Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Neutrina a antineutrina se prý nechovají tak docela stejně. Mohlo by to nějak vysvětlit, proč kolem nás nepozorujeme stejné množství hmoty a antihmoty a neustále neanihilují?
Satelity jsou konstruovány tak, aby přežily ve vesmíru zhruba patnáct let. Jedním z ovlivňujících faktorů délky života je stav paliva. Možnost opětovného doplnění paliva satelitům obíhajícím na oběžné dráze je řešení, jak prodloužit jejich životnost. Chystané zařízení pro doplňování paliva bude podobné pohyblivé benzínové stanici, která bude schopná doplňovat palivo družicím pomocí robotických paží.
Jedná se o nově navrženou metodu pro recyklaci elektronického odpadu, tedy včetně počítačových myší. Co se týče zvolených názvů – nejde prý jen o to, že to hezky zní. Nanoprášek má mít částice opravdu v řádu nanometrů, zrnka o rozměrech někde mezi 10 a 200 nm. A kryomlýn zase znamená, že proces se provádí za snížené teploty, kdy je likvidovaný materiál ochlazen na teplotu kapalného dusíku (-196 °C).
Aneb auto se dvěma volanty. Při jízdě na skutečných silnicích využívá Continental metodu, která účastníkům testů simuluje pocit jízdy ve vozidle s kompletně automatizovaným řízením. Do detailů propracované testovací vozidlo má množství senzorů, jež zaznamenávají chování účastníka výzkumu a analyzují jeho reakce. Testovací piloti sedí za maketou volantu na levé straně vozidla, zatímco vpravo za skutečným volantem sedí speciálně vyškolený řidič. Hlavní náplní testování je citlivá fáze přechodu mezi autonomní fází jízdy a částí, kdy se řízení bude věnovat člověk…
Složité chování jako důsledek jednoduchých pravidel: O rypoších lysých i bojových scénách v Pánovi prstenů. Někteří skřeti na okraji obrazu propadli pacifismu, nechali bitvu bitvou a mizeli v horách. Ve skutečnosti toto chování nevyžadovalo žádnou sofistikovanou vzpouru strojů…
Pozorování takzvaných medúzovitých galaxií pomocí dalekohledu ESO/VLT odhalila dosud neznámý způsob, jakým superhmotné černé díry získávají hmotu. Vědce již dlouho trápí otázka, proč pouze malá část superhmotných černých děr v centrech galaxií je aktivní. Černé díry se totiž nacházejí téměř v každé galaxii, tak proč pouze zlomek z nich pohlcuje hmotu a jasně září?
Zmrzlina, která netaje. V Japonsku přišli s jahodovou zmrzlinou, kde emulze tuku a vody vydrží v pevném stavu i při vyšší teplotě.
Zlaté rybičky, kyslík a alkohol. Zlaté rybičky a jejich volně žijící příbuzný karas dokáží v zimě přežít pod zamrzlou hladinou v prostředí téměř bez kyslíku. Jak to dělají a jak to souvisí s alkoholem?
Naděje pro pacienty s Huntingtonovou nemocí. Genová terapie byla demonstrována na speciálně vyšlechtěných miniaturních prasatech.
Natrix helvetica: v Evropě identifikován nový had. Případ této užovky ukazuje, že novinky se dají objevit i na tak notoricky známém místě, jako je Evropa.
Objevili nejbližší systém s více exoplanetami? Okolo červeného trpaslíka YZ Cet obíhají tři planety o hmotnosti Země.
Interaktivní film z Československa a vznik Betonu. Trocha historie: Projekt Kinoautomat z roku 1967, kdy se o pokračování filmu hlasuje.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: