Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Fonoritony: nově připravené kvazičástice kombinují světlo, zvuk a excitony. Proč UFO hledat nejen na obloze, ale i v oceánu. Robotičtí psi a drony jako součást bezpečnostního kamerového systému.
Vědci prokázali, že světlo lze míchat se zvukem v GHz frekvencích. Výsledkem jsou pak krajně exotické kvazičástice fonoritony (phonoritons), které v sobě kombinují vlastnosti fotonů, fononů a navíc ještě excitonů (páry elektronů a děr v polovodičích). Jak praví průvodní tisková zpráva, objev otevírá nový způsob koherentní konverze informace mezi optickou a mikrovlnnou oblastí, což možné výhody a nové funkce pro oblasti fotoniky, optomechaniky a optických komunikačních technologií.
Jedinečnost družice SOVA (Satellite Observation of waVes in the Atmosphere) zdaleka nespočívá jen v její rekordní váze, u které se aktuálně počítá s celkovou hmotností cca 180 kilogramů. Unikátní význam této mise tkví především v záměru zkoumat procesy a detekovat atmosférické gravitační vlny v oblasti od horní mezosféry až po maximum ionosféry, tedy zhruba od 60 do více než 300 kilometrů nad povrchem Země.
Vědci z ÚOCHB jako první popisují příčiny chování jedné ze základních aromatických molekul, která vědecký svět fascinuje nejen svou modrou barvou, ale i dalšími neobvyklými vlastnostmi – azulenu. Tento jejich počin ovlivní do budoucna základy organické chemie a v praxi pomůže využít na maximum potenciál zachycené světelné energie.
Unikátní spojení zavedeného bezpečnostního řešení a experimentálních robotických platforem ukazuje možný směr vývoje – ochráníme v blízké budoucnosti objekty s pomocí samostatně patrolujících dronů nebo smeček robotických psů? Nasazení robotického týmu v předem neznámém či dynamickém prostředí, navíc plnícího velkou škálu úkonů, včetně možné interakce s lidmi, je otevřený a zajímavý výzkumný problém…
Proč UFO hledat nejen na obloze, ale i v oceánu. Dlouho očekávaná zpráva NASA o UFO vyzývá k pečlivějšímu sledování a vědeckému pochopení (dosud) nevysvětlitelných (nebo alespoň přesvědčivě nevysvětlených) jevů.
Pozemské elektrony vytvářejí vodu na povrchu Měsíce. Vysokoenergetické elektrony v zemském plazmatu přispívají k procesům zvětrávání na povrchu Měsíce. Tyto elektrony zde mohou podle nové studie přitom také napomáhat vzniku vody.
Jak přimět nervové kmenové buňky v mozku, aby se dělily. Některé oblasti dospělého lidského mozku obsahují spící nervové kmenové buňky, které mohou být potenciálně reaktivovány a poté začnou vytvářet nové neurony. Přechod z klidového stavu do fáze dělení (proliferace) je však stále málo prozkoumaný.
Po CRISPR/Cas9 přichází jako nová technika editování genů NICER. Technika editování genů CRISPR/Cas9 umožňuje provádět přesné změny v DNA organismu, a opravovat tak mutace, které způsobují genetická onemocnění. Metoda CRISPR/Cas9 však může v určité míře vést i k nechtěným mutacím DNA…
Vědci dokázali získat a přečíst RNA vakovlka. Poprvé tak byl rekonstruován transkriptom kůže a kosterního svalstva vyhynulého druhu (tj. RNA odpovídající tomu, jaké geny se právě čtou a syntetizují se podle nich proteiny).
Jak vznikla Vltava a proč Lužnice neteče do Černého moře. „Malá Vltava“, tekoucí odněkud z rozhraní jižních a středních Čech směrem ku Praze, strhla na svou stranu řeku tekoucí opačným směrem někde od Tábora směrem k Českým Budějovicím. (úryvek z knihy Kolektiv autorů: Kudy plyne Vltava)
Vědci rozluštili význam stovek variant genu způsobujícího rakovinu prsu. Gen CHEK2 je v hledáčku klinických genetiků již dlouho. Jedná se o třetí nejčastěji postižený gen související se středním rizikem vzniku rakoviny prsu v ČR.
Slovenskí vedci spojili enzým s rizikom úmrtia na COVID-19. Výskumníci usilovali popísať rizikové faktory ťažkého priebehu ochorenia COVID-19. Jedným z nich sa ukázala byť plazmatická aktivita butyrylcholínesterázy.
Archeologové zpřístupnili ve virtuální realitě římskou kolonii Castrum Novum. Přímořská kolonie Castrum Novum vznikla k zabezpečení území dobytých Římany v Etrurii a k posílení obrany pobřeží podél římské cesty Via Aurelia, která vedla z Říma na sever podél Tyrhénského moře…
Češi vnímají nezastupitelnost vesmírných technologií, ale vědí velmi málo. Monetizaci vesmíru častěji podporují lidé s aktivním zájmem nebo potenciální investoři. Nadpoloviční shoda panuje v otázce těžby surovin ve vesmíru.
Levitující nanočástice: brněnští fyzici se přibližují kvantovým technologiím. Dosud se většina experimentů se silovými účinky světla dělala v kapalině, zde však zachycený objekt intenzivně interaguje s molekulami okolní kapaliny.
Umělá inteligence může přispět k včasné diagnostice Alzheimerovy nemoci. Neexistuje žádný jednoduchý test, který by jednoznačně potvrdil přítomnost Alzheimerovy nemoci. Může proto trvat několik měsíců nebo dokonce let, než se s jistotou potvrdí, zda se jedná o Alzheimerovu nemoc…
Nový výzkum ukazuje, že čeští učitelé mají jasno: AI do školy patří. Celých 45,5 % respondentů hodnotí AI jako pozitivní nástroj pro budoucí vývoj. Na druhou stranu se téměř polovina (47 %) dotazovaných domnívá, že využívání umělé inteligence povede ke zhloupnutí lidí.
Lidé a lidoopi si mezi sebou předávají parazitární infekce. Hlístice infikují velké množství lidí: odhaduje se, že měchovci, kteří mezi tyto hlístice patří, aktuálně nakazili okolo 400 milionů lidí. U volně žijících zvířat může být počet mnohonásobně vyšší…
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: