Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Ještě jednou o létajících autech. Metapovrchy mohou fungovat jako optické čočky i polarizátory. Úprava světlem pomáhá 3D tisku. Biotechnologická kouzla s kvasinkami mohou změnit výrobu piva. Umělá inteligence pro piloty i redaktory.
Podobně jako existuje supravodivost, má existovat i stav, kdy látka funguje jako superizolátor. Elektrony v superizolátoru se mají chovat podobně jako kvarky – dvojice elektronů s různými spiny vytvoří stejný stav jako kvarky v protonu či neutronu (objekt bude mít celočíselný spin a i jinak bude mít totožný matematický popis). Pokud budeme chtít oba elektrony od sebe roztrhnout, dojde ke zvláštnímu jevu – čím dále se nám je od sebe podaří vzdálit, tím bude (navíc přitažlivá) síla mezi nimi vzrůstat.
Existují pouze dva důvody, proč v jednadvacátém století stále ještě nemáme létající auta: fyzika a chemie. Uvažuji tu o létajících autech, která dokážou vzlétnout a přistát svisle, a ne o autech se zatahovacími křídly, což jsou v zásadě malá letadla. Tato druhá verze „létajícího auta“ skutečně existuje, ale nejde o ta vozidla, která nám už dlouho slibují vědeckofantastické filmy a komiksy. (úryvek z knihy James Kakalios: Fyzika všedních věcí – Neobyčejná věda v pozadí obyčejného dne)
Metapovrchy jsou v podstatě běžné povrchy materiálů, které jsou ale pokryté miliardami nanoobjektů s přesně vybraným tvarem, rozměry i umístěním. Cílem je, aby díky tomu plnily určitou funkci, kterou běžné materiály nemají. Mohou fungovat jako optická čočka bez jakýchkoli vad, velmi efektivní polarizátor, nebo například zařídit vyzařování tepla do předem vybraných směrů.
Jedním z problémů, který zpomaluje nasazování 3D tisku do průmyslového prostředí, je relativní pomalost této technologie – alespoň v běžné verzi, kdy se tiskne vrstvu po vrstvě.
Kepler-410: Čtyřhvězda, nebo neviditelná planeta? Záhadu rozlouskly slovenské a české dalekohledy.
Denisované pod lupou. Jak to vypadá, denisované byli „ještě víc neandrtálci než neandrtálci“.
Mapování srdeční arytmie ultrazvukem místo CT. Kardiologové z Homolky prezentují světu novou technologii pro léčbu fibrilace srdečních síní.
Astrofoto: Mlhovina v mlhovině. Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2019 obdržel snímek Vzdálený vesmír v souhvězdí Kefea.
Dokáže umělá inteligence kontrolovat pravdivost tvrzení? Vědci vytvoří experimentální metodu, která má za pomoci neuronových sítí generovat texty nerozpoznatelné od tvorby živých novinářů.
Umělá inteligence pro piloty. Letecký instruktor řekne hlasem pilotovi nedostatky, kterých se dopustil, a navrhne mu zároveň i způsob, jak tyto nedostatky odstranit.
Biotechnologická kouzla: hybridní kvasinky optimalizují spodní kvašení ležáků. Křížení kvasinek a výměna mitochondrií. Budou ležáky kvasit při pokojové teplotě a k čemu by to mohlo být dobré?
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: