Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Pouzite technologie su tie co v titulku, cize WM je Xmonad, informacie na hornom a dolnom paneli zabezpecuje conky, horny a dolny panel su dokopy 4 instancie dzen2 a aplikacie dokuju vpravo hore v stalonetray (momentalne gajim a claws-mail, zvykne tam byt este sonata)
Tiskni
Sdílej:
Nechtel by si nekam vystavit konfiguraky pro dzen a conky?
Tenhle desktop ma koule. Pekne!
Budem si mysliet ze si len zle precital, alebo to bolo nepozornostou. V popisku je napisane ze informacie zabezpecuje conky. Dokopy su spustene 3 instancie conky, horny panel je jedna s aktualizaciou 0.8s, dolny lavy panel kde je mpd za aktualizuje kazde 2s a dolny pravy kazdu 1s. Uz v man page sa da najst informacia ze conky je velmi setrne na resources a pokial sa pamatam, conky je napisane prave v C (alebo sa mylim?) . Skor by som teda povedal ze bude mat mensiu spotrebu ako interpretovany jazyk LUA.
Co sa tyka vytazenia procesoru, na obr. je 3% a 1% (mam dvojjadro) a to pri frekvencii 500MHz... Vykyvy (3%) sposobuje X server a vykreslovanie.
Nespustam ziadnu externu ruru a ani nic podobne mimo conky, cize one-tool per task sa nekona :) A tych spominanych 8% je vyuzita RAM.
PS: velmi sa mi pacia podmienky v conky, napr. v pravom dolnom paneli je pouzite if_up <network interface> a downspeed/upspeed sa zobrazuje pri eth0 a wlan0 len ked su UP.
Ackoliv se mi tapeta moc nelibi tak musim uznat ze ty panely jsou super. Odeme plus