Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Program poráží lidské hráče i v pokeru. Jde o variantu Heads-Up, No-Limit Texas Hold’em, která má být v tomto ohledu prý nejtěžší. Zasvěcenější komentář by přirozeně měl provést někdo, kdo poker hraje, nicméně: Program Liberatus spadá do těch „inteligentních“, podobně jako AlphaGo, který loni porazil lidského šampiona v Go. Je tu však rozdíl, Liberatus nehraje jenom „nejlepší tahy“, ale blufuje (zařazen aspekt náhodnosti?), klade léčky a zkoumá strategie soupeře (chce vědět, s kým hraje? zkoumá nejenom situaci, ale i jak vznikla?). Prý jde proto o dost univerzální přístup k teorii her a rozhodování na základě neúplné informace.
S umělými bázemi DNA se už experimentovalo, nyní se ale podařilo připravit organismus, kde je tato nově vložená informace stabilní – během dělení nevypadne, jak se to často děje. Výsledkem je, že autoři výzkumu si mohou ve své kategorii připsat prvenství: první stabilní polosyntetický organismus. Použita k tomu byla další moderní technologie, CRISPR. A k čemu může být bakterie s umělými bázemi DNA dobrá?
D-Wave 2000Q, nová verze kvantového počítače zase zdvojnásobuje počet qubitů. A nový systém si tentokrát hned po uvedení někdo objednal… K čemu nový zákazník bude kvantový počítač používat a v jakém působí oboru? Pokus o porovnání kvantového systému se současnými konkurenčními klasickými řešeními pro optimalizační procedury typu „žíhání“ (benchmarky se tomu asi tedy říkat nedá). Na kolik nejnovější kvantový počítač vyjde?
Blíží se kulaté výročí: čtvrt století Internetu v ČR. Jak fungovaly tehdejší síťové technologie a jaké byly tehdy k Internetu alternativy? Čím se jednotlivé sítě lišily technologicky? Co byl Bitnet, EARN, Fidonet, BBS… A co vlastně znamenalo připojit Československo k Internetu, propojení sítí nebo budování zcela nové infrastruktury?
Nitrid uhlíku může v solárním článku fungovat jako konzerva pro zrovna nepotřebnou energii. Jeho energeticky bohatá modifikace pak dokáže vytvářet vodík, stačí přidat katalyzátor, přitom už ale nemusí vůbec svítit světlo. Mohlo by to přispět k vyrovnávání zátěže už v místě, a to navíc bez obřích ztrát? Nitrid uhlíku je zajímavý i z hlediska řady dalších technologií, existuje v několika verzích, jedna z nich by se mohla uplatnit rovněž jako polovodič.
50 let od tragédie Apolla 1: Je možné, spíše pravděpodobné, že pokud by nebyly provedeny důležité změny a úpravy po smrti kosmonautů z Apolla 1, tak by se podobná nehoda stala někdy později, možná přímo během letu k Měsíci.
Hologramy jsou jako každé jiné bezpečnostní odvětví neustálou bitvou mezi zabezpečením a narušiteli. Jaké nové technologie zde vstupují do hry? Častější budou animace: Když hologramem otáčíte pod ostrým světlem, panenka se může roztančit, pták může zamávat křídly apod. Hologramy se rovněž budou zmenšovat, vizuální efekt totiž fakticky nezávisí na tom, jak velká plocha je hologramem pokrytá, ty malé se ovšem obtížněji napodobují. Hologramy také nebudou primárně nalepovány, ale vytlačovány přímo do materiálu chráněného předmětu. Podrobnosti o popisovaných technologiích viz odkaz výše.
Dalekohled VLT bude pátrat po planetách v systému Alfa Centauri. Loni byla objevena planeta Proxima b obíhající kolem hvězdy Proxima Centauri ze systému Alfa Centauri.
Vědci na extra silném laseru Bivoj dělají první experiment. Čeští a britští vědci předčili konkurenční týmy z USA, Japonska a Francie, když jako první vyvinuli a loni otestovali laser s extra silným výkonem – 1 000 wattů.
Před 185 lety se narodil autor Alenky. (Proč vlastně zrovna tuhle knížku tak často cituje literatura ve vědě? Slavných literárních děl z té doby jistě je...)
Pomsta bývá opravdu sladká. Pomsta nejenže zlepšuje náladu, ale také jsme přesvědčeni, že nám náladu zlepší. Takže...
Vědci upřesnili dráhu planety Devět. Pro simulace bylo použito osm objektů Kuiperova pásu.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: