Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Trocha paradoxních výpočtů: Co se stane, když led roztaje; kouzla s hustotou i gravitací. Speciální zvrásněný nanopovrch umožní efektivně vařit vodu. Nejstarší kvasary, umělá fotosyntéza.
Magnetary představují speciální typ neutronových hvězd. Kde se berou jejich obří magnetická pole, to vlastně přesně nevíme. Jedna z teorií zní, že za to mohou elektricky nabité částice – zbytky protonů a neutronů, které se nepřeměnily na neutrony (této „zbytkové hmoty“ je relativně více v povrchových vrstvách hvězdy). Možné je i to, že s velkým magnetickým polem začínají po fázi supernovy všechny neutronové hvězdy, u běžných ale zase v důsledku dalších procesů rychle zmizí.
Vývoj nových bioinformatických nástrojů a obrovská výpočetní kapacita superpočítačů umožňuje simulovat tisíce až miliony experimentů, jejichž provedení v laboratořích by ani nebylo teoreticky možné. Například určení 3D konformace proteinu z jeho aminokyselinové sekvence vyžaduje měsíce experimentální práce a vysoce specializované technologie, zatímco počítače to díky výpočetním algoritmům na bázi strojového učení zvládnou za pár minut.
Pokles hladiny po roztátí ledu v mnoha možných podobách. Kouzla s hustotou i gravitací ledovců. Roztátím ledu hozeného do vody se tato voda ochladí, hustota zvýší, objem klesne. Nedalo by se docílit toho, že by poté, co do hrnce vhodíte kousek ledu, hladina naopak celkově klesla? Proč oceány stoupají bez ohledu na ledovce a u tajících ledovců může hladina klesnout?
Mikrodutiny, hrbolky a ještě sloupky, vše v různých měřítkách… Rychlost varu vody na horkém povrchu ovlivňují dva hlavní faktory, které ale působí proti sobě. Rychlý var znamená rychlý vznik bublinek. Jenže pokud je bublinek příliš mnoho, mohou se spojit a vytvořit film páry, který pak přenos tepla z povrchu do zbytku kapaliny naopak zpomaluje. Výzkumníci již dlouho zkoumají různé úpravy povrchu, které by umožnily vyhnout se nutnosti kompromisu mezi příslušnými dvěma parametry.
Nejstarší kvasary vznikaly na křižovatkách proudů chladného plynu. Dnes známe asi 200 kvasarů, které pozorujeme v době asi jen miliardu let po velkém třesku. V jejich středu se nacházejí superhmotné černé díry. Není moc jasné, jak se mohly vytvořit tak rychle.
Navrhli nový systém pro výrobu vodíku umělou fotosyntézou – fotolýzou vody. Drobné anorganické klastry sestávající pouze z malého počtu atomů jsou ukotveny na povrchu nosných struktur pohlcujících světlo, jako je oxid titaničitý.
Perseverance vybírá místo dalšího přistání. Hledá se lokace, kde by mohl přistát další stroj chystaný v rámci programu MSR (Mars Sample Return), který bude mít za úkol odebrat pouzdra, která Perseverance plní vzorky.
Co vlastně podávali Inkové obětovaným dětem? Nová studie se zaměřuje na to, o jaké drogy konkrétně šlo. Předchozí články zmiňovaly v této souvislosti hlavně pivo (kukuřičné – chicha/čiča) a koku. Mělo jít spíše o sedativa, nebo halucinogeny?
Náhoda vs. životní styl. Různé rakoviny pod lupou. Vědcům z Yale a dalších institucí se podařilo kvantifikovat faktory způsobující změny v DNA, které nejvíce přispívají ke vzniku rakoviny u většiny hlavních typů nádorů.
Babičky a kapavka – jak to spolu může souviset? Člověk se ve srovnání s jinými druhy dožívá relativně vysokého věku, a to platilo už pro období před nástupem moderní medicíny. Samozřejmě evoluční biologie proto často řeší otázku „k čemu jsou babičky“ – míněno příslušným genům.
Léčba bolesti bolestí. Hippokratés napsal: „Ze dvou bolestí, jež se objevují společně v různých částech těla, silnější bolest potlačována jest bolestí slabší.“ (úryvek z knihy Lembke Anna: Dopamin)
Půdní houby pomáhají rostlinám přijímat fosfor. Velké množství pesticidů v zemědělské produkci může negativně ovlivnit pouhým okem neviditelné mykorhizní houby.
V srdci sopky: vědci zmapovali podzemí sopky Erebus do hloubky 100 kilometrů. Kanál, který vede magma k lávovému jezeru na vrcholu sopky, začíná na rozhraní kůry a pláště, asi 40 km hluboko.
Jednodušší proces regenerace kostí: unikátní kombinace titanu a hydroxyapatitu. Kostní implantát z kompozitu titanu a hydroxyapatitu si lze představit jako 3D titanovou mřížku, která slouží jako kostra.
Hrobka majitele největšího mumifikačního depozitu objevena českou archeologickou misí v Abúsíru. Hrobku z abúsírské nekropole lze s největší pravděpodobností datovat do konce 26. nebo počátku 27. dynastie, tedy na samotný počátek 5. století př. Kr.
Cestovatelé putovali podle příruček už ve starověku. Ve starém Řecku vznikly příručky, které lze využít jako průvodce po památkách ještě dnes.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: