abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 22
    včera 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 7
    včera 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    15.7. 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    15.7. 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 409 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Protonové baterie mohou mít proti lithiu řadu výhod

    13. 12. 2024 | Redakce | Různé | 2527×

    V Evropě vzniknou „továrny“ na umělou inteligenci, Česko bude jejich součástí. Důkazy o primordiálních černých dírách se mohou skrývat v planetkách, nebo dokonce v běžných objektech na Zemi.

    Další studie tvrdí, že černé díry na počátku vesmíru nevznikly z hvězd

    Opět zde máme již mnohokrát řešenou hádanku. Vesmírný dalekohled Jamese Webba pozoroval galaxii ve velmi rané fázi vesmíru. Světlu z galaxie J1120+0641 trvalo téměř stejně dlouho, než dorazilo k Zemi, jako trval vývoj vesmíru do dnešních dnů. Je obtížně vysvětlitelné, jak mohla černá díra v jejím středu tehdy vážit přes miliardu hmotností Slunce, jak ukázala nezávislá měření.

    Důkazy o primordiálních černých dírách se mohou skrývat v planetkách, nebo dokonce v běžných objektech na Zemi

    Studie předpokládá, že primordiální černá díra uvězněná ve velkém skalnatém objektu ve vesmíru by pohltila jeho tekuté jádro a zanechala by ho duté. Alternativně by rychlejší primordiální černá díra mohla za sebou zanechat rovné tunely dostatečně velké na to, aby byly viditelné mikroskopem, pokud by procházely pevným materiálem, včetně materiálu přímo zde na Zemi.

    Protonové baterie mohou mít proti lithiu řadu výhod

    Protony (ionty H+) mají ze všech prvků nejmenší iontový poloměr a hmotnost, což jim umožňuje rychlou difúzi. Použitím protonů vznikají baterie s vysokou hustotou energie a výkonu, které se rychle nabíjejí. Předností mají být i související uhlíkové emise. Problém je ovšem v tom, že současné elektrodové materiály používané pro protonové baterie, z nichž některé jsou vyrobeny z organických materiálů a jiné z kovů, jsou těžké a stále velmi nákladné…

    CESNET ověřil nasazení 400G QSFP-DD transceiverů pro vysokorychlostní přenosy na rekordní vzdálenost 846 km

    Sdružení CESNET úspěšně ověřilo funkčnost laditelných koherentních transceiverů Cisco QSFP-DD Bright 400G ZR+ pro vysokorychlostní přenosy dat. Testy prokázaly možnost propojení dvou přepínačů rychlostí 400Gb/s, na trase o délce až 846 kilometrů, bez použití transpondéru a s nulovou chybovostí.

    V Evropě vzniknou „továrny“ na umělou inteligenci, Česko bude jejich součástí

    V Lucemburku byly oznámeny výsledky výzvy na evropské AI Factories, které v Evropě podpoří širší nasazování nástrojů umělé inteligence ve společnosti i průmyslu. Jedním z vítězných projektů je také LUMI AI Factory, který navazuje na úspěšné konsorcium LUMI. To provozuje donedávna nejvýkonnější evropský superpočítač, do něhož je skrz národní superpočítačové centrum IT4Innovations zapojena také Česká republika.

    Krátce

    Další kolo sporu: kapalná voda prý na Venuši nikdy nebyla. Nová studie došla k závěru, že Venuše nikdy nebyla obyvatelná – navzdory tomu, že se již po desetiletí spekuluje o tom, že náš soused byl kdysi mnohem podobnější Zemi než dnes.

    Jak byl vyroben Disk z Nebry. Na základě složení artefaktu a předchozích výzkumů bylo známo, že disk nemohl být ve své konečné podobě jednoduše odlit. Nové metalografické analýzy ukazují, že byl vyroben složitým procesem kování za tepla.

    Klonování psího miláčka: jak a proč? Ve střední Evropě máme prvního naklonovaného psa. Aristocrat II Korec Corso se stal mediální hvězdou a dostal se i do Show Jana Krause. Jak se klonování psa vůbec provádí po stránce technologií?

    Nový výzkum popírá, že se hokejoví brankáři zlepšují pod tlakem. Model „horké ruky“ byl původně zaveden v basketbalu. Předpokládá, že střelec skóruje s větší pravděpodobností, byly-li jeho předchozí pokusy úspěšné. V hokeji se pak koncept přenášel v poněkud odlišné podobě i na brankáře…

    Lunar Trailblazer odhalí tajemství vody na Měsíci. Kde je lunární voda? Vědci už mají důkazy naznačující, že voda může existovat i v oblastech Měsíce s vysokými teplotami. Předpokládají také, že vodní led by mohl být na povrchu v trvale zastíněných kráterech…

    Archeologové objevili unikátní žárové pohřebiště Keltů, slovanské hroby z Velkomoravské říše a sídliště z mladší doby kamenné. Jedním z nejvýznamnějších objevů v Dluhonicích je rozsáhlá nekropole z období laténské kultury. Odborníci se domnívají, že pohřebiště vzniklo mezi 2. a 3. stoletím př. n. l.

    Nová studie egyptologů zásadním způsobem přispívá k diskusi o chronologii staroegyptské Staré říše. Model ukazuje, že Džedkare nastoupil na egyptský trůn zřejmě mezi lety 2503 a 2443 př. n. l., tedy o něco dříve, než se uvádí v obecně přijímaných chronologických přehledech staroegyptské Staré říše.

    Nebezpečné látky v elektronických cigaretách poškozují ochrannou vrstvu plic. I nadále se do liquidů přidávají různé látky, např. konzervanty, barviva a příchutě, z nichž některé mají podobné vlastnosti jako tokoferoly.

    Simulační medicína hraje klíčovou roli ve výchově budoucích lékařů. Simulační výuka pracuje s modely, počítačem řízenými simulátory, virtuální realitou i umělou inteligencí.

    První výskyt difylobotriózy v ČR – nákazy vyvolané tasemnicí škulovcem širokým. Škulovec široký je střevní tasemnice, která může dorůst délky několika metrů.

    Jak srdeční buňky odolávají nedostatku kyslíku? Dlouhodobý pobyt ve vysokohorském prostředí s nízkým obsahem kyslíku má protektivní účinky na činnost srdce. Srdeční buňky v takovém prostředí exprimují proteiny, aby aktivovaly specifické geny a nastartovaly molekulární mechanismy na svoji ochranu.

    Kudy a jak člověk opustil Afriku? Nová studie mezinárodního týmu vědců zveřejňuje první důkazy o středopaleolitickém osídlení v oblasti Huqf ve středním Ománu.

    Alpští a baltští vlci se potkali na Šumavě. Nová studie zkoumá genetické míchání mezi alpskou a středoevropskou populací na Šumavě a v Bavorském lese.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.