abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    dnes 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 04:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 00:33 | Komunita

    Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    5.5. 23:22 | Pozvánky

    Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    5.5. 22:33 | IT novinky

    Dle plánu dnes končí služba Skype. Uživatelé mohou pokračovat v Microsoft Teams.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    5.5. 21:44 | IT novinky

    Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 546 hlasů
     Komentářů: 24, poslední dnes 17:10
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Různorodá umělá inteligence

    5. 10. 2018 | Redakce | 1823×

    Přenosný buben pro zobrazování povrchů. Černé díry a temná hmota. Co se lze naučit od přírodních jaderných reaktorů. Uložení informace do orbitálního momentu hybnosti namísto spinu. Definice planety – znovu Pluto?

    Přírodní jaderné reaktory

    Fyzici z US Naval Research Laboratory studovali neobvyklý kousek uranové rudy pocházející z naleziště Oklo v africkém státu Gabon. Tento vzorek kdysi fungoval jako přírodní jaderný reaktor, ve kterém probíhaly stejné štěpné reakce jako v současných jaderných elektrárnách. Při analýze chemického složení vědci zjistili, že produkty jaderného štěpení cesium a baryum byly zachyceny v zrnech horniny, jež obsahovala ruthenium, které je rovněž produktem štěpení. Právě tento přírodní proces by mohl být využit při vytváření nových technologií ukládání vyhořelého jaderného paliva.

    Umělá inteligence se učí řeč i obrázky – najednou

    Na MITu přišli se systémem strojového učení, který se dokáže naučit rozpoznávat souvislost mezi obrázkem a jeho popisem. Dopředu přitom nedisponuje žádnou informací. Výstup funguje tak, že na zadaný proud řeči přiřazuje jednotlivým slovům (časovým okamžikům) pixely v obrázku, tj. rozlišuje části obrázku i jednotlivá sdělení, Je to jen kuriozita, nebo by takový přístup mohl mít praktický význam?

    Uložení informace do jediného atomu – do orbitálního momentu hybnosti

    Zatímco spin představuje jakousi míru vnitřní rotace částice, orbitální moment hybnosti odpovídá tomu, jak elektron v atomu obíhá v rámci příslušné „slupky“. Opět se nacházíme ve světě, kde vládnou pravidla kvantové fyziky, takže veličina může nabývat pouze určitých hodnot – je kvantována. Existuje zde tedy možnost (zatím zcela hypotetická) ukládat informaci v opravdu atomárním měřítku.

    Světelný buben pro virtuální realitu

    Unikátní přístroj pro pořizování vzhledu povrchů vznikl na ČVUT. Může změnit automobilový průmysl, architekturu i počítačové hry. Jedná se o mobilní a extrémně efektivní měřicí přístroj, který lze s pomocí držáků přiložit téměř k jakémukoliv povrchu a následně přesně změřit, jak bude povrch vypadat při libovolném osvětlení. Přístroj je přenosný a umožňuje měření přímo na místě, má i externí zdroj energie pro práci v terénu.

    V primordiálních černých dírách se temná hmota neskrývá

    Primordiální černé díry jsou objekty, které měly vznikat krátce po velkém třesku. Podle některých kosmologických teorií za tehdejších extrémních podmínek stačilo, když se náhodně utvořily větší shluky hmoty a jejich osudem už pak byl gravitační kolaps do černé díry. Jak to souvisí s „chybějící“ temnou hmotou?

    Krátce

    Na stole je nová univerzální definice planety. Pluto bylo před 12 lety vyřazeno, ale problém tím neskončil.

    Navrhují vrátit Pluto mezi planety. Diskuse nekončí (viz výše). Záleží na oběžné dráze nebo na čem vlastně? Co exoplanety a co bludné planety?

    Jak rostliny hospodaří se živinami v extrémních podmínkách. Symbiotický vztah s dusíkatými bakteriemi zkoušejí i stromy – olše.

    Jak vzniká jed v mořských řasách. Vědci téměř třicet let pracovali na tom, aby odhalili způsob, jak se příslušný neurotoxin, neobvyklá trikarboxylová aminokyselina domoová, vlastně syntetizuje.

    Průmysl umělou inteligenci využívá nedostatečně. Sada nástrojů pro umělou inteligenci od IBM pro 9 průmyslových odvětví a profesí.

    Nobelova cena za laserovou fyziku 2018. Jeden z oceněných Gérard Mourou je otcem myšlenky vzniku českého laserového výzkumného centra ELI.

    Vesmír v jednom ohni. Téměř celá obloha září v čáře vodíku Lyman-alfa. Záření z velmi raných stádií vývoje vesmíru.

    Čeští egyptologové objevili v Abúsíru hrobku kněze Kairese. Kultovní kaple představuje unikát v architektuře nekrálovských hrobek Staré říše, protože byla dlážděna čedičovými bloky.

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.