Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Technologie mají být ve vesmíru viditelnější než samotný život. Hmotnost kvarku t a stabilita vesmíru. Svět horkých Jupiterů. Kde se berou černé díry střední velikosti.
V některých oblastech vesmíru možná černé díry právě trhají na kusy tisíce hvězd, jejich zbytky pak pohlcují a zvyšují tím svou hmotnost. Objev, učiněný pomocí rentgenové observatoře NASA Chandra, by mohl pomoci zodpovědět řadu otázek spojených s černými dírami střední velikosti; tato kategorie objektů pro nás byla dosud celkem záhadná.
Autoři nového výzkumu dále uvádějí (dle tiskové zprávy CERNu): „Naše znalosti o samotné stabilitě vesmíru závisí na kombinovaných znalostech hmotností Higgsova bosonu a kvarku t. Díky přesnosti současných měření hmotnosti kvarku t víme pouze to, že vesmír je velmi blízko metastabilnímu stavu. Pokud by hmotnost kvarku t byla byť jen nepatrně odlišná, vesmír by byl dlouhodobě méně stabilní a nakonec by mohl zaniknout při násilné události podobné velkému třesku.“
Po čem pátrat spíš? Biosignatury jsou nepřesvědčivé a nacházejí se obtížně. Naše technika by je dosud nedokázala pořádně identifikovat ani na Alfa Centauri. Tyto stopy jsou také křehké a dlouho se neuchovají (jak obtížné je zjistit, zda dřív existoval život na Marsu, o Venuši ani nemluvě). S technosignaturami je to ale jiné, mají delší trvanlivost, navíc je civilizace může kolem sebe rozptylovat do vesmíru.
Samotářské sojky nejsou hloupější. Výzkum ilustruje, že spojení mezi sociálním chováním a evolucí inteligence (předpokládaná větší velikost/složitost skupin předků člověka oproti předkům šimpanzů apod.) je dost komplikované.
Vědci doporučují NASA: Dejte prioritu misi k Uranu. Vědci dále uvedli, že druhou prioritou planetárního průzkumu NASA by měl být vývoj robotické mise, která by obíhala kolem Saturnova měsíce Enceladu a přistála na jeho povrchu.
Bez husté atmosféry by se Venuše prý netočila. Přesněji řečeno, nová studie tvrdí následující: bez hustého plynného obalu by Venuše měla vázanou rotaci, jako má Měsíc vůči Zemi nebo Merkur vůči Slunci – tj. byla by ke Slunci otočena stále stejnou stranou.
2D oxid křemičitý jako ideální síto. Vrstva tohoto 2D materiálu obsahuje póry, a proto jej lze použít jako síto pro molekuly a ionty. Látky tohoto typu by mohly najít rozsáhlé využití, např. při odsolování mořské vody nebo v nových typech palivových článků.
Poprvé připravili exotické nitridy s kruhem 6 dusíků, mohly by sloužit jako akumulátory energie. Hexazin je (dosud hypotetická) molekula N6, obdoba benzenu, kde jsou všechny uhlíky, respektive skupiny CH, nahrazeny atomy dusíku. Chemici nyní oznámili, že se jim podařilo syntetizovat něco podobného.
Prostředí horkých Jupiterů je opravdu pekelné. Tým vědců kolem Hubbleova dalekohledu popisuje v nových studiích atmosféru dvou extrémních světů, exoplanet WASP-178b a KELT-20b. V obou případech se jedná o horké Jupitery. Na prvním z nich „prší“ horniny…
Historie českého šlechtění jabloní. Koncem devadesátých let 20. století se v ovocných sadech v zahraničí a později i v ČR objevily nové rasy houby V. inaequalis, které dokázaly překonat rezistenci u současných odrůd… (Úryvek z knihy J. Krekule, J. Kolář: Experimentální botanika ve vzpomínkách vědců)
V hojivých náplastech zkombinovali nanočástice a rybí olej. Kolagen musí vznikat ve správném množství, aby se rána dobře hojila, ale zároveň nevznikaly velké jizvy.
Vědci objevili unikátní struktury v genetické informaci viru klíšťové encefalitidy. Při testování potenciálních chemických látek, které rozpoznávají tyto G4 struktury, našli vědci slibné molekuly s vysokým antivirovým účinkem.
Laboratoře FN Brno odhalily rekombinantní variantu omikronu. Jde o výskyt kombinované varianty dvou typů omikronu BA.1 a BA.2, která je označována jako XE.
Nové fotonové CT přístroje toho umí mnohem víc. Efektivnější vyšetření pacienta, navíc s nižší dávkou záření.
Houby ve střevech primátů ovlivňuje vnější prostředí. Na rozdíl od bakterií. Součástí střevního mikrobiomu jsou kromě bakterií také houby: mykobiom.
Co má vliv na stereotypní chování psů – lepší je nebýt prvním psem člověka. Psi mohou trpět psychickými poruchami podobně jako lidé. Jedním z běžných problémů je kompulzivně-obsedantní porucha.
Supersociální gen přeskočil opakovaně mezi různými druhy mravenců. Objev určitého „způsobu života“ přeskakoval u ohnivých mravenců z druhu na druh a postupně se šířil. Takto napsáno to samozřejmě působí kuriózně, jako by mravenci měli kulturu a prostě to od sebe odkoukávali.
Ozařování kybernetickým nožem léčí bolest srdce. Svíravá a silná bolest na hrudi po pouhých pár krocích chůze – taková, která budí člověka ze spánku – to je jeden ze symptomů ischemické choroby srdeční – angina pectoris.
Vědci popsali interakci proteinů, které jsou klíčové pro stárnutí buněk. Stres spouští v těle celou kaskádu dění. Na buněčné úrovni na něj reaguje také tzv. transkripční faktor p53…
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: