abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    14.7. 10:55 | IT novinky

    Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    13.7. 17:55 | Zajímavý projekt

    Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    11.7. 16:44 | Komunita

    Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    11.7. 14:55 | Humor

    McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (26%)
     (7%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 399 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Neuronové sítě pro překladač Googlu

    18. 11. 2016 | Redakce | Různé | 2271×

    Psychologie čísel, jak stanovovat ceny? Právní rámec pro těžbu ve vesmíru. Kompromitována síť chytrých žárovek. Vznikají nové technologie spíše záměrně, nebo jako by-product? Počátky života a RNA svět. Skladování energie v horkých kamenech. Budoucnost firem v době exponenciálního růstu.

    Hackeři dokáží rozblikat město

    Jak ovládnout sítě chytrých žárovek, a to třeba i na úrovni celého města? Zatím to nikdo reálně neprovedl, ale jednou na podobný kolaps IoT systémů přijde. Přitom útok opět není nijak zvlášť technicky pokročilý – a může se při něm uplatnit i dron. V této souvislosti dojde i na perkolační teorii a kolonizaci vesmíru inteligentními bytostmi.

    Jak na nás působí různá čísla

    Čísla vnímáme nejen podle jejich hodnoty, ale jsou pro nás zatížena i dalšími významy a asociacemi, zčásti podvědomými. Nemusí přitom jít zdaleka jen o číslo 13 nebo baťovské ceny. V textu o psychologii čísel se podíváme na to, co nás ovlivňuje, a to zřejmě univerzálně, alespoň v naší kultuře. Půjde o rozdílné vnímání sudých a lichých čísel (vztah k pohlaví, jsou opravdu mužská a ženská čísla?), o vnímání přesných vs. zaokrouhlených čísel a o to, jak se do nás zapsala výuka násobilky. Jak s tím pracovat v reklamě, jak podle toho volit ceny?

    Těžba ve vesmíru na dohled?

    Exprezident Obama ještě před koncem svého mandátu stihl podepsat zákon o těžbě ve vesmíru a nyní podobnou normu přijímá také Lucembursko. Firmy potřebují právní jistotu, že by se tedy získávání surovin z Měsíce a planetek konečně rozjelo? Mimochodem, v jaké fázi je vlastně před pár lety avizovaný záměr zakladatelů Googlu těžit platinu na asteroidech?

    Budoucnost překladače Googlu

    Google dosud využíval především statistickou metodu počítačového překladu, zjednodušeně fráze za frázi. Nyní se rozhodl svůj překladač vylepšit i pomocí neuronových sítí a souvisejících technologií. V jakém ohledu se tím může kvalita překladu zlepšit? A kde stále chybuje i nová technologie? Mimochodem, mezi některými dvojicemi jazyků už prý lidé nedokázali rozpoznat, co překládal člověk a co počítač, respektive nedokázali výsledný počítačový překlad vylepšit.

    Vedlejší efekty a záhady kamenných nástrojů

    Vznikají věci záměrně, nebo náhodou, nebo jako vedlejší produkt úplně jiných záměrů? Nemá asi cenu se ptát obecně, ale co třeba v případě prvních kamenných nástrojů? Jak se zdá, jihoamerické opice kapucíni vyrábějí něco, co velmi připomíná sekáčky a škrabky prvních lidí. Přitom ale kapucíni tak činí proto, aby se dostali k nějakým minerálům uvnitř, kámen roztlučou jiným kamenem, ale příslušný „nástroj“ pak nechají být. Jde jen o příklad, předpokládáme, že australopitékové tloukli kameny o sebe záměrně. Jaké jiné technologie mohly ale původně vzniknout zpracováním odpadu z jiného procesu?

    Pochybnosti o RNA světě

    Podle převládající teorie stál na počátku pozemského života tzv. RNA svět, kde RNA hrála současně roli informačního záznamu (dnes DNA) i aktivního enzymu (dnes především proteiny). Ne všichni ovšem tuto teorii zastávají, nyní se proti ní objevily další námitky. Kritici zkusili, jak by fungovaly řetězce tvořené současně komponentami RNA a DNA, výsledkem experimentu je, že jsou nestabilní. Jinak řečeno, problematizuje se mezikrok – přechod od RNA světa k tomu současnému založenému na DNA.

    Krátce

    Skladování energie v horkých kamenech. Elektrická energie (např. ta, kterou zrovna nepojme rozvodná síť) ohřívá proud vzduchu, který se potrubím vhání do skladovací jednotky vyplněné malými kamínky.

    Vývoj klimatu v ČR, různé scénáře. U množství srážek panuje větší míra nejistoty než u růstu teplot.

    Éra exponenciálního růstu a budoucnost firem. Specialista na transhumanismus, exponenciální závislosti a technologickou singularitu mluvil na sympoziu společnosti Gartner. Co z jeho vizí vyplývá pro budoucnost firem? Jaká je budoucnost sekvenování DNA nebo autonomních automobilů?

    40 let prvního komerčně úspěšného mikroprocesoru Intelu. Šlo o Intel 4004.

    Mozkové implantáty pro projení s míchou. Přesněji řečeno, implantáty jsou dva a komunikují spolu bezdrátově.

    3D tisk kovů – současné aplikace. Na Univerzitě Palackého v Olomouci chtějí také vyvíjet a testovat příslušné kovové prášky.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    21.11.2016 12:51 figliar0
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Neuronové sítě pro překladač Googlu

    ...a komunikují spolu bezdrátově.

    kedy sa uz konecne poucia, ze bezdrotove technologie netreba pchat na kazdy niekolkocentimetrovy prenos?

    22.11.2016 19:14 VM
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Neuronové sítě pro překladač Googlu
    Proč? Je to náročnější na napájení, náchylnější k rušení oběma směry a méně spolehlivé, ale půjde s tím udělat sundavací hlava.
    23.11.2016 07:01 figliar0
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Neuronové sítě pro překladač Googlu
    Prave som skoro spadol zo stolicky - paradne ma to pobavilo... vdaka :-D
    23.11.2016 20:48 pavel houser
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Neuronové sítě pro překladač Googlu
    clovek by "byl" ta hlava, takze bych spis mluvil o sundavaci pateri :-) take se nezminilo, ze ty bezdratove prenosy budou asi snaze napadnutelne uplne jiny aspekt veci: mne by se to ovsem libilo nejen jako lecba, ale i jako vylepseni....
    24.11.2016 11:47 figliar0
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Neuronové sítě pro překladač Googlu
    Napadnutelne? O tom sa zacne hovorit az potom, ako sa to masivnejsie rozsiri - uz si zacinam zvykat, ze ludia nezvyknu mysliet velmi dopredu s nasledkami svojich cinov... Ale wireless veci su kuul, no.

    Neviem, ci to bude az take vylepsenie - ved to bude z viacerych aspektov iste horsie ako zdrave spojenie mozog-miecha... Ako by to mohlo celu vec vylepsit?
    24.11.2016 15:29 pavel houser
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Neuronové sítě pro překladač Googlu
    tak treba by clovek mohl nejak cvicit nebo neco delat, aniz by na to musel myslet, proste by si predprogramoval nejake signaly pro ovladani svalu. docasne si mozek od michy odpojil a telo preradil na program...
    Kurama avatar 6.12.2016 01:09 Kurama | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Neuronové sítě pro překladač Googlu

    From the future ...

    ... Tak jsem si pro tělo naprogramoval relaxační uvolňující cvičeníčko. Možná jsem špatně odhadl proměnou STRONG, protože z dokovací stanice moje hlava s výrazem plným údivu a zděšení sleduje jak si moje tělo právě urvalo ptáka a vítězoslavně s ním kmitá nad sebou. Snad to půjde na pojišťovnu ....

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.