Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Před 70 lety vznikl první křemíkový solární článek. Webbův dalekohled zachytil nejvzdálenější fúzi černých děr. Malé modulární jaderné reaktory se blíží do Česka. Z čeho se skládá kosmické záření. Nový výzkum spojuje kyslík s technologickou civilizací.
Neutronové kvantové tečky by mohly být využity pro ukládání kvantových informací. Neutrony jsou nástrojem například pro spouštění štěpných i fúzních reakcí, ale dosud bylo obtížné jednotlivé neutrony ovládat. Nově objevené vázané stavy by mohly poskytnout mnohem větší míru kontroly nad jednotlivými neutrony, což by mohlo sehrát roli např. při vývoji nových kvantových informačních systémů. Manipulací s neutrony by šlo ovlivňovat další jaderné spiny.
Mezinárodní tým astronomů s pomocí Vesmírného dalekohledu Jamese Webba zachytil probíhající srážku dvou galaxií a začínající fúzi jejich centrálních černých děr v době, kdy byl vesmír starý pouhých 740 milionů let. Jedná se o nejvzdálenější detekci splynutí černých děr, první případ, kdy byl tento jev pozorován v tak raném vesmíru. Pozorovaný systém se označuje AS7.
V dubnu roku 1954 předvedli výzkumníci z amerických Bellových laboratoří prototyp funkčního křemíkového solárního článku. Stalo se tak po více než sto letech, kdy vědci poprvé přišli s myšlenkou přeměny slunečního záření na elektrickou energii. První solární články byly ze selenu, ale jejich širšímu využití bránila nízká účinnost. Velký průlom v oblasti fotovoltaiky proto nastal až s rozmachem polovodičů…
Roztrhání černou dírou: Navrhli novou metodu detekce prvních hvězd. Hvězdy populace III byly prvními továrnami na syntézu většiny prvků těžších než vodík a helium. Byly také velmi důležité pro formování pozdějších generací hvězd a galaxií. Dosavadní přímé detekce těchto hvězd však nejsou příliš přesvědčivé…
Enzymy s lehkými izotopy jsou účinnější mnohem víc. Těžká voda reaguje chemicky trochu jinak než čistě „lehká“. To platí jistě i pro jiné molekuly lišící se izotopovým složením. Speciálně zajímavé toto může být u tak specifických reakcí, jako je enzymatická katalýza.
Krátké toxické RNA zabíjejí mozkové buňky a mohou umožnit vznik Alzheimerovy choroby. Výzkumníci poprvé identifikovali krátké řetězce toxických RNA (sRNA). Ve stárnoucích mozkových buňkách se rovnováha mezi toxickými a ochrannými sRNA posouvá směrem k těm toxickým.
Egyptské pyramidy mohly stát na břehu ramena Nilu. Přibližně 31 egyptských pyramid, včetně slavného pyramidového komplexu v Gíze, mohlo být původně postaveno podél 64 km dlouhého ramena Nilu, které je již dávno pohřbeno pod zemědělskou půdou a pouští.
Fascinující schopnosti saňových psů. Pro výkony, jaké podávají huskyové na trati závodu Iditarod, je nutné efektivně doplňovat ztracenou energii. Každý kilogram těla psů vydává osmkrát víc energie, než kolik jí generuje na kilogram tělesné hmotnosti cyklistický profesionál při extrémně náročných etapách Tour de France.
Metoda fyzika Víchy pomůže určit, z čeho se skládá kosmické záření. Částice kosmického záření o nejvyšších energiích pronikají do atmosféry pravděpodobně mnohem hlouběji, než se dosud předpokládalo. Přilétající částice budou tedy zřejmě i výrazně těžší.
Astrofotografie měsíce: v zajetí barev. Pro tento komplexní jev má věda už své označení airglow. Jedná se o sadu různých procesů ve vrchních částech atmosféry, které se můžou kombinovat a vedou k emisi fotonů, tedy záření atmosféry.
Pokrok ve výzkumu kožního melanomu: Vědci představují nový model vhodný pro analýzu cirkulujících nádorových buněk. Šíření nádorových buněk z primárního místa nádoru do vzdálenějších částí těla může nastat i dříve, než je samotný primární nádor diagnostikován.
Vědci z ÚOCHB rozvíjejí možnosti využití RNA v genové medicíně. Buňka má několik možností, jak regulovat translaci (překlad) genů. Jedním ze způsobů je umlčet gen pomocí siRNA (small interfering RNA).
Více než 2000 denárů se skrývalo na Kutnohorsku. Za jeden z největších nálezů posledního desetiletí považují odborníci středověký depot denárů z Kutnohorska. Více než 2000 stříbrných mincí představovalo ve své době obrovskou částku.
Malé modulární jaderné reaktory se blíží do Česka. Vývoj SMR v posledních letech opravdu akceleruje a řada výrobců finišuje se svými koncepty. Vlastně už nyní čekáme na první komerční instalace.
Jak bakterie naučit zpracovávat nové cukry. Xylóza je po glukóze druhým nejhojněji se vyskytujícím se cukrem na planetě Zemi a která je uložena v pro lidi nestravitelné složce zbytkové rostlinné biomasy.
Nový výzkum spojuje kyslík s technologickou civilizací. Kyslík v atmosféře nemusí být spojen jen s životem, složitým životem nebo vznikem inteligence. Bez dostatečného množství kyslíku nepůjde snadno ovládnout oheň…
Minerály železa a síry mohou svědčit o prvních pozemských mikroorganismech. V experimentu výzkumný tým simuloval, jak magnetit chemicky reaguje s tekutinami bohatými na síru. Za tímto účelem použili jak nebiologicky vzniklý magnetit, tak magnetit vytvořený biologicky v bakteriálních kulturách…
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: