Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
V grafenu objevili elektronové krystaly. Trojvrstva polovodičů se smíšenou dimenzionalitou kouzlí s excitony. Budování velkého jazykového modelu AI odstartovalo na Univerzitě Karlově.
Fyzikové z MIT oznámili nečekaný objev elektronů tvořících krystalické struktury ve čtyřvrstvém a pětivrstvém kosočtverečném grafenu – materiálu o tloušťce pouhé miliardtiny metru. Při teplotě mezihvězdného prostoru stačí k přípravě elektronových krystalů pouhé řízení vnějšího elektrického napětí. Za těchto podmínek se elektrony mohou také štěpit na „zlomkové“ (frakční) kvazičástice se stejně tak zlomkovým nábojem.
Vytvořit personalizovanou reklamu na míru konkrétnímu zákazníkovi, napsat volební slogan přesně pro vybraného voliče či odhalit autora anonymních nenávistných příspěvků na sociálních sítích. To vše umožňuje nová patentovaná AI technologie Cloakspeech vyvinutá lingvisty na FF UP v Olomouci.
Studie zkoumala psí plemena s ohledem relativní velikost jejich mozku. Největší relativní velikost mozku měla malá plemena rodinných psů („toy“). Naopak pracovní plemena, která byla selektována pro komplexní úkoly, kooperaci s člověkem a „inteligenci“, vykazují nejmenší…
Nejstarší odrůdy kosatců. Kosatce se pěstovaly od nepaměti. Zmínky o nich nalezneme v egyptských nápisech i řeckých a římských literárních památkách. (úryvek z knihy Kolektiv autorů: Nejstarší odrůdy kosatců)
Astrobiologové mají nápad: Živé je to, co se hýbe a jde za potravou. Hledání mimozemského života by mohl podpořit jednoduchý test, který přiměje mikroby k pohybu.
Čaj snižuje obsah těžkých kovů ve vodě. Vaření čaje, respektive jeho zalití vroucí vodou, odstraňuje podle nového výzkumu z vody olovo, kadmium a další těžké kovy. Jejich ionty ulpívají na povrchu čajových lístků/drtě.
Trojvrstva polovodičů se smíšenou dimenzionalitou kouzlí s excitony. Vědci se inspirovali fotosyntézou a vyvinuli trojvrstvu polovodičů se smíšenou dimenzionalitou (2D/1D/2D), která umožňuje efektivní disociaci excitonů, což by mělo mít zásadní význam pro výkon fotovoltaických systémů.
Norsko bylo v době Vikingů násilnější než Dánsko. V době Vikingů panovala v severní Evropě relativně vysoká míra násilí, proč by ale měla být někde větší než jinde? Podle nové studie bylo nicméně Norsko mnohem konfliktnější než Dánsko.
Další zázrak na hubnutí? Peptid BRP my mohl konkurovat Ozempicu. Ozempic, lék na cukrovku, který se shodou okolností začal využívat také na hubnutí, učinil z dánské společnosti Novo Nordisk předloni nejhodnotnější evropskou firmu. Intenzivně se proto hledají medikamenty s podobnou účinností.
Nový program českých vědců se zaměří na vzácná onemocnění. V prvním kole bylo nominováno 45 genů a nemocí.
Porézní uhlík z pilin a kávové sedliny. První novinka může zefektivnit filtrační systémy např. v čističkách odpadních vod. Druhá může zlevnit výrobu dioxolanů, které se používají při výrobě léků, parfémů a hnojiv.
Střevní mikrobiom ovlivňuje náchylnost goril v zoo k onemocněním srdce. Vědci identifikovali specifické mikrobiální markery spojené s kardiometabolickými onemocněními, které mohou souviset s cukrovkou, vysokým krevním tlakem či obezitou.
Čeští vědci odhalili, jak soli ovlivňují bahenní sopky na Marsu. Severní nížiny Marsu skrývají tisíce malých kuželů, které podle vědců vznikly před miliony let vytékáním bahna z podzemí. Na první pohled připomínají pozemské bahenní sopky, ovšem na rudé planetě se bahno chová zcela jinak než na Zemi.
Zásoby lithia na Cínovci a Horním Slavkově jako ložiska strategického významu. Zásadní význam pro zajištění surovinové bezpečnosti České republiky, snížení závislosti na dovozu kritických surovin ze třetích zemí a možný zisk z těžby lithia pro Česko.
Objev českých vědců by mohl zkrotit obávané mozkové nádory. Glioblastom je nejčastější a nejagresivnější zhoubný nádor mozku, který má současně i velmi špatnou prognózu.
V Nemocnici Na Homolce vyjmuli žebro pomocí robota. Roboticky asistované vyjmutí prvního žebra u mladé pacientky, která trpěla syndromem horní hrudní apertury.
Budování velkého jazykového modelu AI odstartovalo na Univerzitě Karlově. Přední evropské firmy, výzkumné instituce a velká výpočetní centra zabývající se umělou inteligencí se sešly v Praze, aby zde jako konsorcium zahájily projekt OpenEuroLLM…
Letošní nástup jara je z hlediska reakce přírody opět velmi časný. V posledních 20 letech se datum rašení posunulo proti 50. a 60. letům minulého století v průměru o 14 dnů. Nicméně v posledních třech letech činí tento posun téměř měsíc…
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: