Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
A další fyzikální podivnosti, třeba WARPový pohon. Inovace baterií. Vzdálené zaplétání qubitů. Jak naučit umělou inteligenci poznat mimozemský život. Elektromagnetická levitace. Mandelbrotova mapa. Měli bychom kvůli oteplování sypat do oceánů hliník?
WARPový pohon, kdy se nadsvětelné rychlosti (z hlediska aktuálního vnějšího pozorovatele) dosahuje ohýbáním časoprostoru, není jen záležitostí seriálu StarTrek, ale spekulace o něm se objevují tu a tam i ve vědeckých publikacích. Nová studie se pro WARP obejde bez negativní energie a vystačí si se solitony.
Elektrony se za extrémních podmínek, v „kvantových materiálech“, respektive v kvantových spinových kapalinách, jakoby rozdělí na dvě části – kvazičástice, z nichž jedna nese elektrický náboj, druhá (spinon) pak spin. Dokonce se uvažuje i o tom, že tyto procesy by mohly najít využití v kvantových počítačích.
Baterie lithium-kov se od běžných Li-Ion článků liší tím, že mají anodu přímo z lithia namísto grafitu. V důsledku toho zvládnou na jednotku hmotnosti/objemu uložit více energie. Americké Battery 500 Consortium má za cíl vyvinout vyvinout v praxi využitelné lithium-kovové baterie pro elektromobily, které by oproti současným produktům nabídly až třikrát větší hustotu energie. Problém ale představuje životnost těchto baterií…
Provázané fotony se přenášejí při kvantové kryptografii, co ale zkusit přenést konkrétní stav qubitů kvantového počítače? To je jiný typ úlohy. Přenos provázaných (zapletených, entanglement) qubitů prostřednictvím komunikačního kanálu dlouhého asi metr, jak ho demonstrovali na University of Chicago, nepůsobí rozhodně nijak oslnivě, nicméně ve skutečnosti má jít o rekord a zároveň významný pokrok.
Levitační techniky nejsou zajímavé jen v dopravě, ale i na mnohem menší úrovni. Při odpařování kovů v magnetickém poli se atomy mohou sestavit do předvídatelných tvarů a povrchů. Tato výrobní technika by mohla být dobře škálovatelná a poskytovat materiály s konzistentními elektrickými i mechanickými vlastnostmi.
Biosféra v oceánu dokáže absorbovat velké množství uhlíku. Ne všechen se přitom rozloží zpět, část je spolu s mrtvými organismy pohřbena na dně oceánu. Odtud se odvíjejí i různé nápady na geoinženýrské projekty. Již se zkoušelo hnojit oceány železem, co ale třeba hliníkem?
Na cizích planetách nemá smysl hledat konkrétní sloučeninu, metan nebo fosfan. Chemické směsi vzniklé jako důsledek fungování živých organismů se těch abiotických liší, bez ohledu na konkrétní molekuly. Nabízí se nechat odvození „chemického vzoru života“ na umělé inteligenci, které budeme dodávat směsi různého původu. Ať si „definici života“ stanoví umělá inteligence prostřednictvím strojového učení sama.
Sumka se dokáže regenerovat, i když ji roztřetíme. To, že nakrájený nezmar dokáže přežít v několika kopiích, není nijak překvapivé. Jenže sumka, to je skoro obratlovec…
Mandelbrotova mapa. Když se z matematiky stává čisté umění… (úryvek z knihy Oliver Linton: Fraktály. Na hraně chaosu)
Achillovou patou koronaviru může být posun čtecího rámce. Nejen proti koronaviru, ale i proti dalším virům by mohl chránit zajímavý mechanismus regulující přepis RNA do proteinů.
Vypaluje se opravdu odedávna. Nový výzkum tvrdí, že u jezera Malawi ve východní Africe lidé systematicky vypalovali dokonce už před 92 000 lety.
Hojení ran lze zlepšit spojením krevních destiček a kmenových buněk. Mezi krevními destičkami a mezenchymálními kmenovými buňkami dochází k přenosu mitochondrií.
On-line atlas českých dějin. Hlavní husitské bitvy, místní srovnání výsledků parlamentních voleb, ale také zmapované zajatecké tábory za první světové války a rozmístění rozhleden a českého trampingu…
Jak zlepšit poruchu řeči u pacientů s Parkinsonovou chorobou. Repetitivní transkraniální magnetická stimulace (zkráceně rTMS) je neinvazivní stimulace pulzním magnetickým polem pomocí hlavové cívky.
Robot nachází škůdce na paprikách a rajčatech. Robotizace míří i do zemědělství, včetně navigace z vesmíru. Robot načte celý skleník a přesně určí polohu výskytu škůdců.
Mlhovina Rosetta, růže nebo lebka? Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek Rosetta HST.
K Zemi se přibližují komety pozorovatelné i malými dalekohledy. 7P/Pons-Winnecke a 10/P Tempel 2. Patria.
Klasická hudba jako terapie pro epileptiky. Proč má náš mozek raději Mozarta než Haydna? Dopad akustických vlastností hudby se v některých aspektech liší mezi muži a ženami.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Nová studie se pro WARP obejde bez negativní energie a vystačí si se solitony.Easy, teď už to bude brnkačka. Jdeme na to!