Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Vědci z Fyzikálního ústavu AV ČR se podíleli na vývoji nové metody pro analýzu mikro a nanokrystalů. Vyšlo se z moderní, dnes nicméně běžné techniky analýzy rozptylu elektronů na krystalech. Nový postup však umožňuje zjistit mnohem více detailů, a to včetně přesného umístění vodíkových (tj. nejlehčích) atomů. Metoda byla úspěšně demonstrována na paracetamolu a hlinitofosforečnanu kobaltnatém.
Na zjednodušenie tvorby robotických aplikácií bola vytvorená skupina nástrojov, knižníc a software, ktorý sa všeobecne označuje ako Robot Operating System (ROS). Spoločnosť MathWorks vytvorila nadstavbu výpočtového prostredia MATLAB a Simulink, ktorá sprístupňuje možnosti ROSu pre vývojárov robotických aplikácií – Robotics System Toolbox.
Supramolekulární chemie umožňuje připravovat látky, které by podle klasických pouček snad ani neměly existovat. Tak lze k sobě např. připlácnout dva síranové anionty (oba souhlasně záporně nabité, a tudíž se elektricky odpuzující). Používá se při tom dost složitých struktur z organických látek, které vzniklý podivný útvar stabilizují. Metody tohoto typu by se prý mohly používat k oddělování specifických aniontů z roztoků, příprava podobných sloučenin je ovšem zajímavá i sama o sobě.
Předpokládáme, že náš Měsíc vznikl po impaktu tělesa velikosti Marsu. Nemohlo být ale takových srážek víc, s menšími tělesy, a Měsíc jako celek by se pak zformoval až z menších útvarů? Jak mezi oběma teoriemi experimentálně rozlišit? Můžeme využít třeba toho, že známe počty měsíců u sousedních planet Sluneční soustavy? (Poznámka: teorií o vzniku Měsíce vzniklo více, ale v poslední době se zdálo, že debata je uzavřena ve prospěch scénáře o srážce Země s planetou velikosti Marsu.)
Sluneční soustavu čeká přibližně za 1,35 milionů let blízké setkání s hvězdou Gliese 710, která proletí ve vzdálenosti asi 13 000 AU. Stane se tak nejjasnější hvězdou noční oblohy. A co setkání vyvolá dále? Určitě rozkolísá tělesa v Oortově mračnu a mnohé komety odtud zamíří k Zemi. Gliese 710 nám odhadem bude posílat zhruba 10 dlouhoperiodických komet ročně, a to po dobu 3 až 4 milionů let.
Nové výsledky a z nich vyplývající zamyšlení nad evolucí virů. Můžeme ji vůbec rozumně sledovat? Kdy se jednotlivé skupiny virů objevily? A jak je to konkrétně s retroviry, k nimž patří mj. známý HIV? Možná, že celá evoluce obratlovců a vlastnosti naší imunity souvisejí s retroviry víc, než jsme si dosud mysleli. (Poznámka: Vyplývá z předpokládané dlouhé koevoluce něco o metodách boje s retroviry? Bezprostředně asi ne.)
Mnohým lidem přijde, že hudba je prostě o ničem. Nyní se zřejmě poodhalila neurologie stojící za tímto jevem. Příslušné poškození (nebo se tomu nedá říkat poškození?) asi souvisí mj. s nedostatečným spojením mezi emočními centry v mozku a centry pro vnímání zvuku. Dotyčný tedy není hluchý a i jinak normálně vnímá emoce, pouze se mu tyto dvě věci nepropojují. (Poznámka: Takto řečeno to ovšem vypadá jako hodně extrémní zjednodušení. Určitě můžu mít nezájem o hudbu a třeba vrtačku od souseda emočně vnímat v plné síle.)
Průmyslové znečištění prý začalo s chalkolitem. Pravidelná tavba měděných rud na určitém místě nakonec dokázala vytvořit toxické koncentrace řady látek v širém okolí. Nicméně počátek doby kovů s sebou nesl hodně pozitiv.
Proč mají zebry pruhy? Kvůli lvům či mouchám? Oddanost vědě, posedlost řešením problému. Biolog žil se zebrami 10 let a dokonce se za ně převlékal.
Výročí: 400 let od seskoku padákem. Když pomineme Leonarda da Vinci, který přišel snad na všechno, „otcem parašutismu“ byl Faust Vrančić. 15 let žil v Praze na dvoře Rudolfa II. Celkem vzato pak méně překvapuje, že při svém pokusu zahynul…
Po zářijové havárii úspěch: Falcon 9 splnil úkol. Společnost SpaceX chce letos vyslat na oběžnou dráhu 27 raket.
Vědci z MU zmapovali původce syfilis. Vyplývá z toho i imunita vůči různým antibiotikům, na základě detailní znalosti jednotlivých kmenů by se mohlo začít pracovat i na vývoji vakcíny.
Nejstarší Španělé nevařili. Obyvatelé Španělska z doby před 1,2 miliony let ještě neznali oheň. Byla tato technologie např. ztracena při první migraci z Afriky, nebo v té době ještě vůbec nebyla objevena? (Přitom by bylo logické zrovna oheň a migraci do chladnějších oblastí dávat do souvislosti.)
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: