abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 11:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | Nová verze

    Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 00:55 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    10.5. 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 589 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Jak vylepšit anodu Li-Ion baterií

    2. 12. 2022 | Redakce | Různé | 1857×

    Struktura neutronových hvězd má připomínat pralinky. Může lithium v bateriích nahradit draslík? Nový materiál pro koncentraci těžké vody. Vánoční obloha. Na depresi psilocybinem. Centrum vědomí v mozku.

    5 nápadů pro Li-Ion baterie a konkurence v podobě draslíku

    Jak vylepšit anodu klasických baterií? Nápadů je nepřeberně. Mají umožnit rychlejší nabíjení, prevenci selhání nebo větší životnost. Až je div, že v praxi se technologie pořád příliš nehýbe. Zajímavou technologii, konkurující Li-Ion, představují baterie draslíko-iontové. Měly by nabízet srovnatelnou kapacitu (hustotu energie) jako Li-Ion, ovšem výrazně nižší cenu. Slitiny na bázi draslíku by také mohly tvořit vysoce výkonnou anodu.

    Struktura neutronových hvězd má připomínat pralinky

    Při vyhodnocování stavových rovnic došli přitom vědci k překvapivému závěru: Zdá se, že „lehké“ neutronové hvězdy (s hmotnostmi menšími než asi 1,7 hmotnosti Slunce) mají měkký plášť a tuhé jádro, zatímco „těžké“ neutronové hvězdy (nad 1,7 hmotnosti Slunce) naopak tuhý plášť a měkké jádro.

    Krátce

    Jak vyrobit buňku. Nepřetržitý přísun organického uhlíku je nepochybně klíčový pro růst, replikaci… zkrátka pro všechno. Dokonce i „RNA svět“ vyžaduje na základní úrovni replikaci molekul RNA. (úryvek z knihy Nick Lane: Záhada života. Proč je takový, jaký je?)

    Mravenčí královny dokážou blokovat stárnutí vyvolané metabolismem inzulínu. Mravenci jsou každopádně zajímavou výjimkou v tom smyslu, že u nich intenzivně se rozmnožující královna žije déle než dělnice, přitom mají stejný genom (stejné pohlaví atd.).

    Crick se asi mýlil, claustrum s vědomím přímo nesouvisí. O této oblasti je již dlouho známo, že si vyměňuje signály s mnoha oblastmi mozkové kůry, které jsou zodpovědné za vyšší kognitivní funkce a komplexní myšlení. Toto místo je silně zasíťováno.

    Objevili látku, která funguje namísto cvičení. Nikoliv ovšem ve smyslu spalování tuků, potenciální lék by tedy nesloužil k hubnutí. Využití by však mohl najít pro léčbu poruch svalů a kostí, které jsou výsledkem nedostatku pohybu.

    Nový materiál dokáže účinně dělit těžkou a normální vodu už při běžné teplotě. Připravit těžkou vodu, respektive izolovat ji z té běžné, bylo až dosud časově náročné a proces spotřeboval mnoho energie (opakovaná destilace, elektrolýza apod.).

    Objeven nejstarší baskický nápis. Až dosud se předpokládalo, že Baskové začali psát až poté, co zde Římané zavedli latinu. Jedinou výjimkou měla/mohla být vlastní jména na mincích.

    Obří vydra konkurovala lvům a hyenám. Na území dnešní Etiopie se podařilo objevit fosilie dávné vydry – ovšem poněkud větší, než jsou ty dnešní, dosahovala totiž hmotnosti kolem 200 kg.

    Ve FN Ostrava pokročili ve vývoji nové generace buněčné terapie. Buněčná terapie by se měla využívat nejen u onkologických pacientů, ale také při léčbě autoimunitních nebo virových onemocnění.

    Nadějná mezinárodní studie léčby rezistentní deprese psilocybinem probíhá také v Česku. V den podání byly nejčastějšími nežádoucími účinky bolest hlavy, nevolnost a závratě, jejichž nárůst a výskyt evidentně souvisel s dávkou.

    Odhození ocasu ještěrkám zvýší šanci na přežití jen o 5 %. Vědci byli schopni podle délky dorůstajícího ocasu namodelovat, kdy predátor na ještěrku zaútočil. Z těchto dat zjistili, že samci v období rozmnožování přišli o ocas častěji než samice.

    Průlomová metoda změní výzkum genomů. Metoda polarizace genomu (diem) umožňuje v genomech rychle a efektivně nalézt místa, kde nedochází k toku genů mezi druhy. Tedy místa, která jsou zodpovědná za speciaci, vznik nových druhů.

    Deriváty kyseliny skořicové proti rezistentním bakteriím. Zlúčeniny sú schopné narušovať energetický metabolizmus bakteriálnych buniek alebo narušovať stavbu, resp. biosyntézu bakteriálnych membrán.

    Unikátní komora umožňuje studovat výbuchy za nízkých teplot. Jedná se o uzavřené komory, které odolávají vysokým tlakům, a proto v nich lze zkoumat výbuchový tlak různých látek, zejména průmyslových prachů, průmyslových plynů nebo kapalin.

    Část dat z urychlovače LHC bude i v příštích letech přenášena po síti CESNET. Experimenty realizované na LHC už nyní dodávají řádově desítky petabajtů za rok. Data jsou zpracovávána ve stovce výpočetních středisek distribuovaných po celém světě.

    Velmi jasný bolid časně zrána 10. listopadu 2022 pravděpodobně skončil pádem meteoritů na Vysočině. Bolid dosáhl minimálně jasnosti Měsíce v úplňku (při pozorování ze standardní vzdálenosti 100 km) a pronikl relativně hluboko do atmosféry, což nasvědčuje tomu, že velmi pravděpodobně došlo k pádu meteoritů na zemský povrch.

    Vánoční obloha bude patřit Marsu. Také hledáte na Štědrý den první hvězdu? Letos patrně jako první „světélko“ na obloze spatříte jasnou planetu.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.