Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Konference VeeamON Forum Czech Republic 2018 má za cíl propojit největší oborové hráče a odborníky a dát jim jedinečnou příležitost dozvědět se, jak zajistit mimořádnou dostupnost. Ve světě, kde data vznikají každým kliknutím, transakcí a v každém zařízení internetu věcí, nestačí jen všechny shromažďovat, ukládat a chránit. Dnešní podnikání vyžaduje novou úroveň inteligence. VeeamON Forum 2018 je jediná událost v České republice, kde to zažijete na vlastní kůži.
Neustálá dostupnost dat a aplikací je dnes již základní podmínkou pro úspěšné fungování firem. V dnešní nové digitální realitě už ale nestačí, aby byla data zálohována, zabezpečená a dostupná, musí být tzv. hyper-dostupná. Mimořádná dostupnost se stává novým standardem v dnešním velkém podniku, kde se data dostávají na novou úroveň inteligence. Hovoříme o stavu, kdy data dokážou automaticky předvídat potřeby, plnit poptávku a bezpečně se přesouvat v infrastrukturách s více cloudy.
Kde se na cestě k mimořádné dostupnosti nachází váš podnik, zjistíte na webu Veeam – jak se na této cestě posunout efektivně kupředu zjistíte na výroční konferenci VeeamON Forum 2018, která se letos koná 13. června v Národním domě na Vinohradech a ponese se ve znamení hyper-dostupnosti podnikových dat a aplikací.
Účast na konferenci je zdarma a registrovat se můžete na webu akce.
Na VeeamON Foru 2018 se již popáté sjedou experti a odborníci ze světa IT, aby diskutovali o aktuálních trendech v IT a výzvách dnešní digitální éry, letos i včetně fenoménu hyper-dostupnosti dat a aplikací pro moderní digitální podniky. Zaměřením konference na hyper-dostupnost podnikových dat Veeam Software reaguje na rostoucí požadavky zákazníků zejména z řad velkých společností.
Program přinese odborné přednášky i platformy pro otevřenou diskusi zaměřené zejména na nejnovější trendy v oblasti cloudu, který je v současné době digitální transformace klíčový. Účastníci se mohou těšit na technologické novinky i prezentace reálných případů nasazení moderních řešení u podnikových zákazníků, kterým právě technologie pro zajištění hyper-dostupnosti dat pomáhají automatizovat jejich správu a zajistit dostupnost dat a aplikací v libovolném cloudu.
Dnešní dobu můžeme směle nazvat „cloud native“ érou. Původní obavy, které měly některé firmy vůči využití cloudových technologií, prakticky vymizely. S tím, jak se prostředí byznysu proměňuje a zrychluje, potřebují firmy pracovat s neustálou dostupností obchodních aplikací a dat. Využití cloudu se v tomto směru jeví jako naprosto ideální řešení. Společnost Veeam zabezpečuje svým zákazníkům tzv. hyper-dostupnost dat a aplikací, a tím jim pomáhá naplňovat vysoká očekávání dnešního světa. Pokud se o dostupnosti dat a aplikací v libovolném cloudu chcete dozvědět více, VeeamON Forum Czech Republic 2018 vám nabízí jedinečnou příležitost.
Na letošním ročníku VeemON Forum 2018 vystoupí mimo jiné Vasily Vaganov, ředitel Veeam pro oblast CIS a východní Evropy a Martin Štětka, regionální manažer Veeam Software pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko. Do programu se aktivně zapojí i představitelé společností Hewlett Packard Enterprise a ExaGrid, které jsou partnery konference. Mediálním partnerem VeemON Fora 2018 je ITBiz, nejčtenějším portál zaměřený na propojení IT a byznysu na českém internetu od vydavatelství Nitemedia.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: