abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 23:22 | Pozvánky

    Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 22:33 | IT novinky

    Dle plánu dnes končí služba Skype. Uživatelé mohou pokračovat v Microsoft Teams.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | IT novinky

    Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:11 | Pozvánky

    Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    3.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 526 hlasů
     Komentářů: 22, poslední včera 10:06
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Nová organická molekula slibuje fosforescenci bez vzácných kovů

    19. 7. 2024 | Redakce | Různé | 2438×

    Fosforescence je cennou optickou funkcí, která se využívá v řadě aplikacích, např. v displejích OLED nebo při diagnostice rakoviny. Temná hmota: Studie upřednostňuje model SIDM před CDM. Astronomové objevili zajímavý, pravděpodobný ledový svět v obyvatelné zóně.

    Temná hmota: Studie upřednostňuje model SIDM před CDM

    Převažujícím modelem temné hmoty je dnes CDM (Cold Dark Matter), kdy částice temné hmoty reagují samy se sebou (i s běžnou baryonovou hmotou) pouze gravitačně. Podle standardního paradigmatu se během slučování kup galaxií bude chování srážející se plynné složky hmoty lišit od chování ostatních dvou složek – vlastních galaxií a temné hmoty. V tomto scénáři plyn rozptýlí část své počáteční energie. Modely CDM a SIDM se liší v tom, jak se budou vyvíjet hustoty jednotlivých složek.

    Astronomové objevili zajímavý, pravděpodobný ledový svět v obyvatelné zóně

    Data z Vesmírného dalekohledu Jamese Webba ukazují, že exoplaneta LHS 1140 b ležící v obyvatelné zóně pravděpodobně není minineptun, tedy planeta složená převážně z plynu a s hustou atmosférou bohatou na vodík. Planeta, která se nachází ve vzdálenosti asi 48 světelných let v souhvězdí Ceta, se proto ukazuje jako jeden z nejslibnějších známých kandidátů na exoplanetu v obyvatelné zóně, která by mohla mít oceán kapalné vody a atmosféru nějak obdobnou té pozemské.

    Krátce

    Vědci našli sloučeniny snižující obsah prionů. V nové studii vědci z Boston University identifikovali 10 sloučenin, které jsou schopny snížit hladinu PrPSc v infikovaných buňkách, a prokázali, že nejúčinnější z nich mohou také zabránit toxicitě, která byla pozorována při aplikaci PrPSc na kultivované zdravé neurony.

    Úvod do ichnologie. Pojem ichnofosilie (z řeckého ichné = pohyb) se však zabývá nepoměrně širším spektrem objektů, než jsou zkamenělé šlépěje nebo řady (sledy). Z nejvýznamnějších dalších „stop“ uvedeme doupata šlépějí. (úryvek z knihy Radek Mikuláš: Zkamenělé stopy živočichů v Čechách a na Moravě)

    Pod póly Marsu jezera asi nebudou. Vědci z Cornellovy univerzity poskytli jednoduché a komplexní vysvětlení jasných radarových odrazů, které byly původně interpretovány jako kapalná voda pod ledovou čepičkou na jižním pólu Marsu.

    Proč se v prekambriu ze Země stala sněhová koule. Historicky nízké emise oxidu uhličitého ze sopek, k čemuž přispělo zvětrávání velkého množství sopečných hornin na území dnešní Kanady; jedná se o proces, který pohlcuje atmosférický oxid uhličitý…

    Nová organická molekula slibuje fosforescenci bez vzácných kovů. Fosforescence je cennou optickou funkcí, která se využívá v řadě aplikacích, např. v displejích OLED nebo při diagnostice rakoviny. Dosud bylo dosažení vysoce účinné fosforescence bez použití vzácných kovů, jako je iridium a platina, značnou výzvou.

    Ve Skandinávii nově příchozí původní obyvatele vybíjeli. Otázka evropského neolitu se intenzivně řeší již několik desetiletí. Šlo spíše o migraci, nebo nový životní styl přejímali původní obyvatelé? Koho jsou tedy současní Evropané spíše potomky?

    Astrofotografie měsíce: Oblouk polární záře. Polární záře. Kdo by ji neznal. Ne každý ji však viděl na vlastní oči. Je totiž poněkud nevypočitatelná, zejména tedy v našich zeměpisných šířkách.

    Genom prvoků malárie rodu Plasmodium lze získat z historických lidských ostatků. Jde o ostatky muže a ženy, kteří byli nakaženi malárií v oblasti, kde se dnes tato nemoc nevyskytuje…

    Družice GRBBeta míří do vesmíru. Hlavním vědeckým experimentem je detektor gama záblesků.

    V olomoucké kaluži objevili dva nové druhy sinic. V případě dosud neznámých sinic se totiž jedná o takzvané kryptické druhy, které se vyznačují tím, že nelze najít specifické morfologické znaky, pomocí nichž je lze od sebe odlišit.

    Průlomové pozorování dělení lidských buněk. Až donedávna se vědci domnívali, že aktinová vlákna jsou potřebná pouze pro závěrečný krok oddělení dceřiných buněk.

    Osada prvních zemědělců ukazuje, jak žili lidé na českém území před 7 000 lety. Novou neolitickou osadu u Kutné Hory objevili badatelé z Archeologického ústavu AV ČR, Praha. Unikátní je v tom, že v následujících tisíciletích na jejím místě nevznikla žádná jiná sídliště a díky tomu se místo perfektně zachovalo.

           

    Hodnocení: 100 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.