abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 409 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Neutronové molekuly – neutrony se mohou vázat na kvantové tečky

    24. 5. 2024 | Redakce | Různé | 3267×

    Před 70 lety vznikl první křemíkový solární článek. Webbův dalekohled zachytil nejvzdálenější fúzi černých děr. Malé modulární jaderné reaktory se blíží do Česka. Z čeho se skládá kosmické záření. Nový výzkum spojuje kyslík s technologickou civilizací.

    Neutronové molekuly: Neutrony se mohou vázat na kvantové tečky

    Neutronové kvantové tečky by mohly být využity pro ukládání kvantových informací. Neutrony jsou nástrojem například pro spouštění štěpných i fúzních reakcí, ale dosud bylo obtížné jednotlivé neutrony ovládat. Nově objevené vázané stavy by mohly poskytnout mnohem větší míru kontroly nad jednotlivými neutrony, což by mohlo sehrát roli např. při vývoji nových kvantových informačních systémů. Manipulací s neutrony by šlo ovlivňovat další jaderné spiny.

    Webbův dalekohled zachytil nejvzdálenější fúzi černých děr

    Mezinárodní tým astronomů s pomocí Vesmírného dalekohledu Jamese Webba zachytil probíhající srážku dvou galaxií a začínající fúzi jejich centrálních černých děr v době, kdy byl vesmír starý pouhých 740 milionů let. Jedná se o nejvzdálenější detekci splynutí černých děr, první případ, kdy byl tento jev pozorován v tak raném vesmíru. Pozorovaný systém se označuje AS7.

    Před 70 lety vznikl první křemíkový solární článek

    V dubnu roku 1954 předvedli výzkumníci z amerických Bellových laboratoří prototyp funkčního křemíkového solárního článku. Stalo se tak po více než sto letech, kdy vědci poprvé přišli s myšlenkou přeměny slunečního záření na elektrickou energii. První solární články byly ze selenu, ale jejich širšímu využití bránila nízká účinnost. Velký průlom v oblasti fotovoltaiky proto nastal až s rozmachem polovodičů…

    Krátce

    Roztrhání černou dírou: Navrhli novou metodu detekce prvních hvězd. Hvězdy populace III byly prvními továrnami na syntézu většiny prvků těžších než vodík a helium. Byly také velmi důležité pro formování pozdějších generací hvězd a galaxií. Dosavadní přímé detekce těchto hvězd však nejsou příliš přesvědčivé…

    Enzymy s lehkými izotopy jsou účinnější mnohem víc. Těžká voda reaguje chemicky trochu jinak než čistě „lehká“. To platí jistě i pro jiné molekuly lišící se izotopovým složením. Speciálně zajímavé toto může být u tak specifických reakcí, jako je enzymatická katalýza.

    Krátké toxické RNA zabíjejí mozkové buňky a mohou umožnit vznik Alzheimerovy choroby. Výzkumníci poprvé identifikovali krátké řetězce toxických RNA (sRNA). Ve stárnoucích mozkových buňkách se rovnováha mezi toxickými a ochrannými sRNA posouvá směrem k těm toxickým.

    Egyptské pyramidy mohly stát na břehu ramena Nilu. Přibližně 31 egyptských pyramid, včetně slavného pyramidového komplexu v Gíze, mohlo být původně postaveno podél 64 km dlouhého ramena Nilu, které je již dávno pohřbeno pod zemědělskou půdou a pouští.

    Fascinující schopnosti saňových psů. Pro výkony, jaké podávají huskyové na trati závodu Iditarod, je nutné efektivně doplňovat ztracenou energii. Každý kilogram těla psů vydává osmkrát víc energie, než kolik jí generuje na kilogram tělesné hmotnosti cyklistický profesionál při extrémně náročných etapách Tour de France.

    Metoda fyzika Víchy pomůže určit, z čeho se skládá kosmické záření. Částice kosmického záření o nejvyšších energiích pronikají do atmosféry pravděpodobně mnohem hlouběji, než se dosud předpokládalo. Přilétající částice budou tedy zřejmě i výrazně těžší.

    Astrofotografie měsíce: v zajetí barev. Pro tento komplexní jev má věda už své označení airglow. Jedná se o sadu různých procesů ve vrchních částech atmosféry, které se můžou kombinovat a vedou k emisi fotonů, tedy záření atmosféry.

    Pokrok ve výzkumu kožního melanomu: Vědci představují nový model vhodný pro analýzu cirkulujících nádorových buněk. Šíření nádorových buněk z primárního místa nádoru do vzdálenějších částí těla může nastat i dříve, než je samotný primární nádor diagnostikován.

    Vědci z ÚOCHB rozvíjejí možnosti využití RNA v genové medicíně. Buňka má několik možností, jak regulovat translaci (překlad) genů. Jedním ze způsobů je umlčet gen pomocí siRNA (small interfering RNA).

    Více než 2000 denárů se skrývalo na Kutnohorsku. Za jeden z největších nálezů posledního desetiletí považují odborníci středověký depot denárů z Kutnohorska. Více než 2000 stříbrných mincí představovalo ve své době obrovskou částku.

    Malé modulární jaderné reaktory se blíží do Česka. Vývoj SMR v posledních letech opravdu akceleruje a řada výrobců finišuje se svými koncepty. Vlastně už nyní čekáme na první komerční instalace.

    Jak bakterie naučit zpracovávat nové cukry. Xylóza je po glukóze druhým nejhojněji se vyskytujícím se cukrem na planetě Zemi a která je uložena v pro lidi nestravitelné složce zbytkové rostlinné biomasy.

    Nový výzkum spojuje kyslík s technologickou civilizací. Kyslík v atmosféře nemusí být spojen jen s životem, složitým životem nebo vznikem inteligence. Bez dostatečného množství kyslíku nepůjde snadno ovládnout oheň…

    Minerály železa a síry mohou svědčit o prvních pozemských mikroorganismech. V experimentu výzkumný tým simuloval, jak magnetit chemicky reaguje s tekutinami bohatými na síru. Za tímto účelem použili jak nebiologicky vzniklý magnetit, tak magnetit vytvořený biologicky v bakteriálních kulturách…

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.