Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Velké jazykové modely pod lupou: v testu z kognitivní psychologie si vedl nejlépe GPT-4. V CERNu přesně změřili rychlost zvuku v kvark-gluonovém plazmatu. Vědci převádí do obrazů počítačové viry a učí umělou inteligenci je rozpoznat. V Česku vznikne národní centrum pro polovodiče a čipy. Umělá inteligence pomůže spolehlivěji odhalit zubní kazy.
Modely vykazovaly v mnoha svých odpovědích iracionalitu, například při desetkrát položené stejné otázce poskytovaly různé odpovědi. Byly náchylné k jednoduchým chybám, včetně základních chyb při sčítání a záměně souhlásek za samohlásky, což je vedlo k poskytování nesprávných odpovědí. Například správné odpovědi na Wasonův test se pohybovaly od 90 % u GPT-4 po 0 % u GPT-3,5 a Google Bard. Lama 2 70b, která odpověděla správně v 10 % případů, zaměnila písmeno K za samohlásku…
Na urychlovači LHC vzniká kvark-gluonové plazma ve srážkách těžkých iontů. V těchto srážkách se na velmi malý zlomek sekundy ukládá obrovské množství energie v objemu, jehož maximální velikost odpovídá velikosti jádra atomu. Kvarky a gluony vznikající při srážce se v tomto prostoru volně pohybují a vytvářejí stav hmoty podobný tekutině. Rychlost zvuku v tomto prostředí lze vypočítat z rychlosti, kterou se mění tlak v závislosti na změnách hustoty energie, nebo z rychlosti, kterou se mění teplota v závislosti na změnách entropie.
Vědci vyvinuli metodu, která dokáže monitorovat dynamické chování malware a převést je pomocí fraktální geometrie, což je odvětví matematiky zabývající se velmi členitými útvary a jejich zobrazením, do velmi hezké vizuální podoby. Následně se obrazy probírala umělá inteligence a učila se rozeznávat špatný software od dobrého.
Zemi před 2 miliony let zřejmě zasáhla chladná mezihvězdná mračna. Zhruba před 2 miliony let vypadala Země úplně jinak a naši předkové žili vedle šavlozubých tygrů nebo obrovských hlodavců. Země se ocitla chladném období a až do doby před 12 000 lety se zde střídaly doby ledové.
Jak uhlíkové nanotrubičky propojit s kovem. Využití uhlíkových nanotrubiček limituje dnes mj. problém s tím, jak je spojit s kovovými povrchy. Vědci proto nyní vyvinuli nový chemický proces, který „roubuje“ nanotrubičky na kovové struktury a vytváří tak silné, elektricky vodivé spojení.
Zkonstruovali bakterie, které konzumují plasty a vyrábějí víceúčelové pavoučí hedvábí. Bakterie Pseudomonas aeruginosa může přirozeně konzumovat polyethylen jako zdroj potravy.
Mohyly a pohřební krajina pod Řípem. Dlouhé mohyly, které se stavěly na počátku eneolitu (4300–2300 př. Kr.), mají zjevně své kořeny v podobě neolitických dlouhých domů. (úryvek z knihy Antropocennosti: průvodce světem antropocénu)
Přídavek hmyzu může zlepšit výživovou hodnotu masných výrobků. Do měkkého salámu a klobás zakomponovali také prášek z cvrčků.
Slabší kometa Olbers na večerní obloze. Na letní večerní obloze nízko nad severozápadním obzorem můžeme v následujících měsících vyhlížet periodickou kometu 13P/Olbers. Kometa se do vnitřní části Sluneční soustavy vrátila po dlouhých 68 letech.
Umělá inteligence pomůže spolehlivěji odhalit zubní kazy. Na rozdíl od jiných medicínských oborů si zubní lékaři většinu rentgenových snímků zhotovují i interpretují sami. Hodnocení snímků je však do jisté míry subjektivní…
Houbu objevenou v plících pacienta pojmenovali po českém vědci. Nedávno objevený druh Aspergillus hubkae patří do skupiny tzv. černých aspergilů. Využívají se například k výrobě kyseliny citronové nebo k fermentaci potravin a nápojů, včetně populárního čínského čaje Pu-erh.
Noční svítící oblaka. Úkaz vzniká výrazněji výše než běžná oblačnost, ve výšce asi 85 kilometrů nad Zemí, a to v důsledku nabalování ledu na částice zejména meteorického prachu vysoko v mezosféře.
V Česku vznikne národní centrum pro polovodiče a čipy. V rámci evropského zákona o čipech (EU Chips Act) je v Evropě budována síť národních polovodičových center. České polovodičové kompetenční centrum bude její součástí.
onsemi si vybralo Česko pro vybudování kompletního výrobního řetězce pokročilých výkonových polovodičů na bázi karbidu křemíku. Karbid křemíku je klíčovým polovodičovým materiálem pro vysokovýkonové aplikace spojené s vysokou teplotní zátěží.
Lékaři provedli poprvé v ČR transplantaci srdce a plic u dětského pacienta. Operace byla technicky velmi náročná, provedení při takto komplexní transplantaci se výrazně liší od běžné transplantace srdce.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: