Domén s koncovkou .CZ je už 1,5 miliónu. K registraci domény s pořadovým číslem 1 500 000 došlo včera krátce před půlnocí. Počet domén se dynamicky vyvíjí podle toho, jak jsou registrovány nebo naopak rušeny. Proto je v tuto chvíli jejich počet opět nižší.
Byla vydána beta verze Ubuntu 25.04 s kódovým názvem Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 25.04 mělo vyjít 17. dubna 2025.
Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Kooperace agentů umělé inteligence při lovu. Termodynamika a kvantová fyzika jsou na sobě nezávislé. Svět amorfních ledů. Oceánským světem by mohl být i Jupiterův měsíc Callisto.
V závěrečném testu hráli agenti AI roli predátorů a lidští účastníci vystupovali jako kořist. I přes počáteční potíže, jako byl zmatek způsobený nečekanými pohyby lidí, dokázali vycvičení agenti AI spolupracovat a „lidskou kořist“ chytit. To ukazuje (má ukazovat), že úspěšný kooperativní lov nevyžaduje složité kognitivní procesy…
Podle studie kvantová teorie sice ze své podstaty nezakazuje porušování druhého termodynamického zákona, ale kvantové procesy lze vždy realizovat, aniž by byl zákon skutečně porušen. Obě teorie tedy mohou koexistovat, ale současně jsou na sobě logicky nezávislé, jednu nelze odvodit z druhé. O Maxwellových a dalších démonech. Vědci odvodili přesné rovnice pro práci vynaloženou démonem a práci, kterou extrahuje ze systému, vyjádřené v kvantových informačních mírách.
Významné na novém systému má být několik věcí: má v něm být zabudována robustní oprava chyb na úrovni hardwaru (poznámka: qubity mají velkou chybovost, krátkou životnost; pro plošně využitelný kvantový počítač je klíčové dokázat provázat systém logických qubitů; jde o to, kolik fyzických qubitů potřebujeme k tvorbě jednoho logického); vzhledem k tomu, že kvantová informace je distribuována a uložena v rámci fyzikálního systému, nikoli v jednotlivých částicích nebo atomech, je méně pravděpodobné, že informace zpracovávaná topologickými qubity ztratí svou koherenci, uvádí průvodní tisková zpráva.
Mise Comet Interceptor – čekání na novou kometu. Takové objekty lze objevit až při jejich prvním přiblížení ke Slunci, takže na plánování a zahájení mise k nim nezbývá mnoho času. Proto je mise Comet Interceptor značně nezvyklá – je první misí, jejíž cíl zatím ještě nebyl vůbec objeven. (úryvek z knihy Jiří Svoboda a kol.: Evropské kosmické mise s českou účastí)
Oceánským světem by mohl být i Jupiterův měsíc Callisto. V 90. letech sonda Galileo na základě měření magnetismu Callista vnesla do hry možnost, že pod ledových povrchem by se zde podobně jako v případě Europy mohl skrývat oceán slané kapalné vody.
Stromy vs. smyčky: říční i jiné sítě pohledem fyziky. Sítě v závislosti na svém typu nejsou stejné. Stromovité struktury jsou vhodné pro přepravu, zatímco sítě obsahující smyčky jsou odolnější vůči poškození. Jaké podmínky podporují vznik smyček?
Ve vesmíru chybí síra – může se nacházet v soli na prachu a oblázcích. Hydrogensulfid amonný by mohl vysvětlit nejen záhadu chybějícího sirného plynu, ale také záhadný pík v datech z přístroje MIRI vesmírného dalekohledu Jamese Webba.
První 3D pozorování atmosféry exoplanety odhalilo unikátní klima. Astronomové poprvé nahlédli do atmosféry planety mimo Sluneční soustavu a zmapovali její 3D strukturu. Zjistili, že v atmosféře planety se vyskytují silné větry, které přenášejí chemické prvky, jako je železo a titan, a vytvářejí složité povětrnostní vzorce.
Vědci vytvořili speciální systém ke stresování rostlin, data z něj budou učit umělou inteligenci. Umělá inteligence díky porovnání fotografií reálné plodiny s velkým množstvím získaných obrazových dat dokáže s velkou přesností identifikovat příčinu abiotického stresu. Takový systém má potenciál využití nejen v Česku ale i ve světě.
Jak čolci zvládají změny prostředí? Roli hraje nejen teplota, ale i konkurence. Zatímco vysychání vody urychlilo vývoj larev, konkurence měla vliv na velikost čolků při jejich přechodu na souš.
Plzeň ukázala novou autonomní tramvaj. Demonstrace se zaměřila na automatizaci pohybu tramvají na konečných zastávkách. Současná praxe totiž vyžaduje, aby řidiči na konečných neustále pojížděli s tramvají, což omezuje jejich možnost odpočinku a zvyšuje riziko nehod.
Na večerní obloze je k vidění jasná Venuše a zvířetníkové světlo. V první polovině března bude nedaleko Venuše také pozorovatelný prchavý Merkur, který se jinak na obloze obtížně hledá.
Pozorování ESO pomohla téměř zcela vyloučit dopad asteroidu 2024 YR4. Asteroid byl v posledních několika měsících pečlivě sledován, protože jeho pravděpodobnost dopadu na Zemi v roce 2032 vzrostla na přibližně 3 %…
Exotická krevní skupina přidává svým nositelům na váze. Lidé s genetickou variantou, která vyřazuje z činnosti gen SMIM1, mají vyšší tělesnou hmotnost, protože v klidu vydávají méně energie.
Objevili další středně husté amorfní ledy. Voda má kromě jiných unikátních vlastností také neuvěřitelnou variabilitu v pevné fázi. Prozatím známe asi 20 různých krystalických modifikací ledu a tento počet stále roste. Krystalické ledy ale nejsou všechno. Vědci nyní rozšířili také naše chápání ledů amorfních (skel).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: