Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Iniciativa českých vysokých škol má připravit vzdělávání na umělou inteligenci. Staré galaxie neladí s kosmologickými modely. Kvantový systém dokáže rozpoznávat prvočísla. Co je to antibublina. Pěna z uhlíkových trubiček.
Vesmírný dalekohled Jamese Webba pořídil snímek několika velmi starých galaxií. Na to, že se jedná o situaci krátce po velkém třesku, jsou tyto galaxie velmi velké/hmotné. Pro současnou kosmologii představují tyto výsledky problém. Jednou z nejextrémnějších možností je, že vesmír se krátce po velkém třesku rozpínal rychleji, než předpokládáme…
Nová studie slibuje analýzu čísel fyzikálními metodami, pomocí jakéhosi analogového počítače. Tímto způsobem by mělo jít rozhodnout třeba o tom, zda je nějaké obří číslo prvočíslem (nebo zda patří do nějaké jiné speciální skupiny, průvodní tisková zpráva zmiňuje např. šťastná čísla). Autoři studie pomocí holografických laserových technik vytvořili systém s energetickými hladinami, které odpovídaly prvním patnácti prvočíslům…
Hypotetické hvězdy (v tuto chvíli pouze matematické konstrukce) by patřily mezi tzv. topologické solitony. Jejich gravitační efekty by při pohledu zdálky připomínaly černé díry; topologický soliton deformuje okolní prostor stejně, při interakcích generuje stejným způsobem i gravitační vlny. Vůbec by ovšem nedokázaly věznit světlo a slabě září, to by se ale dalo zjistit jen zblízka.
Organizace prg.ai a Univerzita Karlova společně založily skupinu, která bude v souvislosti s umělou inteligencí (AI) diskutovat potřebné změny v oblasti vzdělávání a bude přinášet řešení a odpovědi na otázky související s proměnami a výzvami v oblasti AI a velkých jazykových modelů (včetně v současnosti často diskutovaného nástroje ChatGPT).
Sonda ERO pro cestu k Marsu a zpět. Americko-evropský program misí MSR si rozhodně neklade malé cíle. Jeho hlavním úkolem je dopravit na Zemi vzorky z Marsu, abychom je mohli analyzovat ve špičkových pozemských laboratořích.
IPA se s plechovkou snese lépe. Hliníkové plechovky a láhve jantarového piva a IPA byly měsíc chlazeny a poté pět měsíců uchovávány při pokojové teplotě. Každé dva týdny výzkumníci analyzovali metabolity v nově otevřených nádobách.
Saturnovy prstence ohřívají atmosféru planety. Víme už, že prstence se zvolna rozpadají, nová studie mezinárodního týmu vědců ale k tomu zkoumá, jaký to má vliv na samotnou planetu.
K čemu je dobrá antibublina. Bublina je plyn v kapalině, antibublina analogicky kapička kapaliny obklopená vrstvou plynu (a pak může být zase v kapalině podobně jako bublina běžná). Nová studie popisuje rychlou a laditelnou přípravu antibublin v mikroskopickém měřítku.
Pěna z uhlíkových trubiček ideálně tlumí nárazy. Nový materiál vykazuje 18krát vyšší specifickou absorpci energie než pěna, která se v současnosti používá ve výstelkách bojových helem americké armády, a má také mnohem větší pevnost a tuhost.
Tullyho monstrum prý nebylo obratlovcem. Tullimonstrum gregarium byl velmi bizarně vypadající živočich s očima na stopkách, které vyrůstaly až pod krkem (nebo snad za chobotem?). Žil asi před 300 miliony lety (karbon).
Proč šlechtici nejedli cibuli. Zatímco pro zdraví rolníků byl podle dobových představ vedle chleba vhodný pór, cibule, řepa, šlechtici považovali konzumaci těchto poživatin za zdravotně nebezpečnou. (úryvek z knihy: Petr Svobodný, Karel Černý: Velké dějiny zemí Koruny české – Lékařství)
Projekt digitalizace lidských tělesných pachů. Dosavadní znalosti zatím neumožňují nahrát vůni, poslat ji třeba přes půlku světa a tam ji znovu vygenerovat, podobně jako to umíme s obrazem či zvukem.
O víkendu vrcholí meteorický roj Lyrid. Tyto lidově zvané „padající hvězdy“ jsou v zemské atmosféře způsobené zánikem ledo-prachových částic uvolněných z jádra komety C/1861 G1 (Thatcher).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: