Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
...instalace - 15 minut, plne zkonfigurovanej OS, zadny srani jak u MDV, kulil jsem oci a malem mi upad curak! Chtel jsem zkusit neco novyho, fukcniho, jednoduchyho a hlavne na ".deb", mam to 10 minut, az si to zkonfiguruju podle svyho tak se vsichni vopichate :-D :-D :-D :-D
Tiskni
Sdílej:
Vida, Mepis, další distribuce která zůstává u KDE 3
No, mě přijde tak trochu jako Ubuntu s KDE (ne Kubuntu) - doladěný nástroje pro jedno prostředí. Ale... už jsem zmlsaný P/MCC a Yastem.
Proč jsi chtěl vysloveně .deb distro?
Flasku nechci a nemam cas, resim ty widle xp na 10 let starym srotu v obyvaku kde musim sedet na zidli ze stredoveku a necejtim prdel ...
chroot /media/mandriva
způsobíš, že vše co uděláš, budeš dělat nad tou mandrivou.
No a pak spustíš něco jako tento příkaz: grub-install /dev/hda
(/dev/hda samozřejmě zaměníš, za zařízení které máš ty; třeba to může být /dev/sda)
Pak vyskočíš z shellu chrootu a po restartu budeš mít zpět grub od Mandrivy. Bez položky Mepisu. Jestli tam chceš ten Mepis, tak si otevři konfigurák grubu, který je v Mepisu. Tj. /boot/grub/menu.lst
a najdeš v něm něco podobného tomuto:
title Debian GNU/Linux, kernel 2.6.26.8-686 root (hd0,0) kernel /boot/vmlinuz-2.6.26.8-686 root=/dev/hda1 ro initrd /boot/initrd.img-2.6.26.8-686A zkopíruješ to, do stejného souboru, akorát na oddíle s Mandrivou.
/dev/hdb6: recovering journal /dev/hdb6: clean, 107669/8241152 files, 12495484/16476657 blocks "hranata zavorka" SELHALO "hranata zavorka"(nevim kde ta zavorka je) *** pri kontrole systemu souboru doslo k chybe. *** vstupujete do interpretu prikazu "strednik" (taky ho nemuzu najit) pote bude system restartovan *** kdyz opustite shell. Give root password for mainteance (or type Control-D to continue):