Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Při registraci .eu domény je pravděpodobné, že původní plány nebude nutné měnit. Česká slova, nebo slovní spojení, která jsou v národní koncovce již obsazena, jsou s koncovkou .eu stále na výběr. Navíc je možné je registrovat i s diakritikou, takže překážkou nejsou ani české háčky a čárky. Pro podnikání ve více státech není potřeba starat se o několik národních domén - jediná .eu doména pokryje celou Evropskou unii. A protože evropské domény mohou registrovat jen subjekty se sídlem v EU, na Islandu, v Lichtenštejnsku a v Norsku, jsou také určitou zárukou důvěryhodnosti projektu.
Péči o .eu domény se vyplatí svěřit osvědčeným registrátorům. Největší registrátor .eu domén v České republice – FORPSI, vám ke každé nově zaregistrované nebo prodloužené .eu doméně přidá kredit, který můžete využít na provoz služeb FORPSI Cloud.
Není náhodou, že bonusy získanými za registraci nebo za prodloužení .eu domén společnost INTERNET CZ (která pod značkou FORPSI nabízí také webhosting, serverhosting a housing) obrací pozornost zákazníků právě směrem ke cloudovým službám. Cloud totiž odpovídá současnému trendu: Investovat do hardwaru se už nevyplatí, lepší je spolehnout se na poskytovatele internetových služeb, kteří se ve svých datacentrech starají o moderní hardware, investují do něho a nabízejí k využití nekonečné možnosti cloudové infrastruktury.
FORPSI Cloud server SMART
Novinkou z rodiny služeb FORPSI Cloud, vhodnou i pro ty, kteří s podnikáním na internetu začínají, je nabídka cloud serverů řady SMART. Čtyři předem definované varianty virtuálních serverů šetří čas i peníze. Nabídka SMART serverů začíná již na měsíční ceně 125 Kč bez DPH.
Cloud servery SMART splňují požadavky zákazníků na kvalitní službu za přijatelnou cenu. Škálovatelnost jejich konfigurace sice není tak široká jako u varianty cloud serverů PRO, nicméně výběr mezi čtyřmi hardwarovými konfiguracemi je dostatečný pro nastartování vašich projektů.
Použitá technologie postavená na virtualizačním serveru VMWARE, serverech DELL PowerEdge R620 s SSD disky dává dostatečnou záruku rychlosti této nové služby. Hypervizor VMWARE s podporou vytváření snapshotů je ideální pro použití SMART serveru jako testovacího prostředí či pro menší projekty nebo uživatelské aplikace.
Výběr mezi více datacentry při zřizování cloudových služeb z administračního rozhraní otevírá možnosti pro vytvoření geograficky oddělených řešení používaných např. pro zálohování.
Seskupování serverů a balancování výkonu mezi nimi je vlastnost obecně spojovaná s nákladnými realizacemi IT infrastruktury. U FORPSI je však podporována i u nejlevnějšího SMART cloudu.
Registrace .eu domén u FORPSI je dobrá volba. Rozhodně se vyplatí. Třeba i vás může kredit získaný za .eu domény inspirovat k otestování cloudových služeb. A také k poznání, že bez rychlosti, jednoduchosti, spolehlivosti a cenové efektivity cloudu si podnikání na internetu už neumíte ani představit.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: