abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    7.5. 03:55 | Komunita

    sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.5. 22:11 | Nasazení Linuxu

    Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    6.5. 13:22 | IT novinky

    Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 558 hlasů
     Komentářů: 26, poslední včera 09:58
    Rozcestník

    Týden na ScienceMag.cz: Umělá inteligence nemusí být průhledná

    9. 6. 2019 | Redakce | Různé | 2159×

    Tvarová paměť ovládaná magnetickým polem. Temná hmota po x-té. Helikoptéra lape drony. Houby hledají ložiska zlata. Ropný zlom se nekoná. Pivo i kávu prý nepijeme kvůli chuti, ale psychoaktivnímu působení.

    Magnetické pole umí ovládat tvar i pevnost materiálu

    Nové chytřejší materiály s tvarovou pamětí využívají magnetických kapiček v polymeru. Materiál různě nakroutíme pomocí pinzety do smyčky, v přítomnosti magnetického pole tato struktura ztuhne a udrží si svůj tvar, i když pinzetu dáme pryč, po odstavení magnetu páska zase obnoví tvar původní.

    Existence galaxie bez temné hmoty zpochybněna

    Což ale v určitém ohledu pro temnou hmotu ve srovnání s konkurenčními vysvětleními nesvědčí. Paradoxně je to tak, že galaxie bez temné hmoty by spíše naznačovala její reálnou fyzikální existenci – někde chybí, někde je, a tento rozdíl nelze vysvětlovat úpravou gravitačních zákonů.

    Eagle.one: Autonomní helikoptéra chytá nežádoucí drony

    Systém Eagle.one z ČVUT v Praze sestává z detekčního zařízení Dedrone a plně autonomního vzdušného robotu vybaveného podvěsenou vystřelovací sítí. Vlastní mise helikoptéry Eagle.one začíná okamžikem detekce neautorizovaného dronu letícího v hlídané oblasti.

    Umělá inteligence a její abstrakce – není čemu rozumět

    Umělé inteligenci, respektive strojovému učení, se poslední dobou často vytýká, že nikdo přesně neví, na základě čeho se systém vlastně rozhoduje. Jenže – není v tom naopak jeho hlavní přednost? Podívejme se třeba na to, jak ke svým závěrům dochází šachista…

    Bludy o vyčerpání fosilních paliv

    Obavy veřejnosti z toho, že nám dojdou fosilní paliva, se ozývaly už v roce 1865… I pokles blížící se průběhem normální křivce by znamenal, že před sebou budeme pořád mít víc než jedno celé století produkce ropy… Historické důkazy hovoří jasně – energetické přechody vždy patřily k nejvýznamnějším stimulům technického pokroku. (úryvek z knihy Vaclav Smil: Ropa. V. Smil, vědec českého původu, je mj. oblíbeným autorem Billa Gatese.)

    Krátce

    Astronomické technologie proti rakovině. Spektroskopie i snímače jednotlivých fotonů. Fond rozdělí 17 milionů euro na podporu projektů zobrazování a snímání.

    Ptačí peří obsahuje bakterie produkující látky podobné antibiotikům. Kromě tepelné izolace a umožnění letu přináší ptákům peří další překvapivé výhody.

    Ochrana Země před nebezpečnými planetkami. Dalekohled VLT pozoroval dvojitý asteroid prolétající kolem Země rychlostí téměř 20 km/s.

    Užovka urartejská – objeven nový druh hada. Nový druh hada patří mezi velké užovky známého rodu Elaphe.

    Rysí putování: v Brdech dobře, na Šumavě (možná) lépe. Mladý rys, kterého na podzim roku 2018 zachytila fotopast v chráněné krajinné oblasti Brdy, se již na konci roku vrátil zpátky na Šumavu.

    Výjimečná sekera z velkomoravské doby. Nalezená sekera je malých rozměrů a zajímavé je na ní především to, že je tauzovaná stříbrem.

    NGTS-4b: objevili planetu v zakázané zóně. Exoplaneta obíhá okolo své hvězdy s periodou 1,3 dní. Jedná se o oblast, ve které planety o velikosti Neptunu nenacházíme.

    Houby jako zlatokopové. Zlaté povrchy hub by mohly fungovat jako vodítko přítomnosti ložisek.

    Pivo ani kafe nám prý nechutnají. Preferují milovníci kávy nebo chmeleného piva hořkou chuť? Nový výzkum naznačuje, že možná nikoliv, jde jim o psychoaktivní účinek…

    Pavel Houser

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    11.6.2019 15:31 Zigi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Týden na ScienceMag.cz: Umělá inteligence nemusí být průhledná
    Umělá inteligence především nemusí být vůbec.
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.