Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Supravodivost: Popsali bohatý svět hydridů yttria. Supravodič zesílený magnetismem. Pro supravodivost hydridů by mohl být klíčový také cer. Dnešní podobu Sluneční soustavy mohla zformovat další hvězda.
Již známe několik supravodivých hydridů vzácných zemin, o nichž se uvádí, že jsou supravodiči při vysokých tlacích blízko pokojové teplotě. Ve většině případů se jedná o produkty chemických reakcí realizovaných v diamantových kovadlinách při extrémních tlacích a teplotách.
Průlomovým objevem má být zkoumání „slitin hydridů“, tedy látek obsahujících vedle vodíku dva další kovy Supravodič vědci zkombinovali se speciálním polovodičovým materiálem, topologickým izolátorem, který vede elektrický proud pouze po svém povrchu. Do topologických izolátorů lze přitom vnést atomy vyznačující se ferromagnetismem.
Tisíce světelných částic se mohou za určitých podmínek spojit do typu „superfotonů“. Vědci nyní dokázali pomocí „nanoforem“ ovlivnit strukturu tohoto Boseho-Einsteinova kondenzátu. To jim umožnilo vytvarovat světelnou skvrnu do jednoduché mřížkové struktury sestávající ze čtyř světelných bodů uspořádaných do čtverce. Této vlastnosti by se dalo využít například k vytvoření kvantového provázání a zabezpečeného komunikačního kanálu.
Dnešní podobu Sluneční soustavy mohla zformovat další hvězda. Před miliardami let mohla velmi blízko Sluneční soustavy proletět další hvězda. V důsledku toho byly tisíce menších těles ve vnější Sluneční soustavě za oběžnou dráhou Neptunu vychýleny na vysoce skloněné oběžné dráhy kolem Slunce.
Římské obléhání Masady trvalo jen pár týdnů, nikoliv několik let. V současné studii se vědci zaměřili na obléhací systém, který je – díky odlehlé poloze a pouštnímu klimatu – vůbec nejzachovalejším římským obléhacím systémem.
Nová studie favorizuje teorii unaveného světla před velkým třeskem. Následující pohled je jistě krajně minoritní, nicméně autoři dosáhli jeho publikace v recenzovaném časopise.
Sonda JUICE potvrdila, že Země je obyvatelná. Až sonda JUICE dorazí k největší planetě Sluneční soustavy, začne přístroj SWI studovat nejen Jupiter samotný, ale i jeho ledové měsíce…
Malárie, komáři a matematické modely. Některá společenství si dokonce vyvinula způsoby léčby malárie, třebaže ještě nikdo nevěděl, co ji způsobuje. Čínský učenec Ke Chung ve čtvrtém století popsal, jak lze malárii tlumit pelyňkem. (úryvek z knihy Adam Kucharski: Pravidla nákazy. Jak se šíří – a proč končí)
Pravidla nákazy. Malárie byla kdysi mnohem rozšířenější než dnes a Evropu i Severní Ameriku, od Osla až po Ontario, sužovala dlouhá staletí. (úryvek z knihy Adam Kucharski: Pravidla nákazy. Jak se šíří – a proč končí)
Rychlý vodíkový elektrolyzér může přinést revoluci v energetické stabilitě. Elektrolyzér dokáže dodávat vodík s plným výkonem za méně než tři minuty od svého spuštění a využívá kombinaci alkalické technologie za použití iontově-selektivní membrány.
Americký astronaut Donald Pettit bude nejstarším člověkem dlouhodobě žijícím na ISS. V prostředí mikrogravitace kosmického prostoru prožije zhruba půl roku a zpátky domů by se měl vrátit až v březnu příštího roku.
Proti nádorovým buňkám lze využít jejich vlastních chyb. U řady nádorů však nemusejí být v důsledku mutace příslušných genů funkční opravné mechanismy replikace DNA.
Astrofoto: Chromosféra Slunce. Chromosféra se nachází nad fotosférou, která je viditelná pouhým okem. Na pozorování chromosféry musíme použít filtry, které ze světla Slunce „vyříznou“ velmi úzkou část okolo spektrální čáry vodíku…
Astronomové sledují bubliny na povrchu hvězdy v dosud nejdetailnějším videu. Astronomům se poprvé podařilo zachytit hvězdu jinou než Slunce v takovém detailu, který umožnil sledovat pohyb bublin plynu na jejím povrchu. Snímky hvězdy R Doradus byly pořízeny interferometrem ALMA…
Tsuchinshan–ATLAS – jasná kometa na obzoru? Možná se rozpadne při průletu kolem Slunce. Možná se zcela vymkne optimistickým předpovědím. Možná se vyrovná nejjasnějším kometám viditelným za poslední století. To všechno může být kometa Tsuchinshan–ATLAS.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: