Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Zalohovani pomoci snapshotu "podporuje" kazda db, ktera splnuje ACID.To že má něco fungovat, automaticky neznamená, že až nastane problém, že ti vendor databáze neřekne, že si idiot, a že pokud chceš jeho pomoc s problémem, tak si musíš pořídit professional services s cenou 2500EUR/den. To máš jako s provozem Oracle DB pod VMware, spoustě lidem to funguje, spousta firem to provozuje, ale jakmile nastane problém, můžou si stěžovat leda na lampárně a ne u Oracle.
To že má něco fungovat, automaticky neznamená, že až nastane problém, že ti vendor databáze neřekne, že si idiot, a že pokud chceš jeho pomoc s problémem, tak si musíš pořídit professional services s cenou 2500EUR/den.
Jinými slovy si připlatit za funkci, která má fungovat by default a kterou ten produkt deklaruje.
To máš jako s provozem Oracle DB pod VMware, spoustě lidem to funguje, spousta firem to provozuje, ale jakmile nastane problém, můžou si stěžovat leda na lampárně a ne u Oracle.
Což je další bod pro OpenSource. Většinou to funguje, když ne, tak se to považuje za bug, který se opraví. A když ani to ne, tak je to alespoň zadarmo. S drahým nefunkčním komerčním software jsem si za poslední rok užil své, ale on tom třeba někdy do blogu.
zálohovat celé virtuální servery pomocí snapshotů (což je jinak můj preferovaný způsob zálohování, kdy v případě obnovy stačí obnovit celý virtuální server ze zálohy a jednoduše jej spustit ve stavu poslední zálohy)Ale stejně je dobré PostgreSQL říct, že se bude dělat snapshot, ne? Stejně tak by o tom měl vědět souborový systém, LVM...
Výborný článek, díky!
Díky.
Ale stejně je dobré PostgreSQL říct, že se bude dělat snapshot, ne? Stejně tak by o tom měl vědět souborový systém, LVM...
To už je mimo nad rámec článku. Jasně, když to jde, tak je to lepší. VMWare (který používáme) umí pomocí toolsů kontaktovat OS a připravit na to systém souborů (minimálně tedy udělat flush a sync FS). V případě snapshotů BTRFS (stejně asi i u ZFS) si to ten FS pořeší rovnou sám a snapshot bude udělán mezi dvěma fdatasync walu. (I když PostgreSQL na BRTFS je dost pomalý, tam to asi nikdo vážně provozovat nebude.) Druhá část odpovědi je, že ta DB musí tak jako tak umět přežít i nekorektní ukončení OS a také přežije. Je to jeden z požadavků ACID a co jsem viděl testy, tak žádná ACID DB s tím neměla problém (testovalo se vypnutí celého serveru). Potom byla data v pořádku ve stavu posledního úspěšného commitu.
Tiskni
Sdílej: