Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Magnety s východním a západním pólem pro hustší datový záznam. Jak si představit čtyřrozměrnou krychli? Rakovina jako ruleta – problémy modelu. Metan na Marsu. Elektrický proud z iontů DNA. Fononový laser.
Záporně nabité ionty celkem volně protékají mezi pevně uspořádanými kladně nabitými částmi. Přitom ale současně fungují jako lepidlo, bez jejich přítomnosti by krystal vůbec nedržel pohromadě.
Co nabízí D-Wave, co IBM? Jaké projekty zde spouští Google a Microsoft? Kvantové algoritmy v Pythonu nebo v Q#. Kde všude se uplatňuje kvantové žíhání?
Známý vtip pojednává o profesoru matematiky, který někdy prohlásil, že čtyřrozměrný prostor si představit umí, ale s pětirozměrným má už trochu problémy. Kupodivu to vůbec nemusí být daleko od pravdy. „Představit si“ totiž neznamená mít fotografii příslušné věci, to samozřejmě není možné ani u teseraktu.
Cesta k efektivnějšímu ukládání dat i vyšší výkon procesorů. Sousední magnety na sebe běžně působí tak, že opačné póly se přitahují a stejné odpuzují. Na Paul Scherrer Institute PSI a ETH Zurich nyní ale zjistili, že magnety se mohou natáčet i kolmo na své sousedy. Využitím tohoto objevu by mohly být např. antiferomagnety pro elektroniku, kde by opačné orientované atomy nebo jejich shluky mohly být odděleny tenkými „západovýchodními“ oblastmi.
Český detektor bude sledovat radiační pole na oběžné dráze, open-source dozimetr z ÚJF bude zkoumat kosmické počasí. Technologický cíl mise Socrat-R spočívá v testování nové generace mikroprocesorů v kosmických podmínkách.
Nejstarší pravěká kresba v ČR má 6 200 let. Výzkum nápisů a kreseb ve Staré Kateřinské jeskyni v severní části Moravského krasu.
Kovy v době bronzové. Pro hutnění rud už nestačí dřevo, musíme použít dřevěné uhlí. (úryvek z knihy Václav Cílek, Martin Majer, Lukáš Falteisek a kolektiv: Podzemní památky středních Čech)
TESS našla svou nejmenší planetu. Je velikostně mezi Zemí a Marsem. Družice TESS zatím objevila na 800 kandidátů a 20 potvrzených exoplanet.
Nanokuličky v pasti. Vědcům se podařilo vytvořit fononový laser, jehož základem jsou skleněné nanokuličky udržované ve vakuu optickou pinzetou (dipólovou pastí).
Optimalizace solení: ne draslíkem, ale vápníkem. Výzkumníci provedli degustační zkoušky s cílem zjistit, kolik chloridu sodného lze nahradit, než lidé reportují nějaký negativní dopad na chuť.
Jak mizí metan na Marsu? Metan se podle všeho nejen rychle objevuje, ale také rychle mizí. Jaká reakce ho spotřebovávají?
Na Uherskohradišťsku žijí přímí potomci Slovanů z Velké Moravy. Z pohřebiště v Uherském Hradišti-Sadech se podařilo vyextrahovat 65 profilů DNA. A co shoda se současnou DNA?
První klinická studie s novým přípravkem SO-C101 pro pacienty s pokročilým nádorovým onemocněním. V preklinických experimentech se ukázalo, že SO-C101 stimuluje a vyvolává tvorbu imunitních efektorových buněk.
Rakovina jako ruleta – model tak docela nefunguje. Věk, kdy se nádor objeví, by podle nejjednoduššího modelu musel záviset na počtu potřebných mutací, což ale příliš neplatí.
Google vylepšil překladač. Podle Googlu se v jeho překladači mj. významně zlepšuje kvalita okamžitého vizuálního překladu díky využití technologie neuronového strojového překladu (NMT).
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: