Domén s koncovkou .CZ je už 1,5 miliónu. K registraci domény s pořadovým číslem 1 500 000 došlo včera krátce před půlnocí. Počet domén se dynamicky vyvíjí podle toho, jak jsou registrovány nebo naopak rušeny. Proto je v tuto chvíli jejich počet opět nižší.
Byla vydána beta verze Ubuntu 25.04 s kódovým názvem Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 25.04 mělo vyjít 17. dubna 2025.
Textový editor Neovim byl vydán ve verzi 0.11 (𝕏). Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání.
Živé ISO obrazy Debianu Bookworm jsou 100 % reprodukovatelné.
Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Zjednodušení struktury a globální expanze stojí za změnami ve společnosti WEDOS, která patří mezi přední poskytovatele hostingových služeb v ČR a má globální ambice. WEDOS v posledním roce zahájil rozsáhlou restrukturalizaci s cílem posílit svou pozici na globálním trhu a zvýšit flexibilitu poskytovaných služeb. Společnost se rozdělila na menší, specializované celky, což umožní rychlejší inovace a lepší přizpůsobení zákaznickým potřebám. Na český trh tak přichází nová značka VEDOS.
Všechny současné hostingové služby přecházejí pod novou značku VEDOS Hosting. Hlavními cíli této změny jsou zjednodušení nabídky služeb, zjednodušení názvu značky a zjednodušení administrace.
VEDOS Hosting se zaměřuje primárně na český trh s přesahem na Slovensko. Firma se bude specializovat na sdílený webhosting, mailhosting, inovativní řešení VEDOS WebSite AI a registraci domén. Zákaznická podpora zůstává zachována, ale bude se nyní plně věnovat pouze službám VEDOS Hosting. Společnost plánuje v budoucnu rozšířit nabídku o nové specializované varianty služeb.
WEDOS se nově zaměřuje především na zahraniční trhy. Přestože firma eviduje velkou poptávku po službách kybernetické bezpečnosti v České republice, prioritou je expanze na evropský a světový trh.
Zkratka WEDOS nyní znamená „WE DO Security“ (namísto původního „WEbhosting DOmény Servery“). Společnost své kyberbezpečnostní služby rozdělila do několika specializovaných oblastí.
WEDOS.zone nabízí Anycast DNS primárně pro hostingové společnosti s možností kompletního white labelu. Toto řešení je určeno také pro menší firmy, které nechtějí provozovat vlastní DNS. V přípravě je vlastní DNS resolver pro ISP, který splňuje nejen technické požadavky, ale také zákonné povinnosti včetně ukládání dat a povinné cenzury.
WEDOS.protection se zaměřuje na ochranu webů a aplikací proti různým typům útoků (L3, L4, L7). Součástí nabídky je plugin WEDOS Global (CDN Cache & Security) pro WordPress a řešení pro weby všech velikostí včetně B2B. Pro velké projekty s dedikovanými lokalitami či hybridními řešeními je vyčleněn specializovaný tým. Mezi klienty patří velké firmy, vládní organizace a ministerstva.
WEDOS.eu (NIS2) kombinuje WEDOS Global Protection a další služby tak, aby odpovídaly směrnici NIS2. Nabídka je určena především pro evropský trh s důrazem na kybernetickou bezpečnost podle nových regulací.
WEDOS OnLine je samostatně oddělená služba s vlastní administrací a technickou podporou určená pro sledování dostupnosti webových stránek, e-mailů a serverů. Služba nabízí monitoring dostupnosti, rychlá upozornění a intuitivní správu. Neustále provádí různé typy kontrol včetně monitorování HTTPS certifikátů, DNS záznamů a e-mailových serverů. V případě nedostupnosti okamžitě informuje uživatele prostřednictvím různých kanálů jako jsou e-mail, push notifikace nebo webhooky.
WEDOS CDN je plnohodnotná Content Delivery Network postavená na infrastruktuře WEDOS Global. Mezi výhody patří zrychlení načítání webů, snížení latence a zvýšení dostupnosti obsahu pro uživatele po celém světě.
WEDOS.storage zúročí 14 let zkušeností s provozem jednoho z nejpopulárnějších úložišť pro zálohování a chce rozšířit služby o ochranu zálohovaných dat proti ransomware.
WEDOS.mx využije zkušeností, dat a AI pro analýzu phishingu a spamu, pro vysokou úroveň bezpečnosti pro firemní e-mailové komunikace, včetně ochrany proti ransomware. Ochrana e-mailů bude postavená na reverzní proxy.
SODEW nabízí WordPress hosting a AI builder postavený na WordPress, Anycast DNS a CDN, které si „kupuje“ od dalších WEDOS firem. Projekt funguje zcela samostatně s vlastním obchodním týmem, vývojáři i podporou. Zásadním prvkem celého konceptu je systém platby PWYW, tedy „zaplať, kolik chceš“.
O infrastrukturu, včetně datacenter, serverů a infrastruktury WEDOS Global se postarají samostatné týmy s tím, že další se zaměří na centralizované interní systémy, certifikace, HR, marketing a bezpečnost.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: