abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:11 | IT novinky

    Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:00 | Nová verze

    Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:22 | Pozvánky

    Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.

    jose17 | Komentářů: 0
    včera 04:44 | IT novinky

    Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    19.5. 23:22 | Zajímavý software

    Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    19.5. 22:22 | Zajímavý software

    V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.5. 13:11 | Zajímavý článek

    Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.5. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.5. 12:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (60%)
     (23%)
     (9%)
     (2%)
     (0%)
     (0%)
     (6%)
    Celkem 47 hlasů
     Komentářů: 5, poslední včera 20:57
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Kde se berou inovace

    22. 6. 2018 | Redakce | Různé | 1648×

    Nakolik jsou qubity v kvantových počítačích propletené? Umělá inteligence dokáže úspěšně argumentovat v debatách. Pohyb nanočástic na grafenu. Překvapivé fungování genetického kódu. K čemu všemu se dají využít podmořské kabely. Jsou objevy a vynálezy dílem géniů, nebo jsou v nějakém ohledu nevyhnutelné a přišel by na ně jinak někdo jiný?

    Podmořské optické kabely mohou detekovat zemětřesení

    Nová technologie slibuje, že přibližně milion kilometrů stávajících optických kabelů umístěných na mořském dně by mohlo sloužit ke sledování zemětřesení. Tato funkčnost přitom nevyžaduje žádné hardwarové úpravy kabelu, pouze na jeho konce by si vědci přidali vlastní lasery a detektory.

    Kvasinková záhada: Více aminokyselin z jediného tripletu

    Genetický kód je univerzální, když ne v rámci všeho pozemského života, tak alespoň u jednoho druhu. A přitom možná i toto pravidlo molekulární biologie právě padlo. V případě kvasinky Ascoidea asiatica odpovídá tripletu CTG někdy leucin, někdy serin. Konkrétní aminokyselina se přitom volí cca náhodně.

    Deep learning vs. signály a časové řady

    V klasifikačních úlohách dosahuje deep learning vysoké přesnosti, která může předčít lidské schopnosti. MATLAB, jakožto vývojové prostředí pro vědeckotechnické výpočty, nabízí v oblasti deep learningu množství algoritmů a usnadní jejich aplikaci při řešení praktických úkolů.

    Ověřeno propletení 20 qubitů kvantového počítače

    Německo-rakouský tým výzkumníků z Innsbrucku, Vídně a Ulmu připravil systém 20 entanglovaných (provázaných, „zapletených“) kvantových bitů – qubitů. Na první pohled se to nezdá být tolik, v IBM se již loni chlubili 40qubitovým kvantovým počítačem. Nová práce jde ale v několika ohledech dál. Konkurenční týmy prý sice připravily provázané bity, ale nedokázaly, že jsou provázané jako celek „všechny se všemi“.

    Umělá inteligence diskutuje na odborné téma

    Systém umělé inteligence od IBM debatoval s profesionální debatérkou, vyslechl si její argumentaci a přesvědčivě reagoval vlastními odůvodněními. Snažil se přesvědčit publikum, aby zvážilo jeho stanovisko na toto kontroverzní téma. Většina diváků vyjádřila názor, že Project Debater obohatil jejich znalosti více než jeho lidská soupeřka. (Umělá inteligence nebyla na téma nijak speciálně předem připravena.)

    Jsou objevy a vynálezy nevyhnutelné?

    Ve školách mě učili, že velké technické vynálezy jsou dílem bezmála božských géniů, kteří zakopli o myšlenky, jež změnily svět. Parní stroj, žárovka, tryskový motor, atomová bomba a tranzistor... Vynálezcům nejenže připisujeme zásluhy za měnění světa; udělujeme jim také ceny a patenty. Opravdu si to ale zaslouží? … Skutečnost je taková, že takřka všechny objevy a vynálezy napadají ve stejné době různé lidi, kteří pak vedou zuřivé spory a vzájemně se osočují z duševní krádeže. (Úryvek z knihy: Matt Ridley: Evoluce všeho – Jak malé změny přetvářejí svět)

    Krátce

    27. července bude zatmění Měsíce. Vyzbrojte se dalekohledem. Úplné zatmění Měsíce bude rekordně dlouhé, potrvá 1 hodinu a 43 minut.

    Podruhé v Teutoburském lese. Během prvního léta svého tažení Germanikus záměrně navštívil Teutoburský průsmyk, kde se pořád nacházely velké hromady blednoucích kostí. (Úryvek z knihy: Tom Holland: Dynastie – vzestup a pád Caesarova rodu)

    MicroCT k vyšetřování střelných zranění na lebce. Posmrtně způsobené zranění se liší.

    Kosmonautické rekordy. Andrew Feustel je třetím pozemšťanem v délce pobytu ve volném kosmickém prostoru.

    Trojice vznikajících planet u nově zrozené hvězdy. Nová metoda umožňuje objevit nejmladší planety v Galaxii.

    Evropou se šíří nový škůdce, napadá okrasné dřeviny. Ačkoli z přírody jalovec prakticky vymizel, v zahradách a parcích se jako okrasné dřeviny stále častěji vysazují různé druhy jalovců a také zeravy (túje).

    Trojice vznikajících planet u nově zrozené hvězdy. Nová metoda umožňuje objevit nejmladší planety v Galaxii.

    Pohyb nanočástic na grafenu. Objev českých vědců. Částice se na povrchu musela držet a „neutéct“, ale současně se s ní dalo pohybovat.

    Letní slunovrat a velká opozice Marsu. Datum letního slunovratu kupodivu nepřipadá vždy na 21. červen, ale může se měnit.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.