abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Jak pracuje mikrobiální elektrolytický článek

    2. 3. 2017 | Redakce | Různé | 2459×

    Holografická gravitace vs. temná hmota. Grafen jako supravodič. Překladač Googlu si vyvinul univerzální sémantiku. Tři planety v obyvatelné zóně blízké hvězdy. Inkubátory na univerzitách mají prý i nevýhody. Budoucnost mobilních přenosů. Sovětská kosmonautika a psi. 3D tisk ocelových konstrukcí.

    Holografická gravitace prošla testem

    Test teorie Erica Verlinda, která vysvětluje současná měření gravitace bez předpokladu temné hmoty, dopadl údajně uspokojivě. Verlinde vše pojímá na bázi holografického principu a úpravou rovnic gravitačního zákona; současně se však jeho teorie liší i od modifikované newtonovské dynamiky (MOND).

    Grafen prý může být supravodičem v podobě p-vlny

    Vědci z University of Cambridge nyní v Nature Communications publikovali způsob, jak přece jen z grafenu udělat supravodič. Základním prostředkem je potrojný oxid mědi, ceru a praseodymu. Zároveň se možná dostáváme na stopu dalšímu typu supravodivosti, tzv. p-vlně.

    Mikrobiální elektrolytický článek

    Mikrobiální elektrolytický článek je vlastně upravený mikrobiální palivový článek (MFC), jehož princip spočívá v rozkladu organické hmoty mikroby v anaerobním prostředí anody. Při tomto metabolickém procesu vznikají elektrony, protony a oxid uhličitý. Jaké jsou podrobnosti příslušné chemie?

    Překladač Googlu zvládne libovolný pár jazyků

    Google na podzim loňského roku začal svůj překladač rozšiřovat o nové technologie, především neuronové sítě/strojové učení. Výsledkem byl systém Google Neural Machine Translation (GNMT). Pro překlad v tomto systému není třeba neuronovou síť trénovat na všechny dvojice jazyků, ale zvládne i kombinace, které při tréninku do systému vůbec nebyly zadávány; Je to údajně vůbec poprvé, co strojové překladače dokáží něco podobného.

    Mimořádně chladný červený trpaslík a jeho sedm planet

    Astronomové objevili soustavu se sedmi planetami ležící jen 40 světelných let od Slunce. S využitím kosmických i pozemních přístrojů, včetně dalekohledu ESO/VLT, se vědcům podařilo pozorovat přechody planet přes disk mateřské hvězdy, kterou je mimořádně chladný červený trpaslík s katalogovým označením TRAPPIST-1. Tři z těchto planet navíc leží v takzvané obyvatelné zóně.

    Inkubátory nemusí univerzitám svědčit

    Důsledkem inkubátoru je pokles inovací, alespoň měřeno kvalitou patentů. Inkubátor zřejmě snižuje kvalitu základního výzkumu prostě proto, že odčerpává zdroje. Platí i zde, že neexistuje žádný oběd zdarma?

    Krátce

    Rentgenové záření dokáže určit strukturu roztoků. Elektrony vyletující z ozářeného roztoku v sobě nesou otisk struktury roztoku. V kapalinách byl jev pozorován vůbec poprvé.

    Do roku 2021 vzroste přenos mobilních dat sedminásobně. Už v roce 2021 bude mít více obyvatel zeměkoule mobilní telefon (5,5 miliardy) než bankovní účet (5,4 miliardy), tekoucí vodu (5,3 miliardy) nebo pevnou telefonní linku (2,9 miliardy).

    SpaceX a Boeing možná dopravu lidí na ISS v roce 2019 nestihnou. Původně se odhadovalo, že společnosti by mohly začít dopravovat astronauty na ISS a zpět na Zemi už letos.

    Délka života se bude dál zvyšovat, překročí 90 let. „Mnozí si mysleli, že 90 let je pro střední délku života horní mezí. Tento výzkum ale ukazuje, že tuto hranici prolomíme,“ uvádějí autoři výzkumu.

    Sovětská kosmonautika a psi. Nebyla to jen Lajka, Belka a Strelka. Sovětský svaz poslal na oběžnou dráhu padesátku psů a 20 z nich při letu zahynulo.

    Jak rakovinné buňky získávají mitochondriální genom? Během chemoterapie a radioterapie přijímají rakovinné buňky mitochondrie ze stromatu, čímž se chrání proti léčbě.

    Olomoučtí vědci vyvinuli magnetický separátor. Zařízení lze použít pro magnetickou separaci, výzkum magnetických částic nebo laboratorní diagnostiku.

    Hormon GHRH má být elixír dlouhého života. Americký mikrobiolog Brian Hanley si do svých svalů injekčně vpravil cizí DNA, aby stimuloval růstový hormon a bránil stárnutí.

    3D tisk pro ocelové konstrukce. Může mít 3D tisk praktické využití ve výrobě ocelových konstrukcí, nebo se bude jednat o slepou uličku?

    Proč někde žije víc druhů než jinde? Co určuje dramatické rozdíly v druhové bohatosti savců, od tropických lesů přes vyprahlé pouště až po arktické oblasti?

    Bitcoin na rekordu, blíží se ceně zlata. Naposledy se cena bitcoinu přiblížila ceně zlata v listopadu 2013.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    2.3.2017 11:32 mica
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Jak pracuje mikrobiální elektrolytický článek
    Dobrá zpráva je, že na sciencemag.cz už konečně funguje RSS kanál.
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.