Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Proč vlastně kolem sebe nepozorujeme peer to peer sítě, ale spíše hierarchické systémy – ať už jde o mozek, dopravní infrastrukturu, fungování firem či proteinů nebo i Internet? Podle všeho za tím stojí náklady na konektivitu. Různé systémy mají ovšem různé vlastnosti, speciálně otázkou je, co z toho vyvodit třeba pro vývoj umělé inteligence, neuronových sítí apod.
Připraveny byly uhlíkové nanotyčky, které reagují na vlhkost okolí. Fungují ovšem antiintuitivně, při překročení určitého prahu vlhkosti okolí vodu nejen dále nepohlcují (to by bylo normální vyčerpání kapacity), ale naopak skokově vytlačují. K čemu by se tento jev dal využít? Třeba textilie, která se po určitém zapocení automaticky vysuší (přemění vodu na páru). Nebo snad pro čerpání vody či rozdělování kapalných směsí?
Asi nejvýznamnější Hawkingova předpověď, tedy záření černých děr, prý byla potvrzena – ovšem ve velmi simulované podobě, kdy namísto černé díry máme rychle proudící kapalinu a namísto částic vznikajících na horizontu černé díry pak provázané fonony (kvazičástice zvuku). Jak to celé funguje, co si o tom myslet? Dočká se Hawking Nobelovy ceny za fyziku, která se uděluje za experimentálně potvrzené teorie?
Představen byl nový systém pro vzdálenou kontrolu potrubí nebo i hranic, vyvíjený na VUT Brno. Pomocí vláken uložených pod zemí zaznamenává mechanické vzruchy. Systém se už na Moravě testuje, detekční kabely se pokládají do hloubky 1,5 metru (kompromis: přesnost vs. ochrana před výkopy) a detekce mechanických poruch má zatím přesnost kolem 100 metrů. Ve vývoji je i software, který dokáže určit původ zvuku. Podrobnosti.
Žraloci a rejnoci dokáží velmi citlivě vnímat elektromagnetické pole. Dělají to díky speciálnímu rosolu ve své kůži. Tato látka je unikátní tím, že má oproti jiným biologickým materiálům obrovskou elektrickou vodivost (vodíkových kationtů, ne elektronů). Budeme na tomto základě třeba schopni vyrábět nová čidla umístěná uvnitř živých organismů?
Další systém pro samořízené automobily vyvíjejí společně Mobileye a Delphi Automotive.
Aparaturu umožňující 3D tisk buněk přímo na Petriho misku uvedli do provozu na Univerzitě Komenského v Bratislavě.
Intel připravuje novou generaci procesorů Xeon Phi (Knights Mill), měly by najít uplatnění především v aplikacích umělé inteligence a obsahovat vylepšenou podporu pro strojové učení.
Nový software z ČVUT automaticky vytváří věrohodně působící ruční malby. Aplikace StylIt vychází z 3D modelu a stylu kresby konkrétního výtvarníka.
Pavel Houser
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: