V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Proton současně exploduje a hroutí se do sebe. Diskuse Stephena Hawkinga s Rogerem Penrosem. Jak grafen mění světlo na elektřinu. Opravdu se během ekonomické krize umírá méně?
Nové výsledky potvrzují, že hmota je zde nahuštěna více než v neutronové hvězdě. Silná interakce drží v protonu (a neutronu) pohromadě kvarky, výsledkem je obří tlak uvnitř protonu a menší na okrajích – vnitřní tlak přitom nečekaně směřuje ven, vnější dovnitř, jako kdyby uvnitř do sebe se hroutícího objektu současně probíhala exploze.
Magnetická částice, zachycená v uhlíkové trubičce, je pochopitelně ovlivňována svým okolím. Prostředí stejně jako zrníčko a v něm neviditelná samotná střelka, vibruje. Její pohyb drží ve vězení trubička, která je elektricky vodivá. A právě její vodivost ovlivňuje oscilaci magnetické střelky v trubičce tak, že jí jisté typy pohybů zcela zakazuje a nechává ji otočenou pouze v jednom směru. Takto navržené magnetické částice umožňují průlom takzvané superparamagnetické bariéry, která limituje dnešní technologii ukládání digitálních dat.
Přeměna světla na elektrický proud v grafenu až doteď závisela na fototermoelektrickém jevu. Aby byl tento efekt účinný, bylo třeba mezi grafenem s elektronovou a s děrovou vodivostí vytvořit přechod, vlastně p-n přechod. Stejně jako je tomu u většiny solárních zdrojů nebo detektorů. Elektrický proud je v takovém případě generován v oblasti přechodu a šíří se mezi opačně dopovanými oblastmi. Jenže u grafenu je to jinak.
Roger Penrose a Stephen Hawking hrají již více než 35 let vedoucí roli v teoretických aspektech rozvoje kosmologie i relativity. Jejich životní dráhy – v relativistické terminologii jejich světočáry – se často setkávaly, ať již při spolupráci, tak později při diskusích. (předmluva k novému českému vydání knihy Stephen Hawking a Roger Penrose: Povaha prostoru a času)
Jak fungují dehalogenázy. Enzym může např. přeměňovat toxické molekuly obsahující atomy chloru a bromu na méně toxické alkoholy.
Virtuální asistenti pro podniky. Gartner předpovídá nástup virtuálních asistentů, které dnes používají jen asi 2 % zaměstnanců, zejména v pojišťovnictvích a finanční sféře a také v IT a zákaznických službách.
Čech se podílel na objevu exoplanet prostřednictvím TESS. V nové studii hlásí astronomové objev dvou planet u hvězdy, která je asi o 15 % menší a méně hmotná než Slunce.
Smrt neuronů může být léčivá. Odumírání neuronů při Alzheimerově chorobě se pokládá za průvodní rys postupu nemoci, mohlo by jít ale naopak o obrannou reakci organismu – a tedy jev vlastně pozitivní.
Velmi podivné: Během krize úmrtnost klesá. Ekonomická recese v roce 2008 a dalších letech způsobila, že Evropané umírali… prý kupodivu méně. Máme tomu vůbec věřit a jak taková data vyložit?
Pohyby a výkřiky v REM spánku signalizují problém. Narušený hodinový mechanismus společně s poruchou chování v REM spánku může pomoci odhalit počátky Parkinsonovy nemoci.
3D mikroskopie bez čočky. Mikroskopie LIM ke zvětšování nepotřebuje optické čočky, místo analogového objektivu využívá numerické výpočty a počítač.
Papoušci v logice předčí lidoopy i pětileté děti. Papoušek šedý žako jménem Griffin prokázal, že jeho schopnosti dedukce jdou daleko za volbu ze dvou hrníčků.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: