abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    5.5. 23:22 | Pozvánky

    Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    5.5. 22:33 | IT novinky

    Dle plánu dnes končí služba Skype. Uživatelé mohou pokračovat v Microsoft Teams.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    5.5. 21:44 | IT novinky

    Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    5.5. 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    5.5. 12:11 | Pozvánky

    Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 541 hlasů
     Komentářů: 22, poslední 5.5. 10:06
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Neutrina zůstávají záhadou

    11. 7. 2024 | Redakce | Různé | 2365×

    Trh NFT funguje podivně. Kvantový simulátor na superpočítači Karolina. Částici stop v CERNu nenašli, supersymetrii opět nepotvrdili. Čím lze na exoplanetách nahradit vodu?

    Trh NFT funguje podivně

    Tokeny zajišťující jedinečnost určitých digitálních objektů – napadlo by nás prodávat nebo kupovat digitální obrázek, který má jedinečný otisk? Ať tak či tak, s objekty NFT se obchoduje a proč potom nezkoumat, jaké jsou vlastnosti příslušného trhu. NFT jsou na jednu stranu něco kryptoměny, čistě virtuální aktivum, soubor jedniček a nul. Na druhé straně ale každý bitcoin je stejný jako jiný bitcoin, NFT (Non Fungible Token, nezastupitelný token) jsou jedinečné „sběratelské předměty“.

    Božské vlastnosti čísel

    Číslo 10 bylo považováno za nejposvátnější ze všech, odtud Pythagorovo tvrzení ve výše zmíněném příběhu. Dokonce mělo zvláštní jméno, tetraktys, z řeckého slova pro čtyřku (tettares), odkazující na počet bodů ve straně trojúhelníkové podoby čísla. Deset představovalo celek vesmíru a zároveň součet čísel, která představují všechny možné rozměry v prostoru, ve kterém žijeme. (úryvek z knihy: Amir Aczel: Divoká mysl – Ze života velkých matematiků)

    Kvantový simulátor na superpočítači Karolina

    Kvantový simulátor CUDA Quantum nabízí jednotný programovací model umožňující spolupráci CPU, GPU a QPU. V současné době jsou výpočty QPU simulovány na grafických procesorech superpočítačů. Simulátor umožňuje programování úloh v jazyce Python. Na 1 GPU superpočítače Karolina se podařilo bez větších optimalizací simulovat 30 qubitů...

    Částici stop v CERNu nenašli, supersymetrii opět nepotvrdili

    Podle supersymetrie (SUSY) má mít každý fermion (ve smyslu základní částice) svoji supersymetrickou částici v podobě bosonu – a naopak. Superpartnerem kvarku top (nejtěžšího kvarku Standardního modelu) by pak byla částice skvark top – „stop“. V roce 2021 vědci z kolaborace CMS (Compact Muon Solenoid) v CERNu analyzovali celý soubor dat ze srážek shromážděných v letech 2016 až 2018 (2. běh urychlovače LHC). Přitom zjistili vlastnosti, které by mohly být důsledkem existence částic stop…

    Krátce

    Čím lze na exoplanetách nahradit vodu? Pozemský život není možný bez vody, a protože voda je ve vesmíru běžnou molekulou, nebyla by její ústřední role pro život překvapivá ani jinde. Existují však i jiné běžné kapaliny, které by mohly sloužit pro život jako rozpouštědlo?

    Neutrina zůstávají záhadou, asi jsou dvě lehká a jedno těžší. Mezinárodní projekt NOvA představil nové výsledky. Kolaborace zdvojnásobila svá data neutrinech od jejich předchozího zveřejnění před čtyřmi lety, včetně přidání nového vzorku elektronových neutrin s nízkou energií.

    Částice ze Slunce mohou zničit ozonovou vrstvu. Proudy protonů přímo z povrchu Slunce, které způsobují tzv. sluneční částicové události (solar particle events), mohly podle nové teorie ovlivňovat i evoluci pozemského života.

    Daleko od Slunce našli ledy CO2 a CO. Led z oxidu uhličitého a oxidu uhelnatého se poprvé podařilo pozorovat na transneptunických tělesech (TNO) ve vzdálených oblastech Sluneční soustavy.

    Deorbitaci ISS obstará firma SpaceX. Jelikož NASA postupně přechází na režim využívání komerčních kosmických destinací blíže k domovu, je zásadní připravit se na bezpečné a zodpovědné řízené stažení Mezinárodní kosmické stanice z oběžné dráhy, až v roce 2030 skončí její provozní životnost.

    Katetrový systém pro léčbu masivní plicní embolie. Plicní embolie je po srdečním infarktu a mozkové mrtvici třetí nejčastější příčina kardiovaskulárních úmrtí.

    3D tisk otevírá nové možnosti v jaderné bezpečnosti a výzkumu supravodivosti. Nová spolupráce umožňuje využití pokročilých technologií 3D tisku pro vytváření komplexních supravodivých komponent.

    Poslední segment zrcadla největšího dalekohledu na světě je připraven. Německá společnost SCHOTT úspěšně vyrobila poslední z 949 segmentů určených pro primární zrcadlo dalekohledu (M1). S průměrem více než 39 metrů bude M1 zdaleka největším zrcadlem, jaké kdy bylo pro dalekohled vyrobeno.

    Vědci zkouší prodloužit život imunitním buňkám. Vědci se zaměřili na dvě rostlinné látky – berberin, který je obsažený v keřích dřišťálu, a punicalagin, který se nachází v granátových jablcích.

    Amatérský mykolog našel na Pálavě vzácnou houbu, která dosud rostla jen v USA. Unikátní podzemní houbu objevil amatérský mykolog na Milovické stráni v CHKO Pálava. Ve spolupráci s vědci z Mikrobiologického ústavu AV ČR ji identifikoval jako sesličku poduškovitou.

    Po čem kloužou zemské desky? K tomu, aby se desky na povrchu Země mohly hýbat, je zapotřebí měkká vrstva, ale ta sama vzniká právě až pohybem desek. Země je jedinou planetou ve Sluneční soustavě, jejíž povrch neustále přetváří desková tektonika…

    Objevili nové funkce starého proteinu při opravě poškozené DNA. V závislosti na fázi buněčného cyklu buňky opravují zlomy buď prostým slepením obou volných konců vláken DNA k sobě, nebo složitějším procesem…

    Virus klíšťové encefalitidy musí dozrát, aby byl infekční. Závěry studie rozšiřují portfolio znalostí o viru klíšťové encefalitidy a v budoucnu mohou vést k vývoji nových antivirotik bránících dozrávání viru.

    Ázijský tigrovaný komár si vytvoril v Bratislave lokálnu populáciu. Invázny ázijský tigrovaný komár, ktorý bol zaznamenaný v roku 2023 v bratislavskej mestskej časti Ružinov, dokázal podľa prvých výsledkov monitoringu v tejto lokalite prezimovať.

    Obyvatelnost oceánů na měsících velkých planet se dá možná zjistit už z ledu. Astrobiologové přišli na nový způsob, jak určit teplotu oceánů na základě tloušťky jejich ledových skořápek. Metoda by měla být využitelná pro řadu ledových světů bez toho, abychom se k oceánu museli přímo fyzicky provrtat.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.