Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Mageia chronicky má zpoždění v balíčkování některých aplikací, takže jsem pár věcí přehodil na Flatpaky. Jinak čistá instalace, nikoli upgrade ze 7 a systém se chová lépe. Ale ty Flatpaky, to je sranda: jeden program si přitáhne závislost na GNOME 3.38, další zase na GNOME 3.36 a další na GNOME 40. A tyhle všechny tři dílčí platformy sežerou ~1GB na disku (ne že by to vadilo, jen je to zajímavé). Nicméně mít díky tomu aktuální Kdenlive (mimochodem nově má profil pro export do 4k AV1 :-)) a Rawtherapee/darktable či Audactiy stojí za to.
Tiskni
Sdílej:
[...]nedělá z uživatele blbce jako kolikrát Ubuntu (poznáš ten princip už při instalaci: můžeš si vybrat jestli chceš desktop KDE, GNOME nebo "jiný" a pak je instalace vlastně už jen o 1 kliknutí, nebo si tam zaškrtneš, že chceš výběr jednotlivých balíčků a můžes se těmi tisíc balíčků klidně probírat ručně - Mageia ti dává tu možnost, Ubuntu ne.[...]Ubuntu melo historicky alternate iso instalacku, bez preferovaneho desktopu a kde sis mohl vybrat co si chtel, s 20.04 je sice zahrabana, ale v podobe mini.iso je stale
Ale tam mě prostě vadí ta překombinovanost, jen to nastavení priorit repozitářů chce, aby měl člověk ideálně Ph.D. z MatfyzuTak ja mam jen SOU a openS mi plne vyhovovalo prave diky jednoduche sprave Yastu teda hlave te casti spravy instalace baliku.
výběr jednotlivých balíčků a můžes se těmi tisíc balíčků klidně probírat ručně - Mageia ti dává tu možnost, Ubuntu neNekdy takovy vyber muze vest k tomu, ze ani nenabootujes, kdyz na neco zapomenes, se mi stavalo. Ubuntu ma v bezne instalacce dve moznosti, ta druha "firefox, bezne nastroje kalkulacka, sprava disku, gedit apod ale neinstaluje kanc. balik, thunderbird, prehravace medii ani totem a ani dokonce task-manager a uz vubec ne "zabavne hry". Zrovna pred chvili jsem to zkousel. Me to plne vyhovuje.
A tyhle všechny tři dílčí platformy sežerou ~1GB na disku (ne že by to vadilo, jen je to zajímavé). Nicméně mít díky tomu aktuální cokoliv stojí za to.A tomu nazoru sam pevne veris? Taky bych chtel aplikaci ve Windows aby mi natahla pulku 95, 98, XP,
nicmene si uvedom ze Widows tohle delaji beznene, nedela. ale rad si to necham popsat. Pokud mas na mysli aplikace ze storu tak ty nic navic netahaji, vyuzivaji system naplno. Pokud mluvis o aplikacich Program Files taktez vyuzivaji system v sobe maji jen to co je jejich a nebo co system neobsahuje. Kdyz uz teda mluvis o Windows, coz o to i tam se najde nake prase, treba prechazi odnekud z Redhatu ale jsem si jistej ze by ho tam ty zkuseni nechali napachat skody, tak ze by se to dostalo do sestaveni pro bezne lidi natoz do Enterprise verze
Windows XP Mode just hit RTM status this week and will be made available for download later this month in its final version. Once installed, this optional Windows 7 feature will let anyone run their XP-only applications which wouldn’t otherwise work on the new operating system. Designed primarily for small businesses who sometimes run mission-critical apps that are not updated to work with new versions of Windows, XP Mode adds a virtualization layer comprised of the Windows Virtual PC engine a licensed copy of Windows XP Service Pack 3 running as a virtual machine, both of which will be made available for download. Larger businesses will likely use MED-V which will offer XP Mode in its new version due to be released in beta 90 days after the Windows 7 public release. Programs running in XP Mode will can be launched right from the Windows 7 desktop and even integrate with Windows 7 features like the Taskbar’s “jump lists” which show recently used files and common tasks. In order for XP Mode to run, PCs are required to have at least 2 GB of memory and a system that has chip-level virtualization from either Intel or AMDsrc:https://web.archive.org/web/20100612020845/http://on10.net/blogs/sarahintampa/Windows-XP-Mode-for-Windows-7-Goes-RTM/ from-src:https://channel9.msdn.com/Blogs/coolstuff/Whats-Compatible-with-Windows-7
jestli tam je jako zase tamnta včela tak ji nemužu najít vubec :O :O