abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    dnes 10:55 | IT novinky

    Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    včera 17:55 | Zajímavý projekt

    Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    11.7. 16:44 | Komunita

    Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    11.7. 14:55 | Humor

    McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    11.7. 00:11 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.7. 21:00 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    10.7. 15:22 | Nová verze

    Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    10.7. 12:55 | Bezpečnostní upozornění

    Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (26%)
     (7%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 393 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Kde se berou inovace

    22. 6. 2018 | Redakce | Různé | 1654×

    Nakolik jsou qubity v kvantových počítačích propletené? Umělá inteligence dokáže úspěšně argumentovat v debatách. Pohyb nanočástic na grafenu. Překvapivé fungování genetického kódu. K čemu všemu se dají využít podmořské kabely. Jsou objevy a vynálezy dílem géniů, nebo jsou v nějakém ohledu nevyhnutelné a přišel by na ně jinak někdo jiný?

    Podmořské optické kabely mohou detekovat zemětřesení

    Nová technologie slibuje, že přibližně milion kilometrů stávajících optických kabelů umístěných na mořském dně by mohlo sloužit ke sledování zemětřesení. Tato funkčnost přitom nevyžaduje žádné hardwarové úpravy kabelu, pouze na jeho konce by si vědci přidali vlastní lasery a detektory.

    Kvasinková záhada: Více aminokyselin z jediného tripletu

    Genetický kód je univerzální, když ne v rámci všeho pozemského života, tak alespoň u jednoho druhu. A přitom možná i toto pravidlo molekulární biologie právě padlo. V případě kvasinky Ascoidea asiatica odpovídá tripletu CTG někdy leucin, někdy serin. Konkrétní aminokyselina se přitom volí cca náhodně.

    Deep learning vs. signály a časové řady

    V klasifikačních úlohách dosahuje deep learning vysoké přesnosti, která může předčít lidské schopnosti. MATLAB, jakožto vývojové prostředí pro vědeckotechnické výpočty, nabízí v oblasti deep learningu množství algoritmů a usnadní jejich aplikaci při řešení praktických úkolů.

    Ověřeno propletení 20 qubitů kvantového počítače

    Německo-rakouský tým výzkumníků z Innsbrucku, Vídně a Ulmu připravil systém 20 entanglovaných (provázaných, „zapletených“) kvantových bitů – qubitů. Na první pohled se to nezdá být tolik, v IBM se již loni chlubili 40qubitovým kvantovým počítačem. Nová práce jde ale v několika ohledech dál. Konkurenční týmy prý sice připravily provázané bity, ale nedokázaly, že jsou provázané jako celek „všechny se všemi“.

    Umělá inteligence diskutuje na odborné téma

    Systém umělé inteligence od IBM debatoval s profesionální debatérkou, vyslechl si její argumentaci a přesvědčivě reagoval vlastními odůvodněními. Snažil se přesvědčit publikum, aby zvážilo jeho stanovisko na toto kontroverzní téma. Většina diváků vyjádřila názor, že Project Debater obohatil jejich znalosti více než jeho lidská soupeřka. (Umělá inteligence nebyla na téma nijak speciálně předem připravena.)

    Jsou objevy a vynálezy nevyhnutelné?

    Ve školách mě učili, že velké technické vynálezy jsou dílem bezmála božských géniů, kteří zakopli o myšlenky, jež změnily svět. Parní stroj, žárovka, tryskový motor, atomová bomba a tranzistor... Vynálezcům nejenže připisujeme zásluhy za měnění světa; udělujeme jim také ceny a patenty. Opravdu si to ale zaslouží? … Skutečnost je taková, že takřka všechny objevy a vynálezy napadají ve stejné době různé lidi, kteří pak vedou zuřivé spory a vzájemně se osočují z duševní krádeže. (Úryvek z knihy: Matt Ridley: Evoluce všeho – Jak malé změny přetvářejí svět)

    Krátce

    27. července bude zatmění Měsíce. Vyzbrojte se dalekohledem. Úplné zatmění Měsíce bude rekordně dlouhé, potrvá 1 hodinu a 43 minut.

    Podruhé v Teutoburském lese. Během prvního léta svého tažení Germanikus záměrně navštívil Teutoburský průsmyk, kde se pořád nacházely velké hromady blednoucích kostí. (Úryvek z knihy: Tom Holland: Dynastie – vzestup a pád Caesarova rodu)

    MicroCT k vyšetřování střelných zranění na lebce. Posmrtně způsobené zranění se liší.

    Kosmonautické rekordy. Andrew Feustel je třetím pozemšťanem v délce pobytu ve volném kosmickém prostoru.

    Trojice vznikajících planet u nově zrozené hvězdy. Nová metoda umožňuje objevit nejmladší planety v Galaxii.

    Evropou se šíří nový škůdce, napadá okrasné dřeviny. Ačkoli z přírody jalovec prakticky vymizel, v zahradách a parcích se jako okrasné dřeviny stále častěji vysazují různé druhy jalovců a také zeravy (túje).

    Trojice vznikajících planet u nově zrozené hvězdy. Nová metoda umožňuje objevit nejmladší planety v Galaxii.

    Pohyb nanočástic na grafenu. Objev českých vědců. Částice se na povrchu musela držet a „neutéct“, ale současně se s ní dalo pohybovat.

    Letní slunovrat a velká opozice Marsu. Datum letního slunovratu kupodivu nepřipadá vždy na 21. červen, ale může se měnit.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.