V reálném světě smícháním modré a žluté barvy vznikne barva zelená. V grafických editorech tomu ale tak není. Šárka Sochorová z ČVUT prezentovala na konferenci SIGGRAPH Asia 2021 možné řešení (Practical Pigment Mixing for Digital Painting) aneb blackbox Mixbox (online demo) snadno integrovatelný do grafických editorů s implementací modelu Kubelka-Munk. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence ale nedovoluje jejich použití v open source grafických editorech. Nemělo by platit Public Money, Public Code?
ZombieTrackerGPS je lokální správce a prohlížeč záznamů tras z GPS lokátoru/navigace, napsaný s využitím knihoven KDE a Qt. Současná verze je 1.11, podrobnosti v seznamu změn.
V OpenAI naučili neuronovou síť hrát Minecraft. Sledováním videí zveřejněných hráči této počítačové hry.
Byla vydána nová verze 7.7.0 správce digitálních fotografií a videí digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení. Nově je například podporován fotoaparát OM System OM-1 (Olympus). Aktuální digiKam je postaven na Qt5. Verze 8.0.0 bude postavena na Qt6. Vydána by měla být koncem roku. Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Portál Stack Overflow po roce opět vyzpovídal své uživatele, jedná se především o vývojáře softwaru, a zveřejnil detailní výsledky průzkumu. Průzkumu se letos zúčastnilo více než 70 tisíc vývojářů. Z Česka jich bylo 692. Ze Slovenska 229. Celkově bylo 91,88 % mužů a 5,17 % žen.
Byla vydána nová verze 7.0 open source komunikační platformy Mattermost (Wikipedie). Podrobnosti v dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Adventura VirtuaVerse je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 27. června.
Amazon představil našeptávač kódu Amazon CodeWhisperer. Jedná se o alternativu k GitHub Copilot.
Byla vydána verze 12.0.0 nástroje pro vytváření a úpravu snímků obrazovky Flameshot (GitHub) postaveného nad frameworkem Qt. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Vyhledávač Brave Search slaví první rok své existence a představuje Goggles. Za rok bylo zodpovězeno 2,5 miliardy dotazů. Nové Goggles umožňují vytvářet a sdílet vlastní sady pravidel a filtrů pro výsledky vyhledávání.
Trojúhelníky z grafenu umožňují další kouzla s elektrony. Molekulární spínače ve 2D. Černé díry a neutrina. Řízení nanočástic – zvuk vs. světlo. Čas v kvantové fyzice. Pavučiny po whisce. Věda a koronavirus.
Studie publikovaná v Astrophysical Journal se konkrétně zabývá neutriny o energiích vyšších než 200 bilionů (trillion) elektronvoltů. Rychlost neutrin má být tak velká (natolik blízká rychlosti světla), že spolu s rádiovými vlnami z kvasaru dorazí neutrina k Zemi současně.
Je to už trochu obehrané. Při hledání kandidátů na temnou hmotu, ať už jde o částice WIMP nebo axiony, se nenajde nic. To sice neznamená, že příslušné částice neexistují, ale díky neúspěšnému hledání se často dají alespoň nějak omezit jejich parametry. Nyní se pro temné fotony ukázalo totéž.
Roztok vs. krystal: 2D fim umožňuje stabilní a pravidelné uspořádání spínačů jako v krystalu, ale s dostatkem prostoru pro jejich vlastní fungování jako v roztoku. To otevírá dveře jejich potenciálnímu využití například v optice (OLED diody) nebo nanoelektronice (např. paměťové součástky). Pravděpodobně nejznámějším molekulárním vypínačem je azobenzen a jeho deriváty…
Grafen sám o sobě je diamagnetický, jenže když s ním provedeme další trik a připravíme plátek v podobě trojúhelníku, stane se z něj magnet (paramagnet, tedy vyžadující přítomnost vnějšího magnetického pole). Mělo to být důsledkem toho, že určité „magické tvary“ grafenu (donutí spiny elektronů, aby se přednostně orientovaly jedním směrem.
Nano a mikročástice se běžně ovládají světlem, jde to ale i pomocí zvuku. Kupodivu teprve nyní ale byla vyvinuta komplexnější teorie, která tyto interakce popisuje. Zajímavé na novém výsledku dle autorů výzkumu je, že zvukové vlny mají být těm světelným mnohem podobnější, než se čekalo. Až dosud se totiž zvukové vlny pokládaly oproti světlu za výrazně jednodušší. Mělo jít o jednoduché skalární silové pole, které na rozdíl od světla postrádá vektorové vlastnosti typu polarizace a rotace.
Univerzální čas se roztříštil do myriády vlastních časů. Ale když je kvantujeme, musíme přijmout představu, že každý z těchto vlastních časů podléhá „fluktuacím“ a rozptyluje se v mlhavý oblak – a navíc může čas nabývat jen zcela určitých hodnot, nikoli jiných. (úryvek z knihy Carlo Rovelli: Řád času)
Proč mají starší matky více dvojčat: Evoluční biologie praví, že… Nové vysvětlení: Dvojčata zde nejsou z pohledu genů ženy cílem, ale spíše důsledkem snahy mít alespoň nějaké dítě.
Z moči astronautů lze na Měsíci vyrábět beton. Testovací směsi se ujala speciální 3D tiskárna…
Bronzovými meči se skutečně bojovalo. A co by se s nimi také mělo dělat jiného? Potíž spočívá v tom, že podle řady archeologů byl bronzový meč spíše symbol určitého postavení než zbraň.
Křupavost potravin lze měřit, díky novému přístroji. Principem funkce unikátního přístroje je zesílení, přenos a vizualizace zvuku, který plyne z destrukce příslušné potraviny.
2D kapaliny se od těch běžných zásadně liší. Částice ve 2D kapalinách se pohybují odlišně, proto by si vědci při provádění simulací neměli zřejmě věci příliš zjednodušovat…
Co způsobuje globální oteplování motýlům? Předpověď českobudějovických vědců je příznivá. Většina druhů motýlů tady žije už od třetihor, přežily několik dob ledových na stejných místech…
Biologové odhalili propojení mezi auxinem a buněčnými membránami. První kináza aktivuje druhou a ta následně aktivuje bílkoviny PIN.
Koruny stromů chrání les před globálním oteplováním. Pokud se někde porost výrazně zahustil, mohl tak zcela kompenzovat nárůst teploty způsobený změnou klimatu.
Kroužky po kávě, pavučiny po whisce. Když vyschne whiska, zbudou po ní naproti tomu sítě barevných vláken, jakési pavučiny. Ty mají být pro každou značku charakteristické…
Přijít si pro smrt: být mrchožroutem je pro menší šelmy riskantní strategie. Větší predátoři pro ty menší celkově nejsou přínosem. K mršinám se velké šelmy často vracejí.
Brněnské laboratoře testují buněčnou imunitu proti COVID-19. Ze vzorků krve vyléčených pacientů budou vědci zjišťovat, jak se chová buněčná imunita v závislosti na průběhu onemocnění.
Robot pro biohazard laboratoře, mohl by pomoci i s koronavirem. Laborant založí zkumavky se vzorky, aktivuje systém a vše ostatní se už děje automaticky.
Pipetovací roboty pro testování vzorků na Covid-19. Projekt pomohl automatizovat značnou část postupu izolace virové RNA.
Antimikrobiální povrchy pro 3D výtisky. Mezi uvažované materiály patří třeba oxidy mědi, stříbro nebo alpaka. Takové povrchy lze pak i snáze dezinfikovat.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: