abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 11:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | Nová verze

    Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 00:55 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    10.5. 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 589 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Jak ochočit skyrmiony

    23. 12. 2022 | Redakce | Různé | 2974×

    Původ binárních černých děr se z dat určit nepodařilo. Navrhli 3 nové způsoby lovu temné hmoty. Gama záblesky. Jezera a blátotoky na Marsu. Psi a lidský strach. Opět priony. Bilancování zase po roce.

    Dokázali přesně manipulovat se skyrmiony

    Magnetický skyrmion je spirála překlápějících se spinů, jakýsi spinový vír. Pro jeho stabilitu můžeme tento útvar chápat i jako kvazičástici („topologickou kvazičástici“). Se skyrmiony dokážeme různě manipulovat, třeba je i posouvat bez změny jejich tvaru. Ve feromagnetických tenkých vrstvách je umíme vytvořit elektrickým proudovým pulzem nebo ještě rychleji laserovým pulzem – ovšem zatím pouze na náhodných místech materiálu.

    Původ binárních černých děr se z dat určit nepodařilo

    Binární černé díry mohou, pokud víme, vznikat dvěma způsoby. První možností je vznik z dvojice hvězd, které jsou obě dostatečně hmotné na to, aby prošly celým procesem přes výbuch supernovy a gravitační zhroucení do černé díry (děr). V tomto případě by měly mít černé díry relativně sladěné rotace, protože by na měly dost času (už ve fázi hvězd). Dále má platit, že mají-li černé díry dvojhvězdy přibližně stejnou rotaci, vědci se domnívají, že se musely vyvinout v relativně klidném prostředí, například v galaktickém disku.

    Navrhli 3 nové způsoby lovu temné hmoty

    Supravodivé detektory, atomové hodiny u Slunce, změna fyzikálních konstant, temné fotony a částice s nábojem oproti elektronu setinovým. Přehlídka exotické fyziky… Pokud se detektor nachází těsně pod kritickou teplotou suravodivého přechodu, už jediný foton může předáním své energie způsobit zahřátí materiálu, což se projeví skokovým vznikem elektrického odporu.

    Paradigma výzkumu záblesků gama bylo zpochybněno, bude to s nimi složitější

    Kdysi dávno byl svět gama záblesků (GRB) pěkně rozdělen pouze na dvě třídy: Dlouhé záblesky s dobou trvání v záření gama delší než 2 s a krátké záblesky, které trvají dobu kratší než 2 s. Dlouhé gama záblesky vznikají při konečné explozi velmi hmotné hvězdy a jsou doprovázeny také velmi energetickou supernovou, což se podařilo prokázat již před 20 lety. Krátké GRB vznikají při splynutí dvou neutronových hvězd.

    6666 příspěvků (bilance zase po roce)

    Co se týče možného překryvu, kde dále čtete vědecké novinky? Sám sleuju z vědy česky nejpravidelněji Osel.cz a prolétnu titulky na Stoplus jedna v rubrikách Věda a Vesmír. Co ale dál? Když jsem se díval, jak vypadal výběr z české vědy na Google News, přišlo mi to příšerné.

    Krátce

    Priony iniciují vznik toxického huntingtinu. I geneticky totožné kmeny kvasinek (podobně geneticky totožné jsou mozkové buňky) se ale z hlediska tvorby agregáty huntingtinu mohou lišit. Podle nové studie mohou za rozdíl jiné proteinové agregáty, priony.

    Jezera na Marsu existovala dlouho a stabilně, alespoň někde. Severní polokoule Marsu se dělí na dvě výrazně odlišné oblasti: plochou severní nížinu a členitou jižní vysočinu. Oblast Arabia Terra se nachází na přechodu mezi těmito dvěma typy krajin. Předpokládá se, že obsahuje jedny z nejstarších hornin rudé planety.

    Exoplanety podobné Zemi budou spíš žluté a studené. Budou exoplanety v obyvatelné zóně spíše vodní světy? A nebo naopak zde bude pevnina pokrývat většinu povrchu? A co to může znamenat pro eventuální místní život?

    Na planině Nazca objevili 168 nových geoglyfů. Kresby, respektive rytiny v povrchu na peruánské planině Nazca, představují jednu z nejznámějších archeologických památek.

    Objevili materiál s tvarovou pamětí i na bázi keramiky. Výzkumníci vyšli ze zirkonu (křemičitan zirkoničitý), který se vyznačuje tvarovou pamětí, ale po několika cyklech praská. Cílem bylo tedy materiál upravit tak, aby se zvýšila jeho odolnost.

    Psi stres člověka opravdu cítí. Pes stres (nebo strach) člověka samozřejmě pozná, alespoň někdy, o tom těžko pochybovat. Otázka zní, zda se pes v tomto ohledu řídí skutečně pachem, nebo si vystačí s řečí těla.

    Krevní tlak ovlivňují i buňky mimo ledviny. Studium ojedinělých mutací může přispět k efektivnější léčbě hypertenze.

    Zásahy hasičů usnadní nové brýle s rozšířenou realitou. Prostřednictvím šipek na displeji budou brýle hasiče navigovat k hydrantům, k uzávěrům plynu či elektřiny, k únikovým východům i k lidem…

    IKEM kombinuje virtuální realitu s 3D tiskem orgánů. Virtuální realita umožní zobrazit i dětská játra do nejmenšího detailu a v maximálním rozlišení. Právě proto se u operací jater využívá nejčastěji.

    Za depresemi papoušků stojí nejspíš ztráta genu. Papoušci mají naneštěstí k depresím vrozené sklony. Spouštěčem by mohla být i relativně slabá infekce nebo výraznější změna prostředí či potravy.

    Vědci hledají nové možnosti regenerace nervové tkáně pomocí molekul mikroRNA. I přes obrovský pokrok ve vědě a medicíně, zůstávají metody diagnostiky a léčby poranění mozku a míchy značně omezené.

    Kukačky si pamatují hnízda, která již parazitovaly. Nedávej všechna vejce do jednoho košíku – tímto starým pořekadlem se řídí i kukačky.

    Chytrá může být i popelnice, umí varovat před požárem. Sledování polohy pomocí GPS může být prevencí i proti krádežím kontejnerů.

    Astrofoto: difuzní temné mlhoviny. Dance of the Demons, tak také někteří astronomové nazývají oblast oblohy zachycenou na vítězném snímku listopadového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce.

    Podíl výdajů na výzkum ze státního rozpočtu klesá. Meziročně vzrostla podpora výzkumu a vývoje (dále jen VaV) ze státního rozpočtu o 0,2 mld. Kč na 38,3 mld. Kč v roce 2021.

    Existenci oceánu na Marsu může potvrdit výzkum blátotoků. Za rozdílnost vzhledu marsovských blátotoků mohou zvláštní atmosférické podmínky panující na povrchu rudé planety.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.