Tavis Ormandy popisuje, jak zprovoznil 32 let starý unixový port tabulkového procesoru Lotus 1-2-3 na moderním Linuxu. Doprovodné zdrojové kódy jsou na GitHubu.
Po pěti měsících vývoje od vydání verze 250 byla vydána nová verze 251 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS).
HP ve spolupráci se System76 představil 14" notebook HP Dev One s procesorem AMD Ryzen 7 PRO a předinstalovaným Pop!_OS Linuxem.
Byla vydána verze 1.61.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Správce nástroje curl Daniel Stenberg na GitHubu průběžně vytváří svou novou knihu Uncurled, v níž shrnuje své dlouhodobé zkušenosti s údržbou open-source projektu: od odpozorovaných pouček po vtipné a ne až tak vtipné příklady e-mailů od uživatelů.
Byla vydána nová major verze 25.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript a TypeScript, bylo vydáno ve verzi 1.22. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Společnost Red Hat oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu (RHEL) 9.0. Vedle nových vlastností a oprav chyb přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Lars Knoll oznámil, že po 25 letech v ekosystému Qt, z toho 22 let pracující pro různé společnosti vlastnící Qt, odchází ze společnosti The Qt Company do malého norského startupu.
Na Kickstarteru běží kampaň na podporu mini ITX desky Turing Pi 2 Cluster Computer. Vložením 4 výpočetních modulů, podporovány jsou Raspberry Pi 4, Turing RK1 a Nvidia Jetson, lze získat 4uzlový cluster. Cena desky je 219 dolarů.
Není třeba rozdílu tlaku ani gravitace. Mohla by jednou ropa téct potrubím „sama“? Výzkum, který má vést ke zcela nové třídě kapalin i systémů pro jejich proudění, byl inspirován mechanismy fungujícími v živých buňkách. V kapalině nakonec vznikl vířící vzor, tyto víry se navíc podařilo synchronizovat, takže vytvářely proud směřující jedním směrem.
Výsledky rozsáhlého průzkumu. Využití 3D tisku v ČR, zejména v automobilovém a leteckém průmyslu. Chybějící know-how a další limity nové technologie. 3D tisk a obchodní modely. Koupě vs. pronájem 3D tiskárny. Zatím se tisknou spíše prototypy, ale plánuje se takto vytvářet i finální výrobky. Porovnání ČR se světem. Prostor pro dodavatele: související služby. Plast a kov: Ve velkosériové výrobě, zejména v automobilovém průmyslu, kde by se do budoucna dobře uplatnila technologie tisku kovových dílů, je současným limitem především rychlost tisku.
Jihomoravské inovační centrum otevírá v Brně první nonstop veřejně dostupnou digitální dílnu s vybavením za tři miliony korun. Dílnu může využívat po registraci kdokoliv. FabLab je zkratka z „fabrication laboratory“ neboli výrobní laboratoře a označuje místo vybavené počítačově řízenými stroji, které jsou schopny vyrobit širokou škálu výrobků. FabLab Brno je součástí celosvětového hnutí, jehož členy – tzv. makery – definuje to, že se nespokojí s hotovým řešením produktů, které najdou v obchodě. Místo toho si na míru vyvíjejí a vyrábějí vlastní, postupy na jejich vylepšování pak mezi sebou sdílejí.
Válka snižuje množství násilných úmrtí – ale jen někdy. Anglický archeolog Ian Morris se ve své knize o dějinách válek zabývá jejich dopadem na vývoj lidské civilizace. Polemizuje s představou, že kdy existovaly nějaké mírumilovné kultury. Klíčové je Morrisovo rozlišení válek na produktivní a neproduktivní. A jak to souvisí s „temným středověkem“?
Jaké lidské duševní procesy probíhají sériově a jaké paralelně? Otázku lze řešit empiricky, studiem reakčních časů. Můžeme třeba testovat, jak lidé zpracovávají řady čísel…
Svět jako sázkový kurz a kdo může za to, že třeba prognózy k americkým prezidentským volbám nevyšly. Jak rozumět statistice. Jedna úspěšná prognóza génia ani proroka nedělá. Jak souvisí Adam Smith a Thomas Bayes, volný trh a bayesovská statistika.
Vlákna z oxidu křemičitého proti vlhkosti. Materiál půjde použít jako nosič pro katalytické nanočástice, což umožní konstrukci filtrů pro spalovací motory.
Veletrh vědy: Klamárium, dron i jaderný reaktor. Veletrh vědy přinese novinky a zajímavosti od více než 80 vystavovatelů – vědeckých pracovišť, firem, science center i univerzit.
Nově objevená exoplaneta s šancí na život. Extrasolární planeta typu super-Země obíhající kolem červeného trpaslíka ležícího asi 40 světelných let od Slunce by mohla být novou držitelkou titulu ‚nejlepší místo pro hledání známek života mimo Sluneční soustavu‘.
Nově objevená neolitická studna. Nález z mladší doby kamenné, kdy lidé používali především povrchovou vodu.
Jupiter má malého kamaráda, asteroid 2015 BZ509. Na rozdíl od tzv. trojanů jde o těleso s retrográdním pohybem.
Navigace Naviterier – pomůcka pro nevidomé z ČVUT. Navigace plánuje trasu po chodnících a popisuje ji podobně, jako by to udělal člověk.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: