Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Anomálie v zemském plášti mají být důsledkem impaktu při vzniku Měsíce. Vodík se v cyklu CNO zřejmě spaluje pomaleji. Obří černá díra z počátků vesmíru nevznikla z hvězdy.
raná Země získala po impaktu různé složení svrchního a spodního pláště. Ve svrchním plášti se nacházel oceán magmatu, který vznikl důkladným promícháním materiálu z Gaii a Theii, zatímco spodní plášť zůstal z velké části pevný a zachoval si původní složení Gaii. Toto rozvrstvení pláště mohlo přetrvat až do dnešních dnů. V celém spodním zemském plášti může stále převažovat předimpaktní materiál, který má jiné prvkové složení (včetně vyššího obsahu křemíku) než svrchní plášť.
Cyklus CNO je jedním z hlavních způsobů realizace termonukleární fúze v nitru hvězd, tj. „spalování“ vodíku na helium. Nový výsledek znamená jiný účinný průřez jaderné reakce a naznačuje, že fáze zapálení cyklu CNO trvá déle a že k emisi neutrin 13N dochází blíže ke středu Slunce, než se dříve předpokládalo.
Astronomové objevili pomocí dalekohledů NASA dosud nejvzdálenější černou díru sledovanou v rentgenovém spektru. Nachází v raném stádiu růstu, které dosud nebylo pozorováno, a její hmotnost je podobná hmotnosti hostitelské galaxie.
Mise LUGO chce odpovědět na nejasnosti ohledně stáří měsíční vulkanické aktivity, a zároveň zmapovat jeskynní systémy na Měsíci. Dále poskytne důležité informace o budoucích lunárních stanovištích a využití vesmírných zdrojů a vyvine schopnosti pro nadcházející komerční aktivity na Měsíci.
Zajímavé předkolumbovské kultury byly i v severním Mexiku. Po vypálení kolem roku 1340 n. l. bylo Casas Grandes vybudováno znovu, tentokrát s vícepatrovými obytnými domy z nepálených cihel a míčovými hřišti převzatými z mesoamerických civilizací.
České firmy hrají prim v mezinárodních vesmírných misích. Česko je na špičce kosmického průmyslu a vědy. Vede mezinárodní vesmírné mise dodává součástky do raket, staví vlastní družice a stává se uznávaným centrem analogových misí.
Obří černou díru pozorovali na subparsekové škále. V nové studii se výzkumníkům nejprve poprvé podařilo zachytit akreční tok směřující k obří černé díře v rámci disku s vysokou hustotou plynu.
Obří planety mohou ve svém sousedství bránit životu. Dvě nové studie ukazují, že v některých planetárních systémech mají plynní obři tendenci narušovat oběžné dráhy svých sousedů.
Mechanické defekty se v diamantu šíří rychleji než zvuk. Lineární defekty (dislokace) dodávají kovům pevnost a vlastnosti umožňující jejich další technologické zpracování, ale mohou také způsobit selhání materiálu.
Ptáci používají hned několika způsobů navigace. Nejen ptáci, ale i mnoho jiných migrujících živočichů prokazuje pozoruhodnou schopnost přesné navigace i úžasnou výdrž. (úryvek z knihy Richard Dawkins: S hlavou v oblacích. Vítězství nad gravitací) pokračování: Ptáci a jejich mapy
3D tisk ve zdravotnictví je převratná technologie. Fyzický výtisk je něco, co se ani ve virtuální realitě nebo rozšířené realitě nedá nahradit.
Nová bioanalytická metoda umožňuje studium „neviditelných“ dějů uvnitř buněk. Studovat složité mechanismy uvnitř buněk umožní vědcům nová metoda založená na analýze nízce koncentrovaných látek, jejichž detekce v buňkách byla dosud mimo rozlišovací schopnosti.
První snímky z projektu Euclid: oslnivý okraj temnoty. Doposud ještě nikdy nebyl k dispozici teleskop schopný vytvářet tak ostré astronomické snímky na tak velké části oblohy a s takovou hloubkou zobrazení vzdáleného vesmíru.
Díky nanotechnologii chtějí vytlačit organická ředidla z čištění u tiskových provozů. Flexotisk i tamponový tisk jsou velmi rozšířenou a populární tiskařskou metodou…
V Česku poprvé implantovali nejnovější typ defibrilátoru. Na rozdíl od tradičních implantabilních kardioverter-defibrilátorů u tohoto nového systému lékaři elektrodu umísťují pod hrudní kostí velmi blízko srdce a nevedou ji přes krevní oběh.
Bene Meat Technologies jako první na světě získal povolení vyrábět a prodávat kultivované maso jako krmivo pro psy a kočky. BMT vyvinul technologii k výrobě kultivovaného masa tak, aby byla výsledná cena konkurenceschopná s cenami produktů vyrobených z tradičně získávaných surovin.
Vědci posouvají limity struktury a funkce DNA. Aptamery mají podobné vlastnosti jako protilátky, jsou ale mnohem stabilnější.
Družicový projekt M-Matisse chce zkoumat okolí Marsu. Výrazně excentrické orbity družic umožní studovat prostředí v širokém rozmezí vzdáleností od Marsu, od nižších vrstev ionosféry až po sluneční vítr.
Jak bude sonda Europa Clipper chráněna před radiací? Aby mohla prozkoumat záhadný ledem obalený měsíc Europa, bude americká sonda Europa Clipper muset přečkat bombardování radiací a vysokoenergetickými částicemi, které obklopují Jupiter.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: