abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Bezpečnostní upozornění

    V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 00:22 | Komunita

    Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (24%)
     (19%)
     (5%)
     (0%)
     (0%)
     (10%)
     (0%)
     (43%)
    Celkem 21 hlasů
     Komentářů: 3, poslední včera 17:26
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Po kvantových počítačích přijdou i kvantové baterie?

    6. 4. 2018 | Redakce | Různé | 1958×

    Proč nenarážíme na mimozemské civilizace. Matlab, projektově orientované vzdělávání a soutěže s roboty. Český výzkum uhlíkových nanorolí. Třívrstvý grafen. Jak zacházet s dronem.

    Kde tedy všichni jsou? Čínská odpověď na Fermiho paradox

    Jak fungují hvězdné války a proč jsme dosud nepotkali vyspělé mimozemské civilizace. Jednu z odpovědí podává Liou Cch‘-sin ve svých sci-fi knihách Problém tří těles a Temný les (závěrečný třetí díl česky ještě nevyšel). Civilizace disponující pudem sebezáchovy se podle autora řídí především následujícími pravidly: nedat o sobě vědět. A za druhé, při zjištění přítomnosti cizí civilizace udeřit. Dokonce i „hodné“ civilizace se takto budou chovat...

    Projektově orientované vzdělávaní s programem MATLAB

    Jak do projektově orientovaného vzdělávání zapadá software MATLAB? MATLAB je interaktivní prostředí pro vědecké a technické výpočty, simulaci, analýzu dat, vizualizaci a vývoj algoritmů využívaný miliony inženýrů a vědců po celém světě. Díky své otevřenosti a šíři záběru aplikačních knihoven se stal jedním ze základních programových nástrojů využívaných na vysokých školách pro výuku a výzkum v mnoha technických, přírodních a ekonomických oborech.

    Rychlé nabíjení kvantových baterií

    Nemohly by kvantové jevy pomoci i při konstrukci baterií? Tento proces by se mohl podstatně zrychlit – údajně analogicky tomu, jak provázané bity (qubity) umožňují zrychlit zpracování informací v kvantovém počítači. Když jednotlivé části baterie uvedeme do provázaného stavu (entanglement), nabíjení s využitím stejného příkonu může probíhat rychleji než u jednotek nabíjených paralelně.

    Rozvinování a svinování uhlíkových nanorolí

    Princip nanorole je jednoduchý, jedná se o ruličku svinutého grafenu, která by vzdáleně mohla připomínat pérko do hodinek. Její unikátní vlastností je schopnost převádět elektrické napětí na pravidelný opakovaný pohyb rozvinování a zavinování. Možné využití je například v biomedicínském inženýrství. Popsaný výzkum je dílem vědců z Heyrovského ústavu AV.

    Krátce

    Vědci upřesnili hmotnost exoplanety u Aldebaranu. Už v 90. letech se zde podařilo objevit exoplanetu, ale objev tehdy nebyl příliš průkazný.

    Měsíc vznikl na Zemi plné vody. Dosud se předpokládalo, že značnou část vody donesly na Zem komety a asteroidy v éře velkého bombardování, které skončilo před asi 4 miliardami let.

    Grafen ve 3 vrstvách. Poněkud paradoxně se jako jedna z aplikací 2D materiálů nabízí zase jejich skládání do více vrstev, samozřejmě v přesně definované struktuře.

    Jak se s dronem naučit létat. Nejdřív se seznamte s uživatelským rozhraním pro ovládání dronu a zaměřte se zejména na oblast nastavení výšky pro bezpečný návrat…

    Uruk – město, které předběhlo svou dobu. Uruk ve 4. tisíciletí byl větší než klasické Athény v 5. stol. př. n. l. (

    Mrtvá neutronová hvězda v objetí světla. Pozorování přístrojem MUSE odhalila osamocenou neutronovou hvězdu v sousední galaxii.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    10.4.2018 08:49 atalax | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Po kvantových počítačích přijdou i kvantové baterie?
    MATLAB ... Díky své otevřenosti ...
    Co
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.