abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:22 | Upozornění Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 17:44 | Nová verze

    Firma Murena představila /e/OS verze 2.0. Jde o  alternativní sestavení Androidu bez aplikací Google. Mezi novinkami je podrobnější nastavení ochrany soukromí před sledováním aplikacemi. Murena prodává několik smartphonů s předinstalovaným /e/OS (Fairphone, repasovaný Google Pixel 5).

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
    včera 14:33 | Zajímavý software

    Do 30. května lze v rámci akce Warhammer Skulls 2024 získat na Steamu zdarma hru Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    HelenOS (Wikipedie), tj. svobodný operační systém českého původu založený na architektuře mikrojádra, byl vydán ve verzi 0.14.1. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnou lze nabídku Start. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.5. 23:22 | Zajímavý software

    BreadboardOS je firmware pro Raspberry Pi Pico (RP2040) umožňující s tímto MCU komunikovat pomocí řádkového rozhraní (CLI). Využívá FreeRTOS a Microshell.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.5. 16:55 | Nová verze

    Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 24.05. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení. Do balíku se dostalo 5 nových aplikací: Audex, Accessibility Inspector, Francis, Kalm a Skladnik.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    23.5. 12:55 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 18.0.0 open source webového aplikačního frameworku Angular (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 23:44 | Pozvánky

    V neděli 26. května lze navštívit Maker Faire Rychnov nad Kněžnou, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 16:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.20.0, tj. první z nové řady 3.20, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu 64bitové architektury RISC-V.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.5. 14:11 | IT novinky

    Společnost Jolla na akci s názvem Jolla Love Day 2 - The Jolla comeback představila telefon se Sailfish OS 5.0 Jolla Community Phone (ve spolupráci se společností Reeder) a počítač Jolla Mind2 Community Edition AI Computer.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (82%)
     (4%)
     (7%)
     (7%)
    Celkem 524 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek

    Týden na ScienceMag.cz: V CERNu našli tři další exotické částice

    24. 7. 2022 | Redakce | Různé | 2626×

    10 let od objevu Higgsova bosonu. Co byste ukázali mimozemšťanům ve Sluneční soustavě, čím je výjimečná? Opět planeta Devět. Webbův dalekohled se zaměřil na Jupiter a jeho měsíce Rekordní rychlost hvězdy kolem černé díry. Výkonné lasery by mohly vytvářet hmotu a antihmotu přímo ze světla.

    V CERNu našli tři další exotické částice

    Experimenty LHCb (beauty) v CERNu umožnily pozorovat tři dosud neznámé částice: nový druh pentakvarku a vůbec první pár tetrakvarků nového typu. Tetrakvarky a pentakvarky byly předpovězeny už asi před 60 lety, pozorovat se je ale podařilo až v posledních cca 20 letech s tím, jak urychlovače dokázaly pracovat při vyšších energiích.

    Otázka deváté planety: Nový model zkoumá, zda Sluneční soustava začala se 4 nebo 5 plynnými obry

    Přetrvávající nejasnost týkající se vývoje Sluneční soustavy. Jak se plynní obři – Jupiter, Saturn, Uran a Neptun – ocitli na svých současných drahách? Nový výzkum má také význam z hlediska otázky, jak přesně vznikly terestrické planety včetně Země. A vztahuje se i k možnosti existence planety Devět.

    Největší turistická atrakce ve Sluneční soustavě

    Co byste ukázali mimozemšťanům ve Sluneční soustavě? Čím je výjimečná? Problém takto zformulovaný na UniverseToday (autor Anton Pozdnyakov) samozřejmě lišácky vylučuje jinak první odpověď, totiž že výjimečný je zde život/inteligence/technologická civilizace. Mimozemšťané toto všechno znají ze své vlastní zkušenosti, takže Fermiho paradox a Drakeovy rovnice teď musí jít stranou.

    Výkonné lasery by mohly vytvářet hmotu a antihmotu přímo ze světla

    Hvězdné objekty, jako jsou pulsary, mohou díky svým extrémním energiím vytvářet hmotu a antihmotu přímo ze světla. Magnetické pole neboli „magnetosféra“ pulsaru je totiž naplněno elektrony a pozitrony, které vznikají při srážkách fotonů. Reprodukovat stejné jevy v pozemské laboratoři je nesmírně náročné. Vyžaduje to hustý oblak fotonů s energií milionkrát vyšší než viditelné světlo. Tento fotonový oblak však vědci nebyli schopni vytvořit. Teorie však naznačují, že by to mělo být možné za pomoci vysoce výkonných laserů.

    Objevili hvězdu s nejkratší oběžnou dobou kolem supermasivní černé díry; má rychlost 8 000 km/s

    Hvězda S4716 dokončí úplný oblet kolem centrální masivní černé díry za pouhé čtyři roky, což je nejkratší oběžná doba hvězdy kolem supermasivní černé díry. Když dosáhne nejmenší vzdálenosti pouhých 100 astronomických jednotek od černé díry o hmotnosti čtyř milionů hmotností Slunce, pohybuje se rychlostí až 8000 km/s, tedy téměř 2,7 % rychlosti světla.

    Webbův dalekohled se zaměřil na Jupiter a jeho měsíce

    NASA začala zveřejňovat snímky pocházející z doby, kdy se Vesmírný dalekohled Jamese Webba teprve uváděl do provozu. Tato data zahrnují fotografie Jupiteru a fotografie a spektra několika asteroidů. Snímky podle NASA ukazují schopnost Webbova dalekohledu sledovat cíle ve Sluneční soustavě a vytvářet snímky a spektra s nebývalými detaily.

    Krátce

    Objevili nezvykle pomalu rotující superhmotnou černou díru. Relativně pomalá rotace velmi hmotných černých děr může být podle autorů studie způsobena tím, že tyto objekty rostly fúzemi s dalšími černými dírami nebo pohlcováním plynu z náhodných směrů.

    10 let od objevu Higgsova bosonu. Dává Higgsovo pole hmotnost i lehčím fermionům, nebo zde může být ve hře jiný mechanismus? Je Higgsův boson elementární nebo složená částice? Může Higgsův boson interagovat s temnou hmotou? Co vytváří hmotnost Higgsova bosonu a jeho vlastní interakci?

    Eukaryotní buňka měla vzniknout bez kyslíku, kvůli vodíkovému dýchání. Mitochondrie poskytují eukaryotické buňce kyslíkový metabolismus, takže je logické předpokládat, že právě v souvislosti s tím eukaryotická buňka také vznikla. Nová studie toto převládající přesvědčení ale zpochybňuje.

    Navrhli protijed na oxid uhelnatý. Co se dá dělat při otravě oxidem uhelnatým? Moc toho není. Základní léčbou je kyslík. Nebo to lze i jinak?

    Důkaz použití ohně před 800 000 lety? Dosud se použití ohně identifikovalo „vizuálně“ – tedy buď šlo přímo o zbytky ohnišť, popela apod., nebo o změnu barvy něčeho, co ohněm prošlo.

    Namísto RNA světa měla od počátku života fungovat koexistence RNA s peptidy. Nová studie klade důraz na to, že v molekulách RNA se nevyskytují pouze 4 báze, které odpovídají genetické informaci. Najdeme zde i „nekanonické“, nekódující nukleotidy, které však pro funkci RNA mohou mít důležitou roli.

    První psi měli geny minimálně dvou různých skupin vlků. Psi byli domestikováni vícekrát a pak se spolu křížili. Stejně tak ale data odpovídají i scénáři, kdy se první psi na různých místech ještě křížili s místními vlky.

    Starořecká bitva: hoplíti proti hoplítům. Během peloponnéské války byla střetnutí velkých hoplítských armád výrazně méně častá než během válek 4. století, zčásti proto, že Athéňané nikdy nezpochybnili převahu Peloponnésanů na souši. (úryvek z knihy Michal Habaj, Pavel Nývlt: Válka o Řecko: Sparťané proti Athéňanům)

    Společný boj proti epidemii obezity, cukrovky a onemocnění srdce. Diabetici se sníženou funkcí ledvin, kteří musejí aplikovat inzulin několikrát denně, dostanou k dispozici nejmodernější senzory na měření glykémie.

    Astrofoto: Kočičí oko. Mlhovina „Kočičí oko“ je známá svými úžasnými strukturami plynných obálek, oblouků a vzorů.

    Hydrogely ze syrovátky efektivně zadržují vodu. Jak pomoci udržet vodu v krajině, zvýšit retenční schopnosti půdy a snížit tak negativní dopady sucha na zemědělství?

    Elektrony surfují na světelné vlně. Elektrony šířící se ve vakuu mohou být rozkmitány elektromagnetickým polem světla. Pokud optické pole dostatečně zesílíme, začne se projevovat tzv. ponderomotorická síla, která vytlačuje elektrony z oblastí s vysokou světelnou intenzitou.

           

    Hodnocení: -

    zatím nehodnoceno
            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.