Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Zalohovani pomoci snapshotu "podporuje" kazda db, ktera splnuje ACID.To že má něco fungovat, automaticky neznamená, že až nastane problém, že ti vendor databáze neřekne, že si idiot, a že pokud chceš jeho pomoc s problémem, tak si musíš pořídit professional services s cenou 2500EUR/den. To máš jako s provozem Oracle DB pod VMware, spoustě lidem to funguje, spousta firem to provozuje, ale jakmile nastane problém, můžou si stěžovat leda na lampárně a ne u Oracle.
To že má něco fungovat, automaticky neznamená, že až nastane problém, že ti vendor databáze neřekne, že si idiot, a že pokud chceš jeho pomoc s problémem, tak si musíš pořídit professional services s cenou 2500EUR/den.
Jinými slovy si připlatit za funkci, která má fungovat by default a kterou ten produkt deklaruje.
To máš jako s provozem Oracle DB pod VMware, spoustě lidem to funguje, spousta firem to provozuje, ale jakmile nastane problém, můžou si stěžovat leda na lampárně a ne u Oracle.
Což je další bod pro OpenSource. Většinou to funguje, když ne, tak se to považuje za bug, který se opraví. A když ani to ne, tak je to alespoň zadarmo. S drahým nefunkčním komerčním software jsem si za poslední rok užil své, ale on tom třeba někdy do blogu.
zálohovat celé virtuální servery pomocí snapshotů (což je jinak můj preferovaný způsob zálohování, kdy v případě obnovy stačí obnovit celý virtuální server ze zálohy a jednoduše jej spustit ve stavu poslední zálohy)Ale stejně je dobré PostgreSQL říct, že se bude dělat snapshot, ne? Stejně tak by o tom měl vědět souborový systém, LVM...
Výborný článek, díky!
Díky.
Ale stejně je dobré PostgreSQL říct, že se bude dělat snapshot, ne? Stejně tak by o tom měl vědět souborový systém, LVM...
To už je mimo nad rámec článku. Jasně, když to jde, tak je to lepší. VMWare (který používáme) umí pomocí toolsů kontaktovat OS a připravit na to systém souborů (minimálně tedy udělat flush a sync FS). V případě snapshotů BTRFS (stejně asi i u ZFS) si to ten FS pořeší rovnou sám a snapshot bude udělán mezi dvěma fdatasync walu. (I když PostgreSQL na BRTFS je dost pomalý, tam to asi nikdo vážně provozovat nebude.) Druhá část odpovědi je, že ta DB musí tak jako tak umět přežít i nekorektní ukončení OS a také přežije. Je to jeden z požadavků ACID a co jsem viděl testy, tak žádná ACID DB s tím neměla problém (testovalo se vypnutí celého serveru). Potom byla data v pořádku ve stavu posledního úspěšného commitu.
Tiskni
Sdílej: