Byla vydána nová verze 1.11.0 dynamického programovacího jazyka Julia (Wikipedie) určeného zejména pro vědecké výpočty. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání. Aktualizována byla také dokumentace. S vydáním verze 1.11 se předchozí verze 1.10 stala novou LTS verzí nahrazující verzi 1.6.
Byla vydána nová verze 6.8 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.5.6.
Byla vydána nová stabilní verze 6.8 (YouTube) multiplatformního frameworku a GUI toolkitu Qt. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o LTS verzi. Pro komerční uživatele byla prodloužena podpora ze 3 na 5 let.
Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.2 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovky v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.
Je druhé úterý v říjnu a tedy všem čtenářkám AbcLinuxu vše nejlepší k dnešnímu Dni Ady Lovelace (Ada Lovelace Day), tj. oslavy žen zabývajících se přírodními vědami, technologiemi, inženýrstvím a matematikou (STEM).
Byla vydána nová verze 2.47.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 83 vývojářů, z toho 28 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno OpenBSD 7.6. Opět bez písničky.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.13.0. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Lze získat roota pouze se zapalovačem? Ano, lze.
Konference LinuxDays 2024 proběhne již tento víkend 12. a 13. října v Praze. Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů, zástup zajímavých osobností a stánky řady projektů: Fedora, openSUSE, vpsFree.cz, Mozilla, brmlab, OpenAlt a mnoho dalších. Vstup zdarma.
Supravodivost: Popsali bohatý svět hydridů yttria. Supravodič zesílený magnetismem. Pro supravodivost hydridů by mohl být klíčový také cer. Dnešní podobu Sluneční soustavy mohla zformovat další hvězda.
Již známe několik supravodivých hydridů vzácných zemin, o nichž se uvádí, že jsou supravodiči při vysokých tlacích blízko pokojové teplotě. Ve většině případů se jedná o produkty chemických reakcí realizovaných v diamantových kovadlinách při extrémních tlacích a teplotách.
Průlomovým objevem má být zkoumání „slitin hydridů“, tedy látek obsahujících vedle vodíku dva další kovy Supravodič vědci zkombinovali se speciálním polovodičovým materiálem, topologickým izolátorem, který vede elektrický proud pouze po svém povrchu. Do topologických izolátorů lze přitom vnést atomy vyznačující se ferromagnetismem.
Tisíce světelných částic se mohou za určitých podmínek spojit do typu „superfotonů“. Vědci nyní dokázali pomocí „nanoforem“ ovlivnit strukturu tohoto Boseho-Einsteinova kondenzátu. To jim umožnilo vytvarovat světelnou skvrnu do jednoduché mřížkové struktury sestávající ze čtyř světelných bodů uspořádaných do čtverce. Této vlastnosti by se dalo využít například k vytvoření kvantového provázání a zabezpečeného komunikačního kanálu.
Dnešní podobu Sluneční soustavy mohla zformovat další hvězda. Před miliardami let mohla velmi blízko Sluneční soustavy proletět další hvězda. V důsledku toho byly tisíce menších těles ve vnější Sluneční soustavě za oběžnou dráhou Neptunu vychýleny na vysoce skloněné oběžné dráhy kolem Slunce.
Římské obléhání Masady trvalo jen pár týdnů, nikoliv několik let. V současné studii se vědci zaměřili na obléhací systém, který je – díky odlehlé poloze a pouštnímu klimatu – vůbec nejzachovalejším římským obléhacím systémem.
Nová studie favorizuje teorii unaveného světla před velkým třeskem. Následující pohled je jistě krajně minoritní, nicméně autoři dosáhli jeho publikace v recenzovaném časopise.
Sonda JUICE potvrdila, že Země je obyvatelná. Až sonda JUICE dorazí k největší planetě Sluneční soustavy, začne přístroj SWI studovat nejen Jupiter samotný, ale i jeho ledové měsíce…
Malárie, komáři a matematické modely. Některá společenství si dokonce vyvinula způsoby léčby malárie, třebaže ještě nikdo nevěděl, co ji způsobuje. Čínský učenec Ke Chung ve čtvrtém století popsal, jak lze malárii tlumit pelyňkem. (úryvek z knihy Adam Kucharski: Pravidla nákazy. Jak se šíří – a proč končí)
Pravidla nákazy. Malárie byla kdysi mnohem rozšířenější než dnes a Evropu i Severní Ameriku, od Osla až po Ontario, sužovala dlouhá staletí. (úryvek z knihy Adam Kucharski: Pravidla nákazy. Jak se šíří – a proč končí)
Rychlý vodíkový elektrolyzér může přinést revoluci v energetické stabilitě. Elektrolyzér dokáže dodávat vodík s plným výkonem za méně než tři minuty od svého spuštění a využívá kombinaci alkalické technologie za použití iontově-selektivní membrány.
Americký astronaut Donald Pettit bude nejstarším člověkem dlouhodobě žijícím na ISS. V prostředí mikrogravitace kosmického prostoru prožije zhruba půl roku a zpátky domů by se měl vrátit až v březnu příštího roku.
Proti nádorovým buňkám lze využít jejich vlastních chyb. U řady nádorů však nemusejí být v důsledku mutace příslušných genů funkční opravné mechanismy replikace DNA.
Astrofoto: Chromosféra Slunce. Chromosféra se nachází nad fotosférou, která je viditelná pouhým okem. Na pozorování chromosféry musíme použít filtry, které ze světla Slunce „vyříznou“ velmi úzkou část okolo spektrální čáry vodíku…
Astronomové sledují bubliny na povrchu hvězdy v dosud nejdetailnějším videu. Astronomům se poprvé podařilo zachytit hvězdu jinou než Slunce v takovém detailu, který umožnil sledovat pohyb bublin plynu na jejím povrchu. Snímky hvězdy R Doradus byly pořízeny interferometrem ALMA…
Tsuchinshan–ATLAS – jasná kometa na obzoru? Možná se rozpadne při průletu kolem Slunce. Možná se zcela vymkne optimistickým předpovědím. Možná se vyrovná nejjasnějším kometám viditelným za poslední století. To všechno může být kometa Tsuchinshan–ATLAS.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni Sdílej: