abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 16:44 | Komunita

    Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 14:55 | Humor

    McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 00:11 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.7. 21:00 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    10.7. 15:22 | Nová verze

    Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    10.7. 12:55 | Bezpečnostní upozornění

    Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    10.7. 11:55 | Humor

    Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    10.7. 02:11 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.7. 01:11 | Nová verze

    Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    10.7. 00:11 | IT novinky

    Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 387 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Sonda Psyche opět posunula rekord v laserové komunikaci

    18. 10. 2024 | Redakce | Různé | 2930×

    Robotický lovec s umělou inteligencí ochrání kritickou infrastrukturu před útoky dronů. Antihmota v kosmickém záření znovu otevírá otázku temné hmoty v podobě části WIMP. Asteroid, který vyhubil dinosaury, mohl současně odstartovat zemědělství mravenců.

    Antihmota v kosmickém záření znovu otevírá otázku temné hmoty v podobě části WIMP

    Částice WIMP (Weakly Interacting Massive Particles) představují jednoho z kandidátů na temnou hmotu. Podle nové studie některá nedávná pozorování antihmoty (antihmotových atomových jader) v kosmickém záření jsou v souladu s existencí WIMPů. Navíc by tyto částice mohly být ještě podivnější, než se dosud předpokládalo.

    V mohutných tropických bouřích vzniká překvapivé množství záření gama

    V 90. letech 20. století zjistily družice NASA (vypuštěné za účelem pozorování vysokoenergetických částic pocházejících ze supernov a dalších „kosmických“ objektů) nečekanou věc: že záblesky vysokoenergetického gama záření mají původ také přímo na Zemi. Celkem rychle se ukázalo, že jejich původcem mohou být bouřky, ale podrobnosti (jak často k tomuto jevu dochází apod.), zůstávaly záhadou.

    Sonda Psyche opět posunula rekord v laserové komunikaci

    Když byla Psyche zhruba 53 milionů kilometrů daleko (což zhruba odpovídá maximálnímu přiblížení Marsu k Zemi), dokázal technologický demonstrátor DSOC přenášet data maximální rychlostí 267 megabitů za sekundu. To je rychlost, která se podobá rychlosti stahování širokopásmového internetu.

    Robotický lovec s umělou inteligencí ochrání kritickou infrastrukturu před útoky dronů

    Letiště, elektrárny, věznice, silové složky, ale i ochrana důležitých osob – všude tam v blízké budoucnosti najde uplatnění robotický „lovec“ Eagle.one. Narušitele vzdušného prostoru v blízkosti objektů kritické infrastruktury či tzv. měkkých cílů lapá ve vzduchu do sítě, která se před zásahem vysune z podvěsu. Od podobných produktů na trhu se český robot odlišuje tím, že dokáže chytat i rychle letící cíle pohybující se po obtížně predikovatelných trajektoriích.

    Neurony v mozkové kůře jsou u člověka zapojeny jinak než u myši

    Navzdory předchozím předpokladům jsou nervové buňky v lidské mozkové kůře (neokortexu) zapojeny jinak než u myší. Takové jsou závěry nové studie provedené na Charité-Universitätsmedizin Berlin. Výzkum zjistil, že zatímco lidské neurony komunikují jednosměrně, u myší mají signály tendenci proudit ve smyčkách. Rozdílné „zapojení“ možná zvyšuje efektivitu a kapacitu lidského mozku při zpracování informací. Tyto objevy by mohly přispět k dalšímu vývoji umělých neuronových sítí.

    Krátce

    Planetu (kdysi možná) podobnou Zemi našli i u mrtvé hvězdy. Objev planety podobné Zemi ve vzdálenosti 4 000 světelných let poskytuje náhled na jeden z možných osudů naší planety miliardy let v budoucnosti.

    Objevili stabilní jednoelektronovou kovalentní vazbu mezi dvěma atomy uhlíku. Kovalentní vazby, v nichž se dva atomy spojují sdílením páru elektronů, jsou v přírodě běžné. V roce 1931 navrhl Linus Pauling, že by mohly existovat i kovalentní vazby tvořené pouze jedním nepárovým elektronem…

    Asteroid, který vyhubil dinosaury, mohl současně odstartovat zemědělství mravenců. Nejenom konec (neptačích) dinosaurů a uvolnění cesty savcům, ale také řadu dalších dopadů měl dopad asteroidu na konci křídy. Možná včetně první neolitické revoluce.

    Les v holocénu a chvála smrku. I v podmínkách teplého a vlhkého klimatického optima se i v nižších polohách setkáváme se smrkem ztepilým. Obvykle jej považujeme za typickou dřevinu inverzních roklí a podmáčených pramenišť, ale to může být zřejmě jen náš „subalpinský“ pohled. (úryvek z knihy Václav Cílek, Jindřich Prach, Zdeňka Sůvová a kolektiv: Lesy středních Čech)

    Úbytek mozku při Alzheimerově poruše nemá jednotný vzorec. Výzkum srovnával individuální vzorce zmenšování mozku v průběhu času u lidí s mírnými poruchami paměti nebo Alzheimerovou chorobou se zdravými lidmi.

    První vizualizace valenčních elektronů odhaluje povahu chemické vazby. Nyní se mělo poprvé podařit elektivně extrahovat pouze hustotu valenčních elektronů atomů v krystalu.

    Covid se letos šíří rychleji, nakažení přibývají už od prázdnin. Koronaviry se letos začaly šířit s několikatýdenním předstihem. Nakažených covidem přibývá už od poloviny srpna, kdy Česko sužovala silná vedra.

    Masožravé rostliny mohou pomáhat v průmyslu. Druhy z rodu rosička vylučujú bohatú zmes tráviacich enzýmov.

    Jak vylepšovat účinky léčivých látek. Trichomonas vaginalis. Dosud se nedařilo izolovat proteazom přímo z tohoto organismu, a proto vědci z ÚOCHB připravili proteazom umělý.

    Astrofotografie: Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety. Úkaz nabídl jedinečnou možnost sledovat vesmírné dění v kulisách historické architektury.

    Na obloze můžeme pozorovat nejvýraznější kometu od roku 1997. Ač bylo jasné, že kometa bude vidět pouhým okem, samotná jasnost komety ještě neříká nic o jejím vzhledu na obloze. Ten závisí především na jasnosti ohon.

    Exoplaneta WASP-69b má ocas podobný kometě. WASP-69b je o 10 % větší než Jupiter co do poloměru, ale hmotností se blíží mnohem lehčímu Saturnu – není příliš hustá (asi jako korek) a má jen asi 30 % hmotnosti Jupiteru.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.