistiky je zase o něco chytřejší

    Vědci sestrojili nový typ informačního motoru pomocí mikroskopické skleněné kuličky velké asi jako bakterie a zavěšené ve vodě. Kulička je volně držena na místě laserovým paprskem (je v příslušné „pasti“). Molekuly ve vodě s kuličkou jemně postrkují v důsledku přirozených tepelných výkyvů v kapalině a kulička se čas od času vzpříčí. Jakmile systém zjistí, že na kuličku působí síla směrem vzhůru, laserová past se zvedne. Tím se kulička dostane na vyšší hladinu energie (gravitační potenciální energie); není třeba na to vynakládat energii, ta se získá z neuspořádaného pohybu vody.

    Krátce

    Vysokoenergetická neutrina může generovat i splynutí černých děr. Neutrinová observatoř IceCube v Antarktidě občas zaznamenává interakce neutrin, u nichž je obtížné vymyslet nějaký věrohodný scénář jejich vzniku. Nesou totiž příliš mnoho energie.

    Oldowanské kamenné nástroje možná vyráběl i Paranthropus robustus. Paranthropus robustus, „robustní australopitékus“, byl dosud považován za tvora připomínajícího obživou a nejspíš i chováním dnešní gorilu, snad až na vzpřímenou chůzi. Přisuzovali jsme mu nižší inteligenci…

    Rybí maso pod lupou. Maso ryb obsahuje velmi málo myoglobinu, protože nepracuje na dlouhodobý pomalý výkon, a funguje za nízké koncentrace kyslíku. Červená barva masa lososa není způsobena krevním, nýbrž speciálním pigmentem. (úryvek z knihy Vladimír Mikeš: Proč se klepou řízky. Chemie v kuchyni)

    Velké psy má smysl na rakovinu preventivně testovat už od 4 let. Tekutá biopsie podobně jako lidská verze tohoto testu využívá technologii sekvenování nové generace k detekci více typů rakoviny pomocí jednoduchého odběru krve.

    Boj s methanem: Navrhují dávat kravám bakterie z výkalů klokánků. Vědci došli k závěru, že produkci metanu v simulátoru kravského žaludku dokáže inhibovat mikrobiální kultura z klokaních výkalů. V zařízení pak namísto metanu vznikala kyselina octová.

    NASA se poohlíží po tvarech od umělé inteligence. Jako kosti mimozemšťanů mohou pro někoho vypadat součástky kosmického hardwaru navržené umělou inteligencí…

    Nanomateriál z fluorografenu odhalí antibiotika ve vodě. Malá krabička propojená s mobilním telefonem. Právě tak vypadá nový biosenzor, který okamžitě dokáže ve vodě či v mléčných výrobcích odhalit i velmi malé zbytky antibiotik…

    Vědci objevili vzácné protilátky, které blokují všechny varianty SARS-CoV-2. Více než deset milionů sekvencí koronaviru SARS-CoV-2 musel prozkoumat mezinárodní tým vědců, aby našel univerzální slabiny koronavirů, které se nemění ani s častými mutacemi…

    Experimenty s molekulovými paprsky chtějí změnit způsob výzkumu aerosolů. Badatelé v jednom z experimentů zjišťovali, jak se na klastrech hydratované kyseliny zachytávají různé atmosférické molekuly, zejména těkavé organické látky a jejich zoxidované analogy.

    BMW a Valeo vyvinou plně autonomní parkování. U systémů typu 2 bude používaná technika (včetně senzorů a systému řízení automatického parkování) instalována v příslušné infrastruktuře, např. v parkovacím zařízení, vozidlo tedy bude řízeno infrastrukturou.

    Io, Europa, Ganymedes, Callisto: viditelná polární záře je všude. Vědci pozorovali měsíce, když se nacházely v Jupiterově stínu. Polární záře způsobené silným magnetickým polem Jupiteru se pak daly zachytit, aniž by je překrylo sluneční světlo odrážející se od povrchu měsíců.

    Atos postaví výkonný superpočítač. Systém bude obsahovat procesory AMD EPYC 4. generace. Společnost Atos bude ve svých systémech v Evropě poprvé používat také připravovaný akcelerátor AMD Instinct MI300A.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.