Společnost Netgate oznámila vydání nové verze 2.8.0 open source firewallové, routovací a VPN platformy pfSense (Wikipedie) postavené na FreeBSD. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 6.16 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.3. Linux na verzi 6.1.140. Další změny v příslušném seznamu.
Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
IBM dále rozšiřuje využití kvantového počítače k chemickým simulacím. S využitím šesti qubitů sedmiquibitového procesoru byli vědci schopni změřit nejnižší stav energie u hydridu berylnatého. Open source Jupyter Notebook pro kvantovou chemii (volně dostupný přes QISKit github repo) umožňuje i uživatelům otestovat metodu simulace základního stavu u malých molekul, jako jsou například vodík nebo hydrid lithný.
Objev methanu v atmosféře Marsu vyvolal svého času diskuze o existenci života na rudé planetě. Profesor Svatopluk Civiš a jeho spolupracovníci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR představili novou teorii, která vznik methanu na Marsu spojuje s pouhou fotochemickou reakcí, která přítomnost mikrobů nevyžaduje.
Často můžeme narazit na tvrzení, že „matematika není počítání“. Možná dnes nemá smysl učit se počítat zpaměti, ale je to zábavné.
A ještě pár triků – třeba výpočet druhých a třetích odmocnin z hlavy.
Technologie rozpoznávání obrazu, pomineme-li čísla/písmena a tváře/lidi, je dosud zaměřena především na určení typu objektu, nikoliv už na odlišení jednotlivých věcí v rámci dané kategorie. A stávající technologie rozpoznávání aut je zase většinou zaměřena na čtení poznávacích značek. Zloději či jiní podvodníci ovšem značky samozřejmě mění.
Hubble se podíval na TRAPPIST-1 a dal životu naději. Planetární systém TRAPPIST-1 patří mezi ty nejslavnější. Okolo ultrachladného trpaslíka obíhá sedm planet podobných Zemi.
Kolaborativní roboty budou hlavním motorem rychlého růstu robotiky. Optimistický scénář podle studie World Robotics Report 2017.
Strojové učení lze v cloudu nasadit jednoduše. Oracle AI Platform Cloud nabízí předinstalované knihovny pro AI, nástroje a frameworky pro hluboké učení.
Čeští vědci pokračují v přípravě družice pro výzkum slunečního větru. Cílem projektu je výzkum odezvy zemské magnetosféry na proud nabitých částic ze Slunce.
Izotopy analyzují lidské oběti v době dynastie Šang. Analýza izotopů, váleční zajatci jako konzervy – co lze vyvodit z dávných pohřebišť.
Jak jsou na tom dodavatelé se stavbou referenčních jaderných reaktorů? Nejblíže k dokončení má z referenčních bloků pro ČR typ AP 1000.
Vodafone dokončil pokrytí ČR sítí pro internet věcí. Výhodou při integraci NB-IoT do sítě byl standard 3GPP, zajišťující kompatibilitu s dalšími mobilními technologiemi.
Bot Builder: vývoj chatbotů téměř bez programování. Umělá inteligence Oracle Mobile Cloud: strojové učení, zpracování znalostí, nástroje pro podporu dialogů, rozpoznávání kontextu.
ALMA a Rosetta detekovaly ve vesmíru chlormetan. Organické sloučeniny halogenů nejsou indikátorem života – byly pravděpodobně již součástí takzvané primordiální polévky, na Zemi i exoplanetách.
Svět prvních lidí. Byli první lidé prostě vysoce masožraví primáti, schopní obstarat si masitou výživu cíleným lovem nebo alespoň systematickým kořistěním z mršin? Mezi masitou potravou a růstem mozku se předpokládala přímá závislost…
Cesta k očním kapkám a čočkám nové generace. Cílem vědců z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského je vyvinout kontaktní čočky, které by samy uvolňovaly hojivé a uklidňující látky do očí.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: