Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Pomocí obyčejného mobilu se senzory lze odposlouchávat 3D tiskárnu a ze zachyceného zvuku a záznamu elektromagnetického vyzařování zkusit rekonstruovat tištěný objekt. Je taková metoda praktická? Máme před sebou novou techniku průmyslové špionáže, nebo se jedná pouze o zajímavou hříčku?
Proč vesmír kolem nás nepřetéká životem (jak se alespoň zdá)? Možná jsme přišli příliš brzy, respektive pravděpodobnost života ve vesmíru s časem poroste. Možná jsme si také vybrali špatnou hvězdu, příliš hmotnou. Lehčí hvězdy vydrží déle, pravděpodobnost vzniku a existence života může být u nich tedy větší. Samozřejmě – mluvíme stále výhradně o životě pozemského typu.
Jak postupuje hledání hypotetické planety číslo devět? Možná by zde mohla svoji úlohu sehrát i evropská družice Gaia. Pravděpodobně by šlo o nepřímou metodu pomocí gravitačních mikročoček. Úspěšnost tohoto postupu bude záviset hlavně na tom, jak by planeta číslo 9 byla hmotná (prozatím se prý odhaduje na řádově asi 10 Zemí).
Před více než 4 miliardami let se vznikající Země srazila s planetkou, která se stala zdrojem většiny uhlíku pro pozemskou biosféru. Další uhlík totiž už předtím klesl do jádra. Přispěla snad unikátní událost i ke vzniku života? Jinak k podobným srážkám na počátku existence Země docházelo asi celkem běžně, pravděpodobně v důsledku impaktu vznikl i náš Měsíc.
V Polsku bylo v opuštěném bunkru objeveno skutečně kuriózní mraveniště. Ve tmě, v zimě a zřejmě prakticky při absenci potravy zde asi půl milionu mravenců žije obklopeno 2 miliony svých mrtvých druhů. Jak něco takového může vůbec existovat?
V roce 1337 došlo v Praze na dvoře Jana Lucemburskému k porodu císařským řezem, kdy tento zákrok zřejmě poprvé přežila i matka. Rodičkou byla druhá manželka Jana Lucemburského Beatrix Bourbonská a dítětem Václav, nevlastní bratr Karla IV. To, že matka přežila, byla zřejmě shoda okolností, v okamžiku zákroku ji pokládali za mrtvou (jinak by se řez neprováděl).
Jak rozhodnout o pravosti údajného mayského rukopisu? Samozřejmě lze použít datování radiokarbonem, ale to ještě pravost nedokazuje, protože padělek mohl být vytvořen na starém papíře. V článku najdete popis diskusí a sporů nad tzv. Grolierským kodexem.
Intel chystá akvizici, která má urychlit vývoj počítačového vidění. Koupě firmy Movidius má také přinést algoritmy pro deep learning.
Skenováním Věstonické venuše získali vědci řadu nových dat. Chystá se také výroba kopie sošky včetně jejího vypálení.
Fregatka: letecký rekordman a skoro bez spánku. Tento pták se dokáže udržet ve vzduchu třeba dva měsíce bez toho, aby se posadil. Jak to dělá?
Tesla vylepší autopilota, zefektivní radar. V květnu došlo ke smrtelné nehodě, s novým systémem by se prý nestala.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: