abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    včera 23:22 | Pozvánky

    Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 22:33 | IT novinky

    Dle plánu dnes končí služba Skype. Uživatelé mohou pokračovat v Microsoft Teams.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 21:44 | IT novinky

    Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:11 | Pozvánky

    Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    4.5. 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 33
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 536 hlasů
     Komentářů: 22, poslední včera 10:06
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Pozemský den se teď kupodivu prodlužuje, nikdo neví proč

    19. 8. 2022 | Redakce | Různé | 2384×

    Další zpochybnění temné hmoty. Jak rychle černá díra roztrhá neutronovou hvězdu? 10 let Curiosity na Marsu. Vytvořili syntetická embrya z kmenových buněk, bez oplodnění.

    Pátrání po temné hmotě v Peci

    Standardní kosmologický model předpokládá, že většinu galaxií obklopuje neviditelné halo tvořené temnou hmotou. Podle nové studie, která vyšla v Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, trpasličí galaxie v souhvězdí Pece taková hala nemají. Není to poprvé, kdy studie testující vliv temné hmoty na dynamiku a vývoj galaxií došla k tomu, že pozorování se dají lépe vysvětlit, pokud se neoperuje s temnou hmotou…

    Jak rychle černá díra roztrhá neutronovou hvězdu? Za méně než 2 sekundy

    Vědci simulovali dva různé modelové systémy sestávající z rotující černé díry a neutronové hvězdy, přičemž černá díra měla hmotnost 5,4 a 8,1 hmotnosti Slunce a neutronová hvězda 1,35 hmotnosti Slunce. Tyto parametry byly zvoleny tak, aby neutronová hvězda byla přes samotným splynutím s větší pravděpodobností roztrhána slapovými silami.

    Na dně oceánu se má nacházet meteorit, který nepochází ze Sluneční soustavy

    V roce 2014 se u pobřeží Papuy-Nové Guineje zřítil do oceánu meteorit. Tehdejší data naznačovala, že by se mohlo jednat o „mezihvězdný“ objekt, tedy nepocházející ze Sluneční soustavy. Pokud je to pravda, pak by šlo teprve o třetí známý objekt tohoto typu (po „kometách“ ʻOumuamua a Borisov), navíc pro nás možná přímo dostupný. Podmořská expedice, která by se meteorit pokusila najít, by bez ohledu na pravděpodobnost úspěchu slibovala extrémně cenný výsledek.

    Krátce

    Za Alzheimerovou chorobou by mohly stát běžné herpetické viry. Viry VZV a HSV-1 mohou představovat osudnou kombinaci. Rozšířené jsou plošně. Má smysl očkování?

    Slepice byly domestikovány později, než se myslelo. Podle nové studie souvisí chov kura původně s pěstováním rýže, a to v suché variantě.

    Pozemský den se teď kupodivu prodlužuje, nikdo neví proč. Atomové hodiny v kombinaci s přesnými astronomickými měřeními odhalují, že délka dne se neustále mění.

    10 let Curiosity na Marsu: voda v kráteru Gale zůstávala dlouho. Vozítko Curiosty tráví na Marsu již 10 let a NASA při této příležitosti uvedla, kterých 5 výsledků této mise považuje na nejdůležitější.

    O osudu planet rozhoduje i umístění pevnin a oceánů. Nové klimatické modely vedou k závěru, že podíl pevniny i její rozložení hraje velkou roli z hlediska obyvatelnosti exoplanet, výrazně ovlivňuje teplotu, množství vodní páry v atmosféře i existenci mořského ledu.

    Zánik babylonské kultury. Na rozdíl od Egypta se babylonská písemná kultura, kterou mnozí lidé v minulosti přijali, nedokázala do helénistického světa začlenit. (úryvek z knihy Marc Van De Mieroop: Předřecká filozofie. Hledání pravdy ve starověké Babylonii)

    Vytvořili syntetická embrya (nebo embryoidy?) z kmenových buněk, bez oplodnění. Vědcům se podařilo v laboratoři přimět myší kmenové buňky, aby se začaly samovolně spojovat do větších útvarů podobných embryím, aniž by přitom byly použity spermie/vajíčka/oplodnění.

    Vláda dinosaurů povstala z mrazu. Podle nové studie byli v triasu žijící dinosauři vesměs zatlačeni do polárních oblastí. Během vymírání na konci triasu se prudce ochladilo. Dinosauři již byli chladu přizpůsobeni, vymírání proto přežili a svět jim ležel u nohou…

    S ligninem by si mohly poradit umělé enzymy na bázi peptoidů. Technologie zpracování dřeva spojené s rozkladem celulózy si s ligninem většinou neporadí. Lignin se odstraňuje i v papírenském průmyslu.

    Neandrtálci mohli mít chybovější neurony. Neandrtálci měli stejně velké nebo snad v průměru i o něco větší mozky než Homo sapiens, některé genetické rozdíly mezi oběma druhy mohly ale způsobovat odlišnou funkčnost mozků i jejich vývojové rozdíly.

    Uklízení hnízda pomáhá vlaštovkám zbavit se cizích vajec. Vědci při experimentu zjistili, že předměty, které svým tvarem napodobovaly vejce, přijímaly vlaštovky mnohem ochotněji než předměty stejné hmotnosti a objemu, ovšem tvaru hvězdičky.

    Tajemství stavby a evoluce holocentrických chromozómů. Existuje alternativní uspořádání, kdy je centromera rozdělěna do velkého počtu krátkých úseků roztroušených po celé délce chromozómu (holocentrické chromozómy)…

    Globální analýza odhalila nejrozmanitější lesy planety i příčiny rozdílů v biodiverzitě lesních ekosystémů. Zatímco většina vědců se domnívala, že druhová bohatost stromů závisí takřka výhradně na teplotě a srážkách, nová studie ukázala, že v tropických ekosystémech diverzitu stromů velmi významně ovlivňují i další faktory…

    Objev struktury enteroviru 70 slibuje nové léky. Objev otevírá cestu k vývoji nových terapeutik pro léčbu akutní virové hemoragické konjunktivitidy.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.