abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:33 | Zajímavý projekt

    Linux na 4bitovém mikroprocesoru Intel 4004 z roku 1971? Ale jistě: Linux/4004 (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.9. 16:11 | Nová verze

    Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.9. 12:55 | Bezpečnostní upozornění

    Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.9. 11:11 | IT novinky

    MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    19.9. 09:33 | IT novinky

    Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.9. 08:44 | Nová verze

    RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.9. 20:00 | Nová verze

    Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.9. 16:44 | Nová verze

    Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.9. 13:33 | IT novinky

    Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.9. 05:22 | Komunita

    Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: Technosignatury se možná dají snadno přehlédnout

    1.9. | Redakce | Různé | 2170×

    Nový objev ve světě polovodičů: Vědci potvrdili existenci další modifikace uhlíku. Black Hole Moon: Máme tu další nápad, jak by mimozemské civilizace mohly čerpat energii z černých děr. Vodu v hlubinách Marsu nepřeceňovat.

    Technosignatury se možná dají snadno přehlédnout

    Pokud existují vyspělé mimozemské civilizace, jedním z důvodů, proč je z našeho pohledu těžké je odhalit pomocí dalekohledů, může být jejich relativně nízká energetická náročnost. Pokud příslušná kultura, technologie a velikost populace nepotřebují obrovské množství energie, nemusely by stavět gigantické struktury pro získávání energie z mateřské hvězdy, které by mohly být detekovány současnými nebo i budoucími dalekohledy.

    Vodu v hlubinách Marsu nepřeceňovat

    Pomocí měření seismické aktivity našli geofyzici důkazy o existenci velkého podzemního rezervoáru kapalné vody – takového množství, které by mohlo naplnit oceány na povrchu planety a pokrýt celý její povrch do průměrné hloubky 1–2 km. Má to alespoň vyplývat z údajů ze sondy NASA Insight.

    Nový objev ve světě polovodičů: Vědci potvrdili existenci další modifikace uhlíku

    Již mnoho dekád se spekulovalo o existenci čtvrté základní alotropické modifikace uhlíku, která by se od prvních třech modifikací (diamant, grafit a karbyn) lišila strukturní formou. Doposud byl sice vědci tento materiál pozorován, nepodařilo se však objasnit jeho neobvyklou krystalickou mřížku ani ho stabilizovat jako samostatnou formu uhlíku. To se nyní ale povedlo…

    Meziplanetární sonda JUICE úspěšně navštívila Zemi, pomohl jí nevídaný manévr

    Sondu JUICE navedli operátoři ESA zpět k Zemi z prostého důvodu: nosná raketa Ariane 5 nemohla šestitunovou sondu urychlit natolik, aby se dostala na přímou dráhu k Jupiteru. Museli proto využít setkání s Měsícem a Zemí ke gravitačnímu praku, jenž výrazně změní směr dráhy sondy a pošle ji k Venuši. Ta ji v srpnu 2025 odešle zpět k Zemi, která ji v září 2026 nasměruje k poslednímu gravitačnímu praku. V lednu 2029 tak sonda ještě jednou prolétne okolo Země, která ji už pošle na dráhu k Jupiteru. Tam se dostane v červenci 2031.

    Black Hole Moon: Máme tu další nápad, jak by mimozemské civilizace mohly čerpat energii z černých děr

    Vyspělá civilizace by zkonstruovala černou díru, která by obíhala kolem její domovské planety. Tato černá díra by byla velmi malá, vážila by pouhých sto tisíc tun. Vzhledem k tomu by se za normálních okolností rychle vypařila (asi za rok a půl), mohla by být nicméně udržována tím, že by se do ní nechávala padat další hmota – prý stačilo 2,2 kg za sekundu.

    Krátce

    Ketogenní dieta může i škodit. Může vyvolat záněty a zrychlené stárnutí buněk v normálních tkáních, což má vliv zejména na funkci srdce a ledvin.

    Voda na exoplanetách má být častější – a co z toho vyplývá pro jejich obyvatelnost. Země má železné jádro obklopené pláštěm z křemičitanů a oceány na svém povrchu. Tento model se dodnes používá i pro zkoumání exoplanet. Planety jsou ale složitější.

    Další návrh zefektivnění jídelníčku: hadí maso. Krajty přeměňují krmivo na přírůstek hmotnosti velmi efektivně, alespoň ve srovnání s běžnými hospodářskými zvířaty, jako jsou kuřata a skot.

    Zlaté mléko, s kurkumou, ze sóji, i v prášku. Pokud jste v posledních letech navštívili nějakou módní kavárnu, možná jste si v nabídce všimli „zlatého“ kurkumového mléka.

    Algoritmus dosahuje 98% přesnosti při předpovídání onemocnění z barvy jazyka. Systém vyvinutý iráckými a australskými vědci dokáže diagnostikovat cukrovku, mrtvici, anémii, astma, onemocnění jater a žlučníku, COVID-19 a řadu cévních a gastrointestinálních problémů pouze z barvy jazyka.

    Mitochondrie vkládají svou DNA do našich mozkových buněk, nemusí to být neškodné. Mnoho o mitochondriích dosud nevíme, odpovídají nejen za energetický metabolismus. Mají i regulační funkci…

    Dětem s rakovinou pomáhají protinádorové vakcíny. Ve studii bylo analyzováno 48 pacientů ve věku 0–20 let s vysoce rizikovými nádory, především sarkomy a nádory centrálního nervového systému.

    Vědci synteticky připravili meroterpenoid, který obsahuje houba využívaná v čínské medicíně. Ganoapplanin vykazuje inhibující aktivitu vůči CaV3 iontového kanálu, který hraje důležitou roli zejména pro funkci srdce a mozku.

    Nové molekuly snižují chuť k jídlu a chrání mozek před nemocemi typu Alzheimerovy choroby. Peptid CART (kokainem a amfetaminem regulovaný transkript) objevila v roce 1998 dánská farmaceutická firma Novo Nordisk.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.