abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:33 | Zajímavý projekt

    Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:11 | Pozvánky

    Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:22 | IT novinky

    Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    3.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 19:11 | IT novinky

    Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    2.5. 11:22 | Zajímavý projekt

    Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 09:11 | Bezpečnostní upozornění

    Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    1.5. 20:00 | Komunita

    V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (8%)
     (21%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 524 hlasů
     Komentářů: 22, poslední dnes 10:06
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Protonové baterie mohou mít proti lithiu řadu výhod

    13. 12. 2024 | Redakce | Různé | 2519×

    V Evropě vzniknou „továrny“ na umělou inteligenci, Česko bude jejich součástí. Důkazy o primordiálních černých dírách se mohou skrývat v planetkách, nebo dokonce v běžných objektech na Zemi.

    Další studie tvrdí, že černé díry na počátku vesmíru nevznikly z hvězd

    Opět zde máme již mnohokrát řešenou hádanku. Vesmírný dalekohled Jamese Webba pozoroval galaxii ve velmi rané fázi vesmíru. Světlu z galaxie J1120+0641 trvalo téměř stejně dlouho, než dorazilo k Zemi, jako trval vývoj vesmíru do dnešních dnů. Je obtížně vysvětlitelné, jak mohla černá díra v jejím středu tehdy vážit přes miliardu hmotností Slunce, jak ukázala nezávislá měření.

    Důkazy o primordiálních černých dírách se mohou skrývat v planetkách, nebo dokonce v běžných objektech na Zemi

    Studie předpokládá, že primordiální černá díra uvězněná ve velkém skalnatém objektu ve vesmíru by pohltila jeho tekuté jádro a zanechala by ho duté. Alternativně by rychlejší primordiální černá díra mohla za sebou zanechat rovné tunely dostatečně velké na to, aby byly viditelné mikroskopem, pokud by procházely pevným materiálem, včetně materiálu přímo zde na Zemi.

    Protonové baterie mohou mít proti lithiu řadu výhod

    Protony (ionty H+) mají ze všech prvků nejmenší iontový poloměr a hmotnost, což jim umožňuje rychlou difúzi. Použitím protonů vznikají baterie s vysokou hustotou energie a výkonu, které se rychle nabíjejí. Předností mají být i související uhlíkové emise. Problém je ovšem v tom, že současné elektrodové materiály používané pro protonové baterie, z nichž některé jsou vyrobeny z organických materiálů a jiné z kovů, jsou těžké a stále velmi nákladné…

    CESNET ověřil nasazení 400G QSFP-DD transceiverů pro vysokorychlostní přenosy na rekordní vzdálenost 846 km

    Sdružení CESNET úspěšně ověřilo funkčnost laditelných koherentních transceiverů Cisco QSFP-DD Bright 400G ZR+ pro vysokorychlostní přenosy dat. Testy prokázaly možnost propojení dvou přepínačů rychlostí 400Gb/s, na trase o délce až 846 kilometrů, bez použití transpondéru a s nulovou chybovostí.

    V Evropě vzniknou „továrny“ na umělou inteligenci, Česko bude jejich součástí

    V Lucemburku byly oznámeny výsledky výzvy na evropské AI Factories, které v Evropě podpoří širší nasazování nástrojů umělé inteligence ve společnosti i průmyslu. Jedním z vítězných projektů je také LUMI AI Factory, který navazuje na úspěšné konsorcium LUMI. To provozuje donedávna nejvýkonnější evropský superpočítač, do něhož je skrz národní superpočítačové centrum IT4Innovations zapojena také Česká republika.

    Krátce

    Další kolo sporu: kapalná voda prý na Venuši nikdy nebyla. Nová studie došla k závěru, že Venuše nikdy nebyla obyvatelná – navzdory tomu, že se již po desetiletí spekuluje o tom, že náš soused byl kdysi mnohem podobnější Zemi než dnes.

    Jak byl vyroben Disk z Nebry. Na základě složení artefaktu a předchozích výzkumů bylo známo, že disk nemohl být ve své konečné podobě jednoduše odlit. Nové metalografické analýzy ukazují, že byl vyroben složitým procesem kování za tepla.

    Klonování psího miláčka: jak a proč? Ve střední Evropě máme prvního naklonovaného psa. Aristocrat II Korec Corso se stal mediální hvězdou a dostal se i do Show Jana Krause. Jak se klonování psa vůbec provádí po stránce technologií?

    Nový výzkum popírá, že se hokejoví brankáři zlepšují pod tlakem. Model „horké ruky“ byl původně zaveden v basketbalu. Předpokládá, že střelec skóruje s větší pravděpodobností, byly-li jeho předchozí pokusy úspěšné. V hokeji se pak koncept přenášel v poněkud odlišné podobě i na brankáře…

    Lunar Trailblazer odhalí tajemství vody na Měsíci. Kde je lunární voda? Vědci už mají důkazy naznačující, že voda může existovat i v oblastech Měsíce s vysokými teplotami. Předpokládají také, že vodní led by mohl být na povrchu v trvale zastíněných kráterech…

    Archeologové objevili unikátní žárové pohřebiště Keltů, slovanské hroby z Velkomoravské říše a sídliště z mladší doby kamenné. Jedním z nejvýznamnějších objevů v Dluhonicích je rozsáhlá nekropole z období laténské kultury. Odborníci se domnívají, že pohřebiště vzniklo mezi 2. a 3. stoletím př. n. l.

    Nová studie egyptologů zásadním způsobem přispívá k diskusi o chronologii staroegyptské Staré říše. Model ukazuje, že Džedkare nastoupil na egyptský trůn zřejmě mezi lety 2503 a 2443 př. n. l., tedy o něco dříve, než se uvádí v obecně přijímaných chronologických přehledech staroegyptské Staré říše.

    Nebezpečné látky v elektronických cigaretách poškozují ochrannou vrstvu plic. I nadále se do liquidů přidávají různé látky, např. konzervanty, barviva a příchutě, z nichž některé mají podobné vlastnosti jako tokoferoly.

    Simulační medicína hraje klíčovou roli ve výchově budoucích lékařů. Simulační výuka pracuje s modely, počítačem řízenými simulátory, virtuální realitou i umělou inteligencí.

    První výskyt difylobotriózy v ČR – nákazy vyvolané tasemnicí škulovcem širokým. Škulovec široký je střevní tasemnice, která může dorůst délky několika metrů.

    Jak srdeční buňky odolávají nedostatku kyslíku? Dlouhodobý pobyt ve vysokohorském prostředí s nízkým obsahem kyslíku má protektivní účinky na činnost srdce. Srdeční buňky v takovém prostředí exprimují proteiny, aby aktivovaly specifické geny a nastartovaly molekulární mechanismy na svoji ochranu.

    Kudy a jak člověk opustil Afriku? Nová studie mezinárodního týmu vědců zveřejňuje první důkazy o středopaleolitickém osídlení v oblasti Huqf ve středním Ománu.

    Alpští a baltští vlci se potkali na Šumavě. Nová studie zkoumá genetické míchání mezi alpskou a středoevropskou populací na Šumavě a v Bavorském lese.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.