abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:00 | IT novinky

    DuckDuckGo AI Chat umožňuje "pokecat si" s GPT-3.5 Turbo od OpenAI nebo Claude 1.2 Instant od Anthropic. Bez vytváření účtu. Všechny chaty jsou soukromé. DuckDuckGo je neukládá ani nepoužívá k trénování modelů umělé inteligence.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:22 | IT novinky

    VASA-1, výzkumný projekt Microsoftu. Na vstupu stačí jediná fotka a zvukový záznam. Na výstupu je dokonalá mluvící nebo zpívající hlava. Prý si technologii nechá jenom pro sebe. Žádné demo, API nebo placená služba. Zatím.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 04:44 | Nová verze

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 140 (pdf) a HackSpace 77 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:00 | Nová verze

    ESPHome, tj. open source systém umožňující nastavovat zařízení s čipy ESP (i dalšími) pomocí konfiguračních souborů a připojit je do domácí automatizace, například do Home Assistantu, byl vydán ve verzi 2024.4.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.4. 22:11 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.4. 20:55 | Nová verze

    Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group vydalo verzi 1.1 specifikace OpenXR (Wikipedie), tj. standardu specifikujícího přístup k platformám a zařízením pro XR, tj. platformám a zařízením pro AR (rozšířenou realitu) a VR (virtuální realitu). Do základu se z rozšíření dostalo XR_EXT_local_floor. Společnost Collabora implementuje novou verzi specifikace do platformy Monado, tj. open source implementace OpenXR.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.4. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.38.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 4.4 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    18.4. 17:11 | Nová verze

    ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzích 1.3.1, 1.2.3 a 1.0.6. Ve verzi 1.3.1 je mimo jiné řešena bezpečnostní chyba CVE-2024-20380.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.4. 12:11 | IT novinky

    Digitální a informační agentura (DIA) oznámila (PDF, X a Facebook), že mobilní aplikace Portál občana je ode dneška oficiálně venku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    18.4. 05:11 | Komunita

    #HACKUJBRNO 2024, byly zveřejněny výsledky a výstupy hackathonu města Brna nad otevřenými městskými daty, který se konal 13. a 14. dubna 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    KDE Plasma 6
     (68%)
     (11%)
     (2%)
     (20%)
    Celkem 566 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Nejsilnější známé magnetické pole ve vesmíru

    29. 7. 2022 | Redakce | Různé | 2374×

    Trocha paradoxních výpočtů: Co se stane, když led roztaje; kouzla s hustotou i gravitací. Speciální zvrásněný nanopovrch umožní efektivně vařit vodu. Nejstarší kvasary, umělá fotosyntéza.

    Nejsilnější známé magnetické pole ve vesmíru má intenzitu 1,6 miliard Tesla

    Magnetary představují speciální typ neutronových hvězd. Kde se berou jejich obří magnetická pole, to vlastně přesně nevíme. Jedna z teorií zní, že za to mohou elektricky nabité částice – zbytky protonů a neutronů, které se nepřeměnily na neutrony (této „zbytkové hmoty“ je relativně více v povrchových vrstvách hvězdy). Možné je i to, že s velkým magnetickým polem začínají po fázi supernovy všechny neutronové hvězdy, u běžných ale zase v důsledku dalších procesů rychle zmizí.

    Superpočítače – nedílná součást při vývoji léků

    Vývoj nových bioinformatických nástrojů a obrovská výpočetní kapacita superpočítačů umožňuje simulovat tisíce až miliony experimentů, jejichž provedení v laboratořích by ani nebylo teoreticky možné. Například určení 3D konformace proteinu z jeho aminokyselinové sekvence vyžaduje měsíce experimentální práce a vysoce specializované technologie, zatímco počítače to díky výpočetním algoritmům na bázi strojového učení zvládnou za pár minut.

    Trocha paradoxních výpočtů: Co se stane, když led roztaje

    Pokles hladiny po roztátí ledu v mnoha možných podobách. Kouzla s hustotou i gravitací ledovců. Roztátím ledu hozeného do vody se tato voda ochladí, hustota zvýší, objem klesne. Nedalo by se docílit toho, že by poté, co do hrnce vhodíte kousek ledu, hladina naopak celkově klesla? Proč oceány stoupají bez ohledu na ledovce a u tajících ledovců může hladina klesnout?

    Speciální zvrásněný nanopovrch umožní efektivně vařit vodu

    Mikrodutiny, hrbolky a ještě sloupky, vše v různých měřítkách… Rychlost varu vody na horkém povrchu ovlivňují dva hlavní faktory, které ale působí proti sobě. Rychlý var znamená rychlý vznik bublinek. Jenže pokud je bublinek příliš mnoho, mohou se spojit a vytvořit film páry, který pak přenos tepla z povrchu do zbytku kapaliny naopak zpomaluje. Výzkumníci již dlouho zkoumají různé úpravy povrchu, které by umožnily vyhnout se nutnosti kompromisu mezi příslušnými dvěma parametry.

    Krátce

    Nejstarší kvasary vznikaly na křižovatkách proudů chladného plynu. Dnes známe asi 200 kvasarů, které pozorujeme v době asi jen miliardu let po velkém třesku. V jejich středu se nacházejí superhmotné černé díry. Není moc jasné, jak se mohly vytvořit tak rychle.

    Navrhli nový systém pro výrobu vodíku umělou fotosyntézou – fotolýzou vody. Drobné anorganické klastry sestávající pouze z malého počtu atomů jsou ukotveny na povrchu nosných struktur pohlcujících světlo, jako je oxid titaničitý.

    Perseverance vybírá místo dalšího přistání. Hledá se lokace, kde by mohl přistát další stroj chystaný v rámci programu MSR (Mars Sample Return), který bude mít za úkol odebrat pouzdra, která Perseverance plní vzorky.

    Co vlastně podávali Inkové obětovaným dětem? Nová studie se zaměřuje na to, o jaké drogy konkrétně šlo. Předchozí články zmiňovaly v této souvislosti hlavně pivo (kukuřičné – chicha/čiča) a koku. Mělo jít spíše o sedativa, nebo halucinogeny?

    Náhoda vs. životní styl. Různé rakoviny pod lupou. Vědcům z Yale a dalších institucí se podařilo kvantifikovat faktory způsobující změny v DNA, které nejvíce přispívají ke vzniku rakoviny u většiny hlavních typů nádorů.

    Babičky a kapavka – jak to spolu může souviset? Člověk se ve srovnání s jinými druhy dožívá relativně vysokého věku, a to platilo už pro období před nástupem moderní medicíny. Samozřejmě evoluční biologie proto často řeší otázku „k čemu jsou babičky“ – míněno příslušným genům.

    Léčba bolesti bolestí. Hippokratés napsal: „Ze dvou bolestí, jež se objevují společně v různých částech těla, silnější bolest potlačována jest bolestí slabší.“ (úryvek z knihy Lembke Anna: Dopamin)

    Půdní houby pomáhají rostlinám přijímat fosfor. Velké množství pesticidů v zemědělské produkci může negativně ovlivnit pouhým okem neviditelné mykorhizní houby.

    V srdci sopky: vědci zmapovali podzemí sopky Erebus do hloubky 100 kilometrů. Kanál, který vede magma k lávovému jezeru na vrcholu sopky, začíná na rozhraní kůry a pláště, asi 40 km hluboko.

    Jednodušší proces regenerace kostí: unikátní kombinace titanu a hydroxyapatitu. Kostní implantát z kompozitu titanu a hydroxyapatitu si lze představit jako 3D titanovou mřížku, která slouží jako kostra.

    Hrobka majitele největšího mumifikačního depozitu objevena českou archeologickou misí v Abúsíru. Hrobku z abúsírské nekropole lze s největší pravděpodobností datovat do konce 26. nebo počátku 27. dynastie, tedy na samotný počátek 5. století př. Kr.

    Cestovatelé putovali podle příruček už ve starověku. Ve starém Řecku vznikly příručky, které lze využít jako průvodce po památkách ještě dnes.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.