abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1965 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Mé další desktopy

    KDE Neon
    KDE Neon



    Kubuntu 19.04
    Kubuntu 19.04

    Tumbleweed
    Tumbleweed

    Nejoblíbenější desktopy

    fluxbox, conky, adesklets
    fluxbox, conky, adesklets

    ntb>> debian lenny
    ntb>> debian lenny

    Nic
    Nic

    Rpg desktop
    Rpg desktop

    Když ho miluješ, není co řešit
    Když ho miluješ, není co řešit

     další »

    Mageia s GNOME na 8 let starém Radeonu přes Wayland

    Mageia s GNOME na 8 let starém Radeonu přes Wayland

    Změna distribuce, změna desktopu, změna grafického serveru, změna GPU, změna LCD. Docela mě zase po nějaké době překvapilo, jak postarší GNOME 3.32 na Waylandu funguje vlastně fajn (vč. třeba bezproblémového přehrávání 4k H.265 videa v 2560×1440 zobrazení).

    David Ježek | 12. 12. 2020 | Zhlédnuto: 595× | Oblíbenost: 0

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    12.12.2020 20:07 Petr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia s GNOME na 8 let starém Radeonu přes Wayland
    To je něco jako enterprise? Taky mám rád Columba ale nevím jestli by mě bavilo koukat na díl kerý si sám vyberu, když to dávaj v tv nevím co za díl zrovna budou vysílat a to se mi líbí, že vzpomínám jestli jsem ho viděl a jestli si ho ještě pamatuju, kdzž bych to měl na disku byla by to pro mě nuda. Teď jsem rád že zase dávaj Profesionálové. Jeno nechápu jak se to šedivá může někomu líbit, jedině černá a nebo něká titanová apod ale z tohodle bych měl depku.
    David Ježek avatar 12.12.2020 22:41 David Ježek | skóre: 83 | blog: Mostly_IMDB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia s GNOME na 8 let starém Radeonu přes Wayland
    No, mě Columbo baví tak nějak furt, tu a tam nějaký díl (ostatně jej mám komplet na orig DVD :-). A speciálně pár jich je famózních v originále (třeba právě Clive Revill nebo vždy skvělý Gene Barry). Šedivka mě nějak po letech začala vyhovovat nejvíc. Možná je to tím, jaké monitory jsem kdy používal, ale to, že je to tmavě šedivé, znamená, že světlý text se tolik "nevypaluje do sítnic". A to je přesně to, co potřebuju, ať už při psaní textů nebo vyvolávání fotek.
    MakeIranBombedAgain❗ avatar 13.12.2020 22:53 MakeIranBombedAgain❗ | skóre: 42 | blog: Grétin blogísek | 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia s GNOME na 8 let starém Radeonu přes Wayland

    sem viděla asi dva díly a dycky uplně hnedka nazačátku se ukázalo kdo je vrach ato je u detektivky takový pitomí si myslim :O :O :/ :/

    zajímavá ale jako byla tamta starověká technika co tam ty lidi používali jakože různý točicí telefony uplně napevno přidělaný ke zdi a tak :D ;D

    MakeIranBombedAgain❗ avatar 13.12.2020 22:48 MakeIranBombedAgain❗ | skóre: 42 | blog: Grétin blogísek | 🇮🇱==❤️ , 🇵🇸==💩 , 🇪🇺==☭
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia s GNOME na 8 let starém Radeonu přes Wayland

    nóó zrní ti jako neva?? :O ;D

    supr elektroekologický zemní lokomotivy jinak :D ;D

    David Ježek avatar 14.12.2020 11:10 David Ježek | skóre: 83 | blog: Mostly_IMDB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia s GNOME na 8 let starém Radeonu přes Wayland
    To zrní je Fujifilm Superia 1600, budiž jí země lehká.
    kotyz avatar 14.12.2020 22:32 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia s GNOME na 8 let starém Radeonu přes Wayland
    ten gnome shell je fakt peklo. jak mohli z celkem pouzitelnyho desktopu (gnome 2) udelat tohle? a kterej genius prisel na to narvat vsechny tlacitka do titulkovyho pruhu okna?
    Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
    15.12.2020 17:22 _
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia s GNOME na 8 let starém Radeonu přes Wayland
    Co v tom titulku máš tak hrozně důležitýho? Ale klidně si to zmrv, když si chceš zaplácat místo.
    David Ježek avatar 15.12.2020 21:41 David Ježek | skóre: 83 | blog: Mostly_IMDB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia s GNOME na 8 let starém Radeonu přes Wayland
    No hele já jsem až překvapenej, jak se mi s tím teď po pár letech pracuje dobře. A živě si dokážu hlavně představit, že na nějakém dotykovém 2-in-1/ultrabooku se s tím funguje ještě líp, protože si to člověk snadno překlopí to "tabletu", to když nepotřebuje pracovat, ale zrovna jen konzumovat.
    kotyz avatar 15.12.2020 22:07 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia s GNOME na 8 let starém Radeonu přes Wayland
    zkousel sem to. nevydrzel sem to ani den. muzu pouzivat kde, lxde, xfce, icewm, windows (ale jen s classic shellem) dokonce i stary dvojkovy gnome, ale ten gnome's hell proste ne...
    Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
    David Ježek avatar 16.12.2020 14:28 David Ježek | skóre: 83 | blog: Mostly_IMDB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia s GNOME na 8 let starém Radeonu přes Wayland
    Jo, já to měl podobně. Proto mě to teď tak překvapuje. Jinak poslední roky jsem jel na bleeding-edge KDE.
    kotyz avatar 16.12.2020 21:53 kotyz | skóre: 25 | blog: kotyzblog | Plzeň
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia s GNOME na 8 let starém Radeonu přes Wayland
    KDE je zivotni laska, uz od nejaky verze 3.2/3.3/3.4 v mandraku 8/9/10 a to je uz skoro 20 let...
    Hrdý člen KERNEL ULTRAS. | Furry/Brony/Otaku | Nemám čas ztrácet čas. | In 'pacman -Syu' we trust!
    16.12.2020 22:23 kuba77 | skóre: 15 | blog: kuba77
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia s GNOME na 8 let starém Radeonu přes Wayland
    Aspoň to šetří místo a je to tak i na macOS (ač tam je ještě globalmenu na horním panelu), ale nevím kdo s tím přišel dřív. S pár doplňkama je GNOME Shell super a po přidání PaperWM by se mi těžko přecházelo kamkoli jinam. A s každou verzí je lepší, rychlejší. Jen mi od 3.36 vadí to přepracované pravé menu v horním panelu (jak je nastavení, vypnutí atd.).
    17.12.2020 01:16 Viktor Bobr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia s GNOME na 8 let starém Radeonu přes Wayland
    Já se naopak těšil na 3 ale doufal jsem že postupně vychztají ten padding, Header bar/CSD je skvělý. Nelíbí se mi ale to celoobraz menu s obrovskýma ikonama s usekaným popisem (což se řeší a budou to uvádět jako novinku, si myslím:-D) ale ještě víc přepínání ploch, abych cestoval neustále myší někam do rohu nebo cvičil s prsty, přepínání přímo z panelu bylo praktičtější. Nicméně na hlavním PC mám nvidii tak že mi nefunguje Wayland takže G provozuju zřídka. A navíc XFCE se velmi zlepš-ilo/uje a zjistil jsem že mi začíná postačovat.
    k3dAR avatar 17.12.2020 01:38 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia s GNOME na 8 let starém Radeonu přes Wayland
    [...]Header bar/CSD je skvělý [...]
    A navíc XFCE se velmi zlepš-ilo/uje a zjistil jsem že mi začíná postačovat.
    pouzivam Xfce devel verzi 4.15 a uz je cast prechodu na CSD hotova - nektere moduly Nastaveni, Load/Save dialog :-)
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    17.12.2020 20:33 kuba77 | skóre: 15 | blog: kuba77
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia s GNOME na 8 let starém Radeonu přes Wayland
    Já teda nikam myší do rohu necestuji :-) s tímto rozšířením se dá přepínat mezi plochami kolečkem myši nad panelem. Nebo existuje např. toto nebo toto. A programy nejčastěji používané mám v oblíbených (ten dock vlevo v dashi) a spouštím je pak kombinací Super+[0-9]. Jinak já mám právě taky PC s nvidií.
    18.12.2020 00:08 Viktor Bobr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia s GNOME na 8 let starém Radeonu přes Wayland
    Super, nicméně ta rozšíření prý způsobují nestabilitu a navíc dlouho nevydrží.;-)
    18.12.2020 18:03 Mageiu NE!
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia s GNOME na 8 let starém Radeonu přes Wayland
    Mageia? Protucnaka proc? Tyhle one-man-show jsou dobre na vyhoneni ega "maitainera" ale pro plebs prinesou jen slzy. S Mandrake to uz stejne nema absolutne nic spolecnycho. Jo kde jsou ty casy kdy to bylo skvele otestovane a odladene distro s komercnim cedeckem skveleho softu co s trochu nadsazky konkurovalo i Windows98.

    Tak se trochu pohraj a do tydne a do dne preinstalujes protoze to ma 100+1 much co te zacnou srat a nikdo je nehodla resit.
    18.12.2020 18:59 kotrcka | skóre: 23 | blog: Onééé 2 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia s GNOME na 8 let starém Radeonu přes Wayland
    Screenshot bol pridaný 12.12., do týždňa a do dňa by teda malo byť dnes :-)

    Tak len pripomínam autorovi screenshotu, aby si na to dnes našiel čas.
    Keďže tu účet nejde zrušiť, zmenil som si heslo na random a "zabudol ho".
    David Ježek avatar 19.12.2020 11:00 David Ježek | skóre: 83 | blog: Mostly_IMDB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia s GNOME na 8 let starém Radeonu přes Wayland
    Sorry, zatím stále Mageia 7.1. Ostatně už předtím jsem chvíli jel na Mageia 8 dev, ale trochu to blblo, tak jsem fallbacknul na stable vydání a na 8 přejdu, až vyjde (takže tak v roce 2090 :-)). V čem by měl být problém?
    =^..^= AmigaPower® avatar 31.12.2020 17:08 =^..^= AmigaPower® | skóre: 30 | blog: BLB | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia s GNOME na 8 let starém Radeonu přes Wayland
    Mně ta Mageia nikdy nějak nesedla, řadim si jí někam mezi takový ty -buntu klony, ani nevim proč. Zůstávám věrnej (open)Mandrivě...
    David Ježek avatar 1.1.2021 19:18 David Ježek | skóre: 83 | blog: Mostly_IMDB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mageia s GNOME na 8 let starém Radeonu přes Wayland
    To nedává smysl, Mageia je rpm distro co přímo vychází z Mandrivy, včetně významné části vývojářů z Mandrivy, co do ní přešli.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.