Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Zjednodušení struktury a globální expanze stojí za změnami ve společnosti WEDOS, která patří mezi přední poskytovatele hostingových služeb v ČR a má globální ambice. WEDOS v posledním roce zahájil rozsáhlou restrukturalizaci s cílem posílit svou pozici na globálním trhu a zvýšit flexibilitu poskytovaných služeb. Společnost se rozdělila na menší, specializované celky, což umožní rychlejší inovace a lepší přizpůsobení zákaznickým potřebám. Na český trh tak přichází nová značka VEDOS.
Všechny současné hostingové služby přecházejí pod novou značku VEDOS Hosting. Hlavními cíli této změny jsou zjednodušení nabídky služeb, zjednodušení názvu značky a zjednodušení administrace.
VEDOS Hosting se zaměřuje primárně na český trh s přesahem na Slovensko. Firma se bude specializovat na sdílený webhosting, mailhosting, inovativní řešení VEDOS WebSite AI a registraci domén. Zákaznická podpora zůstává zachována, ale bude se nyní plně věnovat pouze službám VEDOS Hosting. Společnost plánuje v budoucnu rozšířit nabídku o nové specializované varianty služeb.
WEDOS se nově zaměřuje především na zahraniční trhy. Přestože firma eviduje velkou poptávku po službách kybernetické bezpečnosti v České republice, prioritou je expanze na evropský a světový trh.
Zkratka WEDOS nyní znamená „WE DO Security“ (namísto původního „WEbhosting DOmény Servery“). Společnost své kyberbezpečnostní služby rozdělila do několika specializovaných oblastí.
WEDOS.zone nabízí Anycast DNS primárně pro hostingové společnosti s možností kompletního white labelu. Toto řešení je určeno také pro menší firmy, které nechtějí provozovat vlastní DNS. V přípravě je vlastní DNS resolver pro ISP, který splňuje nejen technické požadavky, ale také zákonné povinnosti včetně ukládání dat a povinné cenzury.
WEDOS.protection se zaměřuje na ochranu webů a aplikací proti různým typům útoků (L3, L4, L7). Součástí nabídky je plugin WEDOS Global (CDN Cache & Security) pro WordPress a řešení pro weby všech velikostí včetně B2B. Pro velké projekty s dedikovanými lokalitami či hybridními řešeními je vyčleněn specializovaný tým. Mezi klienty patří velké firmy, vládní organizace a ministerstva.
WEDOS.eu (NIS2) kombinuje WEDOS Global Protection a další služby tak, aby odpovídaly směrnici NIS2. Nabídka je určena především pro evropský trh s důrazem na kybernetickou bezpečnost podle nových regulací.
WEDOS OnLine je samostatně oddělená služba s vlastní administrací a technickou podporou určená pro sledování dostupnosti webových stránek, e-mailů a serverů. Služba nabízí monitoring dostupnosti, rychlá upozornění a intuitivní správu. Neustále provádí různé typy kontrol včetně monitorování HTTPS certifikátů, DNS záznamů a e-mailových serverů. V případě nedostupnosti okamžitě informuje uživatele prostřednictvím různých kanálů jako jsou e-mail, push notifikace nebo webhooky.
WEDOS CDN je plnohodnotná Content Delivery Network postavená na infrastruktuře WEDOS Global. Mezi výhody patří zrychlení načítání webů, snížení latence a zvýšení dostupnosti obsahu pro uživatele po celém světě.
WEDOS.storage zúročí 14 let zkušeností s provozem jednoho z nejpopulárnějších úložišť pro zálohování a chce rozšířit služby o ochranu zálohovaných dat proti ransomware.
WEDOS.mx využije zkušeností, dat a AI pro analýzu phishingu a spamu, pro vysokou úroveň bezpečnosti pro firemní e-mailové komunikace, včetně ochrany proti ransomware. Ochrana e-mailů bude postavená na reverzní proxy.
SODEW nabízí WordPress hosting a AI builder postavený na WordPress, Anycast DNS a CDN, které si „kupuje“ od dalších WEDOS firem. Projekt funguje zcela samostatně s vlastním obchodním týmem, vývojáři i podporou. Zásadním prvkem celého konceptu je systém platby PWYW, tedy „zaplať, kolik chceš“.
O infrastrukturu, včetně datacenter, serverů a infrastruktury WEDOS Global se postarají samostatné týmy s tím, že další se zaměří na centralizované interní systémy, certifikace, HR, marketing a bezpečnost.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: