Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Takze okrem migracie z XMonadu som migroval aj z Debianu na Ubuntu, resp. Kubuntu. S GNOME3 som velmi dlho nevydrzal, ta konfigurovatelnost oproti KDE celkom slusne zaostava.
Dovodom migracie v ramci OS bola oficialna podpora vydavatelov hier a taktiez rozne bleeding-edge repozitare pre graficky hardver od AMD. Momentalne som spokojny, aplikacie sa mi spawnuju hned po starte na plochach kam patria, prepinanie cez klavesove skratky s peknou a jednoduchou animaciou ktora je zachytena aj na screenshote. Prepinanie medzi oknami na ploche tiez klavesovou skratkou s tym ze ako cyklujem oknami, v popredi ostava len to na ktorom je focus a ostatne sa zpriehladnia. Este dalej som dotiahol konfiguraciu network-manageru ktory po dlhsej dobe hodnotim velmi pozitivne. Dokaze viac-menej autonomne utriast bordel medzi roznymi DNS ktore resolvuju rozne namespaces v ramci roznych sieti (v praci). Aktualny screenshot je zo sluzobneho stroja, doma mam desktop ale ladeny podobne, snad len wallpaper je iny. Snazim sa mat vsade viac-menej identicke prostredie. Na zaver by som snad uz len dodal ze rozmiestnenie okien je ilustracne, najcastejsie vyuzivam bud maximalizovane rozlozenie, pripadne tiling. V KDE sa daju velmi pekne nastavit klavesove skratky pre ovladanie okien, u mna konkretne napriklad META+Q je okno do laveho horneho rohu, META+C do praveho dolneho, META+S je maximalizovanie, META+W je horna polovica (horizontalne), META+D zase prava polovica obrazovky (vertikalne) plus ostatne kombinacie ktore pre dostatocne pochopenie uz rozpisovat netreba.
Tiskni
Sdílej: