Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
IBM dále rozšiřuje využití kvantového počítače k chemickým simulacím. S využitím šesti qubitů sedmiquibitového procesoru byli vědci schopni změřit nejnižší stav energie u hydridu berylnatého. Open source Jupyter Notebook pro kvantovou chemii (volně dostupný přes QISKit github repo) umožňuje i uživatelům otestovat metodu simulace základního stavu u malých molekul, jako jsou například vodík nebo hydrid lithný.
Objev methanu v atmosféře Marsu vyvolal svého času diskuze o existenci života na rudé planetě. Profesor Svatopluk Civiš a jeho spolupracovníci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR představili novou teorii, která vznik methanu na Marsu spojuje s pouhou fotochemickou reakcí, která přítomnost mikrobů nevyžaduje.
Často můžeme narazit na tvrzení, že „matematika není počítání“. Možná dnes nemá smysl učit se počítat zpaměti, ale je to zábavné.
A ještě pár triků – třeba výpočet druhých a třetích odmocnin z hlavy.
Technologie rozpoznávání obrazu, pomineme-li čísla/písmena a tváře/lidi, je dosud zaměřena především na určení typu objektu, nikoliv už na odlišení jednotlivých věcí v rámci dané kategorie. A stávající technologie rozpoznávání aut je zase většinou zaměřena na čtení poznávacích značek. Zloději či jiní podvodníci ovšem značky samozřejmě mění.
Hubble se podíval na TRAPPIST-1 a dal životu naději. Planetární systém TRAPPIST-1 patří mezi ty nejslavnější. Okolo ultrachladného trpaslíka obíhá sedm planet podobných Zemi.
Kolaborativní roboty budou hlavním motorem rychlého růstu robotiky. Optimistický scénář podle studie World Robotics Report 2017.
Strojové učení lze v cloudu nasadit jednoduše. Oracle AI Platform Cloud nabízí předinstalované knihovny pro AI, nástroje a frameworky pro hluboké učení.
Čeští vědci pokračují v přípravě družice pro výzkum slunečního větru. Cílem projektu je výzkum odezvy zemské magnetosféry na proud nabitých částic ze Slunce.
Izotopy analyzují lidské oběti v době dynastie Šang. Analýza izotopů, váleční zajatci jako konzervy – co lze vyvodit z dávných pohřebišť.
Jak jsou na tom dodavatelé se stavbou referenčních jaderných reaktorů? Nejblíže k dokončení má z referenčních bloků pro ČR typ AP 1000.
Vodafone dokončil pokrytí ČR sítí pro internet věcí. Výhodou při integraci NB-IoT do sítě byl standard 3GPP, zajišťující kompatibilitu s dalšími mobilními technologiemi.
Bot Builder: vývoj chatbotů téměř bez programování. Umělá inteligence Oracle Mobile Cloud: strojové učení, zpracování znalostí, nástroje pro podporu dialogů, rozpoznávání kontextu.
ALMA a Rosetta detekovaly ve vesmíru chlormetan. Organické sloučeniny halogenů nejsou indikátorem života – byly pravděpodobně již součástí takzvané primordiální polévky, na Zemi i exoplanetách.
Svět prvních lidí. Byli první lidé prostě vysoce masožraví primáti, schopní obstarat si masitou výživu cíleným lovem nebo alespoň systematickým kořistěním z mršin? Mezi masitou potravou a růstem mozku se předpokládala přímá závislost…
Cesta k očním kapkám a čočkám nové generace. Cílem vědců z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského je vyvinout kontaktní čočky, které by samy uvolňovaly hojivé a uklidňující látky do očí.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: