Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Kvasar lámající rekordy. Unikátní magnetická nanočástice grafenu ve tvaru motýla je magnetická. Nová teorie popisuje gravastary, konkurenci černých děr.
Představte si, že vám stokrát za sebou padne šestka. Měl by pak člověk kvůli tomu usuzovat, že někde kolem musí házet kostkami hromada lidí, kteří takto speciální výsledek neměli? To je samozřejmě chybná logika – bez ohledu na to, kolik lidí zrovna hází kostkou, je náš výsledek stále stejně nepravděpodobný. Zastánci multivesmíru samozřejmě řeknou, že nám „kostky“ tak padnout musely…
Gravastary nemají horizont událostí, tj. hranici, ze které už nemůže být vyslána žádná informace, a jejich jádro neobsahuje singularitu. Místo toho je střed gravastaru tvořen exotickou (temnou) energií, která vyvíjí záporný tlak na obrovskou gravitační sílu stlačující hvězdu. Povrch gravastaru představuje tenká slupka z běžné hmoty, jejíž tloušťka se blíží nule.
Mezinárodnímu týmu vědců vedenému českými fyziky se poprvé podařilo vyvinout unikátní magnetický nanografen. Zkombinovali přitom dva koncepty vzniku magnetismu a jako první dokázali detekovat jejich magnetický signál pomocí pokročilé rastrovací mikroskopie a kvantově mechanických výpočtů. Grafenové nanočástice mají potenciál pro využití k uchování a zpracování informací v kvantové informatice.
Biologická fixace dusíku je zřejmě velmi stará. Jednou z nejdůležitějších chemických reakcí, které provádí pozemský život, je převod molekuly N2 na dále zpracovatelné amonné ionty pomocí enzymu nitrogenázy. Zvládají to pouze některé bakterie…
Simulace vývoje pozemské atmosféry pomůže najít biosignatury na exoplanetách. Nejvýraznější „signatura života“ se prý neprojevovala na současné Zemi, ale někdy ve věku dinosaurů, snad v juře…
Černá díra vytvořila strukturu připomínající korálky na šňůře. Astronomové objevili jednu z nejsilnějších erupcí z černé díry, jaká kdy byla zaznamenána. Tato megaexploze před miliardami let může pomoci vysvětlit vznik nápadného obrazce hvězdokup kolem dvou masivních galaxií.
Vystřižení genů může snížit množství asparaginu v pšenici. Asparagin sám o sobě je neškodný, za vyšší teploty z něho ale může vznikat akrylamid, což je pravděpodobný karcinogen.
Jazyky v tropech jsou prý hlasitější. Na jedné straně suchý studený vzduch představuje výzvu pro tvorbu hlásek, které vyžadují vibrace hlasivek. Na druhou stranu teplý vzduch…
Dopamin a lidské migrace. Léky zvyšující hladinu dopaminu posilují explorační chování. Myši, jimž byly léky podány, se po kleci pohybovaly aktivněji a nezdráhaly se tolik vstupovat do neznámého prostředí. (úryvek z knihy Daniel Z. Lieberman, Michael E. Long: Dopamin. Molekula, která určuje osud lidstva)
Lipodystrofie: vzácná genetická porucha. Nezabíraly jí žádné léky na korekci vysokého tlaku, projevila se cukrovka a kožní tukové útvary, kterým říkáme xantomy…
Jak působí krevní tlak na vznik aterosklerózy. „Co nás zajímá je takzvaná průtočná vlna v karotidě, kterou měříme pomocí ultrazvuku.“
Univerzální a přesná metoda spočítá, jak proteiny interagují s léčivy. Výpočtáři z ÚOCHB otestovali deset různých proteinů s velkým množstvím navázaných malých molekul (ligandů) a s různě složitou strukturou.
Nejjasnější a nejrychleji rostoucí: objevili kvasar lámající rekordy. Astronomům se podařilo charakterizovat jasný kvasar, který je nejen nejjasnějším svého druhu, ale také nejsvítivějším objektem, jenž byl kdy pozorován.
Nebezpečný ázijský tigrovaný komár Aedes albopictus zaznamenaný na Slovensku. Prenáša až 22 rôznych vírusov, ako je západonílsky vírus, ktorý na našom území už cirkuluje, no prenáša aj exotické vírusy ako sú dengue, chikingunya, Zika alebo žltá zimnica.
Úniková hra představí ve virtuální realitě, jak se žije na vesmírné stanici. Průběh kosmického letu, běžný život na oběžné dráze, ale i nebezpečí a rizika, kterým mohou astronauti čelit, představuje nová aplikace využívající virtuální realitu.
Inovativní metoda pro detekování geologie skryté pod povrchem. Když měříme gravitační pole, z letadla nebo z družic, které rotují kolem planet, naměřené hodnoty úzce souvisí s hustotou podzemních struktur.
Ptačí vejce je (téměř) sterilní. Bakterie kolonizují vejce až po vylíhnutí. O tom, zda mohou rodiče různých živočišných druhů včetně lidí předávat svým potomkům „užitečné“ bakterie už během embryonálního vývoje, se v biologii vede bouřlivá debata.
Levharti čelí vymírání, ostatní šelmy za to ale nemohou. Obvykle se ve studiích zaměřených na sledování vztahů velkých šelem objevuje informace, že počet levhartů klesá obzvláště v oblastech, kde roste populace lvů nebo tygrů.
Kůrovcová kalamita oživila hospodářské lesy. Kůrovcem napadené hospodářské lesy, včetně holin a nově osázených či samovolně se vyvíjejících pasek, kypí životem. Nečekaně se v nich objevily i desítky kriticky ohrožených druhů živočichů a rostlin.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: